Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:
Na bolestivou menstruaci používá mnoho fyzioterapeutů metodu Ludmily Mojžíšové, o které už jste nejspíš někdy slyšely. Vymyslela ji terapeutka Ludmila Mojžíšová původně pro pacienty s bolestí zad. Postupem času k ní ale přicházelo stále více žen, které po několika týdnech provádění těchto speciálních cviků otěhotněly, i když se jim to předtím nedařilo. Jde o systém cviků, které odborníci mohou různě modifikovat podle aktuálních potřeb každé ženy. Metoda funguje na principu reflexních vztahů mezi páteří a vnitřními orgány. Potíže v oblasti bederní páteře či kříže mohou způsobit napětí hladké svaloviny vejcovodu, dělohy i pochvy, což pak vede k potížím s otěhotněním a ženy mohou trpět nepravidelnou či bolestivou menstruací. Ludmila Mojžíšová léčila příčinu, tedy odstraňovala tyto poruchy přímo v pohybovém aparátu. Základem je detailní a důkladné vyšetření fyzioterapeutem, který vás také poučí o tom, co všechno bude součástí léčby a jak metoda funguje.
Cvičit každý den, úspěch se dostaví po 3 měsících
„Když žena cvičí v rámci domácí terapie hodinu denně, měly by křeče při menstruaci odeznít během tří, maximálně šesti měsíců,“ říká hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky Iva Bílková a dodává, že k ní do ordinace chodí i ženy, kterým je kolem 30 let s tím, že na bolavou menstruaci trpí od 12 let, tedy od doby, kdy začaly menstruovat. Takový fixovaný problém se pak logicky nevyřeší během několika sezení. „Vždy těmto ženám říkám, že pokud problémy odstraníme za půl roku, bude to úspěch. Je to skutečně běh na dlouhou trať, ale stojí za to.“ Díky vhodným cvikům na pánevní dno se prý menstruace upraví a změní, krvácení nebývá tak silné, křeče ustupují, nastává pravidelnost v cyklu.
Lymfa musí v těle proudit, pozor na otoky
Kromě speciálních cviků nabízí fyzioterapie ženám s menstruačními bolestmi i další možnosti ošetření jako jsou neinvazivní rázové vlny a přístrojové lymfodrenáže. V čem přesně pomáhají? „Když mají ženy v bříšku problémy, ať už nemůžou otěhotnět, či je bolí bedra, podbřišek při krvácení nebo stydká spona, vždycky se setkám s tím, že mají otok na křížové kosti. Někdy si tyto ženy myslí, že mají jen velký zadeček. Křížová kost na sobě nemá mít měkký polštář a často se jedná právě o věc lymfatického systému, ne o tuk. Když mám v břiše nějakou stagnaci, jako je silné svalové a vazivové napětí, tak je zaškrcený i krevní a lymfatický oběh. To se projeví na lymfatických uzlinách, na křížové kosti i vnitřní straně stehen a břiše,“ upozorňuje odbornice. Přístrojové lymfatické návleky pak vytvářejí podtlak a lymfu v podstatě vymačkávají z těla směrem ven, čímž se přirozeně obnovuje lymfatický tok. „Tím se zlepší výživa vnitřních orgánů, kterým se uleví a uvolní se,“ dodává Iva Bílková.
Rázová vlna zase uvolňuje vzniklé blokády, představit si to můžete jako naklepávání řízků. Čím víc do masa „bušíte“, tím víc taje svalové vlákno v mase, a na podobném principu funguje i lidský svalový aparát.
Co je ztuhlé, musí se uvolnit
Od bolestivé menstruace může ulevit i sezení na gumovém míči, kdy se pohupujeme ze strany na stranu, kroužíme pánví, a tím jednak aktivujeme pánevní dno a svaly podél páteře, jednak dáváme do pohybu obratle, křížokyčelní kloub a sponu stydkou, což jsou části těla, které bývají často zatuhlé. Houpáním na míči prokrvujeme dělohu, vejcovody a vaječníky, což nám ulevuje od nepříjemných křečí. Fyzioterapeutka radí také udržovat ženské orgány v teple. „Omotejte si mikinu kolem pasu, použijte elektrické dečky na bedra, gelové sáčky do mikrovlnky, zkrátka cokoli, co prohřívá. Určitě je fajn také pít čaje z kontryhelu, což je skvělá bylina na gynekologické problémy, a meduňky, která otevírá cévy a pomáhá prokrvení. Dobrou službu vám udělají i pravidelné masáže, zvlášť pokud máte sedavé zaměstnání.“
Zdroje:
Autorský podcast Kondice
Mgr. Iva Bílková, cert. MDT