Změny nálad a vyčerpanost. I toto jsou příznaky boreliózy

Lymeská borelióza je onemocnění způsobené bakterií z rodu Borrelia burgdorferi sensu lato. Ty jsou přenášeny klíštaty, infikovanými skrz ptactvo či různé savce. Lymská nemoc je u nás bohužel extrémně rozšířená a infikovaných klíštat stále přibývá. Jaké jsou její příznaky?
Lymská nemoc se může projevit mnoha různými způsoby, jelikož je schopna ovlivnit téměř jakoukoli část našeho těla. Může zasáhnout kůži, vyvolat problémy s klouby a svaly, jako jsou otoky či bolesti, a v pokročilejších stadiích dokonce vyústit v revmatickou artritidu. Kromě typického červeného fleku po kousnutí klíštětem, mezi příznaky lymské boreliózi patří i další:
1. Neurologické problémy
U některých pacientů s lymeskou boreliózou může dojít k neurologickým komplikacím, jako jsou bolesti hlavy, závratě, necitlivost nebo slabost v končetinách. V pokročilém stadiu může dojít k zápalu mozkových blan, což může způsobit závažné komplikace, včetně ztráty paměti. Lymská nemoc může zhoršovat stávající psychické stavy a být zvláště náročná pro osoby s existujícími psychickými poruchami.
2. Srdeční problémy
Borelióza může zasáhnout i srdce. U některých pacientů může dojít k srdečním arytmiím nebo zánětu srdečního svalu, což může způsobit palpitace, závratě nebo dušnost.
3. Problémy s klouby
I když bolesti kloubů mohou být běžným příznakem, někteří pacienti zaznamenávají bolesti, otoky nebo tuhost v kloubech, které se mohou pohybovat z jednoho kloubu na druhý. Při jakýchkoliv nezvyklých problémech s klouby vždy vyhledejte lékaře.
4. Změny nálady a vyčerpanost
Některé osoby postižené lymeskou boreliózou si stěžují na zvýšenou únavu, deprese, úzkost nebo jiné změny nálady. Tyto symptomy mohou být často připsány stresu nebo jiným životním situacím, což může komplikovat diagnostiku.
5. Problémy se zrakem a sluchem
Zánět spojený s boreliózou může postihnout oči a uši, což vede k problémům s viděním nebo sluchem.
A jak taková lymská borelióza probíhá? Prvním stádiem je postupně se rozšiřující rudý flek, v medicíně označovaný jako erythema migrans. Když si v oblasti kousnutí klíštětem všimnete skvrny, jejíž barva může být od světle růžové až po purpurovou, s jasným středem a výrazným okrajem, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.
V druhém stádiu (3-20 týdnů po nakažení) jsou postiženy klouby, stěny cév a obaly nervů. V tuto chvíli může být postižen i mozek a srdce. V posledním stádiu už přichází při neléčení riziko smrtelných onemocnění, ztráty paměti, poruchy spánku a celková zmatenost.
Nepodceňujte tedy klíšťata a pečlivě sledujte ránu po kousnutí, když ho vyndáte. Lymská borelióza se dá vyléčit antibiotiky, musí být ovšem odhalena včas.
Zdroje:
- https://www.nhs.uk/conditions/lyme-disease/
- https://www.cdc.gov/lyme/index.html
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/symptoms-causes/syc-20374651