Pokud patříte mezi ženy, které s příchodem krvácení uléhají do postele s nahřívací lahví a velmi trpí, pak čtěte dál. Opravdu se totiž nemusíte trápit. Důležité je si uvědomit, že uvnitř vašeho těla pravděpodobně není něco ideální a bolesti hlavy nebo v oblasti pánve, pocit na zvracení nebo zvracení nemusí být automaticky přítomné spolu s menstruací, a že se s tím dá pracovat. Například pod vedením zkušeného fyzioterapeuta. Nejčastější příčinou bolestí totiž bývají svalové dysbalance v oblasti pánve.
Průběh menstruačního cyklu se během života ženy mění a ovlivňuje jej mnoho faktorů, jako například porod, ale i operace slepého střeva. „Mnoho žen mi po několikanásobných porodech říká, že o menstruaci prakticky ani nevědí, kdežto dívky kolem patnácti, šestnácti let často opravdu trpí,“ říká Iva Bílková.
Každá žena je během svých dnů také jinak citlivá. Menstruace způsobuje tlaky a stahy v děloze, vaječnících a vejcovodech a každá z nás tyto pocity vnímá odlišně. Někdo prý vnímá silný tlak už během ovulace, kdy se z pouzdra uvolňuje vajíčko. Některé ženy zase mívají velké křeče v břiše těsně před nástupem menstruace, kdy dochází k uzavírání cév. Nejvíce bolestivé pak obvykle bývají první tři dny menstruace, kdy se tělo musí vypořádat přívalem nové krve, které odplavuje odumřelou sliznici dělohy.
Svalová dysbalance je běžná
„Prudké bolesti před menstruací a během ní bývají většinou způsobeny svalovou dysbalancí pánevního dna, která vede až k vychýlené kostrči poznatelné na pohmat. Další příčinou může být blokáda žeber nebo páteře, dokonce i zdánlivě nesouvisející, jako je například blokáda na přechodu lebky a prvního krčního obratle. Reprodukční orgány jsou spjaty se svaly pánevního dna a funkčně souvisí s bránicí, hlubokými svaly páteře i se svaly upínajícími se na stehenní kost. Není proto výjimkou, že bolest při menstruaci způsobuje nerovnováha svalů úplně jinde v těle,“ vysvětluje fyzioterapeutka.
Časté angíny můžou za bolest při krvácení
Někdy za bolestivou menstruaci prý mohou i různé operace či zlomení kostrče, ke kterému dochází vlivem úrazu, ale i při porodu. Věřili byste, že za bolest během krvácení mohou ale i časté angíny? „Kolem zanícené tkáně hrtanu se zvýší svalové napětí v oblasti šíje, kde jsou svaly, které vedou na žebra. Když sval táhne za žebro, to se pootočí, a změní svalové a vazivové napětí kolem svého pouzdra na hrudní páteři nebo na hrudní kosti. Z tohoto místa pak vedou další svaly, které přenáší rotace a tahy na nižší segmenty páteře a takto svalový řetězec doputuje až ke kostrči, která může na některých místech odbočovat směrem dovnitř nebo dostran, zkrátka se vychýlí ze svého optimálního postavení. To může zvyšovat napětí vazů které drží v prostru dělohu, dochází pak ke změnám jejího postevení, dále může stav měnit tah ve vejcovodu, měnit jeho peristaltiku (schopnost posouvat vajíčko od vaječníku směrem k děloze) nebo měnit tahem za vazy v břiše postavení vaječníku, což může působit nejen bolestivou menstruaci, ale i nemožnost otěhotnět,“ upozorňuje odbornice.
Od bolesti uleví i cvičení
Pokud máte bolesti při menstruaci pravidelně, měla byste navštívit gynekologa, aby vyloučil orgánové onemocnění nebo hormonální dysbalanci. Na bolest vám ženský lékař pak bude pravděpodobně podávat hromonální antikoncepci a také léky na zmírnění svalového napětí a proti bolesti. Pokud ale nepatříte k ženám, které by chtěly dobrovolně užívat farmaceutické preparáty, můžete si domluvit vyšetření u fyzioterapeuta, který se na tělo podívá komplexně, od hlavy až k patě, zjistí, kde jsou určité svalové dysbalance a napětí a pracuje na jejich odstranění.
Ke zmírnění obtíží spojených s menstruací vám pomůže i správná prevence, kam patří především posilování středu těla, ale i správná uvolňovací cvičení pánevních orgánů a pánevního dna. Jaké jsou další možnosti a čeho bychom se měly naopak vyvarovat? To se dozvíte, pokud si poslechnete celý podcast.
Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:
Zdroje:
autorský podcast časopisu Kondice
Mgr. Iva Bílková, cert. MDT