Italové mají těstoviny, Mexičané kukuřici a my zase brambory. V našich zeměpisných šířkách patří bramborám 2. místo ve zkonzumovaném množství, a to hned za pšenicí. Každý Čech jich v průměru sní za rok 60 až 65 kilogramů, jak dokládají záznamy Českého statistického úřadu. Oproti okolním zemím je naše spotřeba tedy vyšší, i když sníme o polovinu méně brambor než naši předkové. V padesátých letech minulého století například lidé ročně v průměru snědli 146 kilogramů brambor.
Brambory ve slupce už moc nefrčí
A mění se i způsob, jakým brambory jíme. Zatímco naše babičky a dědové si pochutnávali na tak prostém jídle, jakým jsou brambory na loupačku s tvarohem a pažitkou, dnes jsme mlsnější a především mladá generace spíš ocení křupavé hranolky z fritézy. Potvrzuje to i předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček v článku pro ireceptář.cz. „Pozorujeme určitý trend poklesu spotřeby brambor ve slupce a nárůst spotřeby výrobků z nich – polotovarů a příloh, které lze rychle připravit třeba v mikrovlnce. To je cesta pro domácnosti, které v dnešní době stále více bojují s nedostatkem volného času,“ řekl zde.
Nicméně brambory bychom na jídelníček měli zařazovat několikrát do týdne. Obsahují minerály jako draslík, hořčík, zinek, vápník, železo. Kromě toho se pyšní zastoupením skupiny vitamínů B, vitamínem C i bílkovinami. Zato nemají skoro žádný tuk. Abyste se zbytečně neošidili o cenné antioxidanty, dejte si pozor na to, jak brambory připravujete. Nejzdravější úpravu představuje jednoznačně vaření ve slupce, a to buď ve vodě, nebo v páře. Při této úpravě se zachová nejvíce cenných látek. Nejméně zdravé je pak smažení o teplotě vyšší než 185˚ C. Dochází totiž ke vzniku potencionálně karcinogenních látek.
Pozor na přípravu
Také se vám stalo, že jste se těšili na vláčnou a krémovou bramborovou kaši, ale výsledek nestál zanic? Možná jste špatně zvolili odrůdu. Druhů brambor je hned několik a každý z nichž se hodí pro jiné recepty. Obvykle se dělí do tří hlavních skupin, podle obsahu škrobu. Při výběru si proto všímejte popisu brambor nebo se ptejte farmářů a pěstitelů, u kterých nakupujete, ať nešlápnete vedle.
Typ A – salátové
Takové brambory jsou tuhé, pevné a nerozvaří se snadno. Nejvíc je využijete do bramborového salátu, ale hodí se i na pečení bramborových plátků v troubě. Jsou pevné na skus, drží dobře tvar, nerozvaří se snadno. Tyhle brambory vařte buď vcelku, nebo pokrájené na větší kousky, a to asi 15 minut.
Tip: francouzský salát Nicoise s bramborami, fazolkami, tuňákem a vejcem uvařeným natvrdo
Typ B – přílohové
Nejpoužívanější, univerzální a nejběžnější druh, který se hodí na přílohy, do polévky i na domácí guláš. V obchodě jsou v nabídce nejčastěji a po celý rok. Jsou přirozeně moučné, o něco měkčí než typ A. Vařte je asi 20 minut, dokud se snadno nepropíchnou vidličkou.
Tip: pečená brambora v alobalu s tvarohem a pažitkou
Typ C – moučné
Brambory s nejvyšším obsahem škrobu, díky kterému jsou ideální do těst a na smažení. Připravíte z nich hranolky, bramboráky i placky, knedlíky i noky, oblíbené škubánky, domácí slané chipsy nebo halušky. Skvěle se hodí i šťouchané brambory nebo bramborové kaše.
Tip: domácí bramborová kaše s nastrouhaným parmazánem a lanýžovým olejem
Něco navíc pro gurmány
Kromě těchto základních odrůd brambor můžete v obchodech zaznamenat i speciální druhy, které jsou méně známé, ale velmi chutné a dá se z nich vykouzlit spousta netradičních receptů.
Červené brambory
Vyznačují se červenou slupkou a pevnými hlízami, co se nerozvaří. Mají lehce odlišnou chuť, jsou sladší a hodí se zejména na přílohy.
Fialové brambory
Na rozdíl od červených brambor mají ty fialové zabarvenou nejen slupku, ale i dužinu. Jsou tak velice estetické a výborně se hodí na hranolky, chipsy, do efektní bramboračky, ale i jako náhražka části klasických brambor do salátu, aby byl barevnější.
Rohlíčky
Rohlíčky zastupují odrůdy brambor podlouhlého vzhledu. Díky tvaru se skvěle hodí na saláty a steakové hranolky.
Batáty
Batáty nepatří botanicky pod brambory, ale jedná se o rostlinu s názvem povijnice batátová. Hlízy jsou větší se specifickým tvarem, oranžovou barvou a nasládlou chutí. Výborně se hodí na pyré, polévky, ale i jako přílohy nebo ke grilování. Červené batáty vařte nebo pečte a klidně je podávejte i ve slupce. Žluté batáty jsou nejvhodnější na smažení – bramboráky, hranolky nebo chipsy.
Zdroje:
https://www.akademiekvality.cz/clanek/proc-jist-brambory-aneb-co-vsechno-z-nich-ziskame
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cesi-jedi-dvakrat-mene-brambor-nez-pred-pul-stoletim-334096