Proč je menstruace bolestivá?

Menstruační bolesti jsou také nazývány jako dysmenorea a provází každý měsíc mnoho žen a dívek. Někdy bývá slabá a jedná se jen o pobolívání bříška, někdy dokáží menstruační křeče zatemnit před očima tak, že se nemůžete téměř hnout. Menstruaci často provází zažívací problémy, průjem, zvýšená chuť k jídlu nebo kolísání nálad. Mohou za to hormony, které během ženského cyklu létají sem a tak. Za silné bolesti může obvykle vyšší hladina prostaglandinů, látek, které jsou hormonům podobné. Kvůli silným kontrakcím dochází k nedokrvování dělohy a stlačení krevních cév, které pak způsobují ještě větší bolest.

Kdy navštívit lékaře

Pokud vás silně krvácivá a bolestivá menstruace trápí pravidelně, není radno to nechat jen tak. Za bolestmi mohou být závažnější problémy, nebo naopak něco banálního, co se dá dobře vyléčit. Vždy je tedy dobré navštívit gynekologii, abyste zjistila, z čeho menstruační bolesti pochází.

Jak se bránit bolestem při měsíčcích

Nejlepší lék na menstruační bolesti je teplo a klid. Dobře poslouží zahřívací dečka či lahev. Přiložte je na místo, ve kterém bříško bolí, přikryjte se dekou a odpočívejte. Doporučuje se také teplá koupel.

Pokud bolest neustává, sáhněte po lécích na menstruační bolest. Nestačí-li vám Ibuprofen, Paralen, Panadol či Brufen, znovu je dobré navštívit gynekologa, který vám popřípadě předepíše silnější léky.

Důležitý je také dostatečný pitný režim a přísun vitaminů B, C a E. Mezi minerály, které se doporučují, patří hlavně vápník a hořčík.

Bolesti bez menstruace

Pokud vás trápí bolesti, které jsou těm menstruačním podobné, avšak dostat to ještě nemáte, může to způsobovat několik věcí. Například bolesti vaječníků se mohou dostavit už před menstuací nebo také v ovulační fázi cyklu. Dalším důvodem, proč vás vaječníky bolí, je začínající těhotenství. Zkuste si pro jistotu udělat těhotenský test.

Bylinky na bolestivé měsíčky

Ač nám ženám příroda menstruačním cyklem poměrně znesnadnila život, nabízí naštěstí mnoho bylinek, které zase od bolestí uleví. Dobře funguje řebříček, který má protizánětlivé účinky a regeneruje svaly. Jako další se doporučuje mateřídouška, zklidňuje svaly dělohy. Tymián pomáhá také uvolnit svaly a ulevit od bolestivých křečí. V neposlední řadě se doporučuje také zázvor, pro protizánětlivé vlastnosti. Zázvor dokáže také ulevit od bolesti.

Ulevující čaj

Smíchejte 50 g natě třezalky tečkované, 50 g natě meduňky lékařské, 50 g květu heřmánku pravého, 80 g natě vlaštovičníku většího, 80 g přesličky rolní a 80 g listu jmelí bílého. Dvě lžíce této směsi dejte do 0,5 l vroucí vody, vařte 3 minuty, 30 minut louhujte a pak sceďte. Užívejte 150 ml odvaru 15 minut před jídlem.

I pohyb pomáhá

Bolestivá menstruace muže být zapříčiněna i nedostatkem pohybu. Na vině mohou být i ochablé svaly panevniho dna. Vyzkoušejte kegelovy cviky, jógu proti menstruačním bolestem, nebo se alespoň pravidelně protahujte.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/painful-menstrual-periods

https://www.acog.org/womens-health/faqs/dysmenorrhea-painful-periods

https://www.nhs.uk/conditions/period-pain/