Štědrovečerní večeři bez bramborového salátu bychom si dnes jen stěží dokázali představit. Tahle lahůdka si přitom své čestné místo na vánoční tabuli získala až po druhé světové válce. Do té doby se jedly pokrmy skromnější, jako třeba oplatky namáčené v medu s česnekem nebo polévka se smaženým hráškem, houbami a čočkou. Na venkově se jedl černý kuba na bázi směsi krup a hub. Ve městech se zase rozšířila novinka v podobě kapra, jehož přípravu známe dodnes. Do té doby se ryba připravovala na „černý způsob“, tedy s ingrediencemi, jako je červené víno, perník, sušené švestky, mandle a vlašské ořechy. V Domácí kuchařce z roku 1826 se Magdaléna Dobromila Rettigová v Čechách poprvé zmínila o bramborovém salátu, který ale neobsahoval kořenovou zeleninu, zato byl bohatý na majonézu a zbytky jídel. První recept na smaženého kapra spolu s bramborovým salátem se pak v českých kuchařkách objevil až v roce 1924. Kdy salát začít připravovat? Kuchaři doporučují udělat si čas nejlépe už 22. prosince, kdy si můžete uvařit brambory ve slupce (loupejte je až po úplném vychladnutí) a 23. prosince pokračovat s vařením kořenové zeleniny.
Pozor na bakterie
Pokud chceme, aby salát už po třech dnech nezapáchal, je potřeba myslet na to ještě před samotnou přípravou. Čím méně bakterií se do salátu dostane, tím déle bude poživatelný. Pokud se v něm rozmnoží rychle, salát už nezachráníte. Všechny suroviny poctivě opláchněte vodou a pečlivě umyjte i nože s prkénky. Během přípravy si umyjte ruce mýdlem alespoň dvakrát. Po krájení jednotlivých potravin prkénko raději vždy vyčistěte a otřete dosucha. Pokud se vám tenhle trochu zdlouhavější proces nechce podstupovat, můžete si koupit i speciální sterilovanou směs do bramborového salátu. Čerstvá zelenina ale bude chutnat vždy lépe, o tom jsem přesvědčená. Navíc bramborový salát neděláme každý týden, a tak si tahle sváteční pochoutka trochu našeho času a vynaložené energie zaslouží, co myslíte?
Vynechte cibuli a salám
Domníváte se, že se salát rychle kazí kvůli majonéze? Tak tomu ale není, protože pokud používáte kupovanou majonézu, tak ta prošla pasterizací. Za rychlé zkažení salátu může většinou syrová cibule, která podporuje kvašení. Pokud ji do salátu dáváte, je lepší ji oloupat, nakrájet na kostičky a ty na chvíli ponořit do vroucí vody. Tím se proces kvašení zastaví. Někteří kuchaři jsou toho názoru, že do bramborového salátu uzenina nepatří, už jen kvůli tomu, že je podáván jako příloha buď k rybě, nebo k řízkům. Někdo si ale hutný salát bez gothaje nedokáže představit. Pravda je taková, že maso představuje nejen další zdroj tuků, ale také způsobuje rychlejší proces kažení. Nikdo nechce, aby mu bylo na Vánoce zle od žaludku. Z hlediska nákazy salmonelou jsou riziková vejce, i když se do salátu dávají po uvaření. Pokud máte strach, můžete si ve větších potravinových řetězcích zakoupit už pasterizované žloutky.
Salát patří do chladu
Bramborový salát je třeba skladovat v chladu pod pokličkou, ideálně v ledničce nebo třeba na chodbě, pokud se nevytápí a venku jsou mrazy. Při pokojové teplotě se rychle kazí a v teple třeba začínají kvasit brambory, což je cesta k likvidaci salátu. Proto mějte salát vždy ve velké míse v chladu a nabírejte si z něj čistou lžící jen porci, která se sní. Jestli na talířích něco zbude, vyhoďte to, zteplalý salát rozhodně nepatří zpět do mísy. Bramborový salát může za správných podmínek vydržet pět dnů až týden. Ale pozor, žádné večerní ujídání přímo z mísy! Jinak hrozí, že se do salátu dostanou bakterie z úst a sliny, což opět může vést k rychlejšímu zkažení. To platí také o ochutnávání salátů při přípravě. Jestli se do vaření zapojuje celá rodina, pak vždycky jedině se svojí umytou lžící.
Jak poznat, že je salát zkažený? Rozhodně už podle konzistence, která připomíná bláto, a někdy i podle zápachu. A rozhodně podle chuti, protože zkažený salát je tak kyselý, že se vám zkřiví pusa.
Zdroje: