Bolest žlučníku může někdy přejít až do nesnesitelných křečí a kolik. Při takových bolestech můžeme sáhnout po lécích, ale v tomto případě se víc než kdy jindy vyplatí využít přírodní řešení. Na pročištění žlučníku skvěle funguje hned několik bylin. Povíme vám, které to jsou a jak je užívat.
Rozmarýn lékařský
Rozmarýn podporuje prokrvení trávicího traktu. Uleví od nadýmání, které je způsobené nedostatečnou tvorbou žluče. Pomůže ale také při nepříjemných bolestech spojených se zánětem žlučníku. Celkově tato bylinka zlepšuje fyzickou i psychickou kondici.
Máta peprná
Není nad to, mít ve spíži ve skleničce schované nasušené lístky máty peprné. Je to vůbec první bylinka, po které byste měli sáhnout v případě nadýmání, trávicích potíží a samozřejmě i žlučníkových nevolnostech. (HOUZAROVÁ, Hana. Byliny pro zdraví a krásu. 2006. PhD Thesis. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta.) Díky spasmolytickým vlastnostem uvolňuje žlučovod a tím pomáhá ulevit od bolesti. Mátový čaj je takovou první pomocí, když vám nesedne nějaké těžké nebo mastné jídlo. Stejně léčivě působí na náš trávicí trakt třeba i měsíček lékařský.
Ostropestřec mariánský
Ostropestřec je velmi výrazná bylinka, která vypadá jako bodlák, kvete fialově, ale volně v přírodě ho téměř nenajdete. Můžete si ho ale vypěstovat na zahrádce. V léčitelství se využívají plody i listy. Plody i listy podporují léčebný proces při zvýšeném tuku v tkáních jater. Při potížích se žlučníkem si můžete připravit čaj, ale využít lze i prášek z plodů ostropestřece nebo žaludeční likér. (HOFÍREK, Pavel. Pěstování ostropestřece mariánského (Silybum marianum L. Gaertn.). Obsah biologicky aktivních látek a jejich využití. 2015.)
Pampeliška
Ano, dokonce i pampeliška podporuje správné fungování žlučníku, jater, slinivky a žaludku. Stimuluje totiž produkci trávicích šťáv. Pampeliška celkově posiluje organismus, ale při žaludečních potížích vám nejvíc pomůže její kořen. (STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky. Grada Publishing, a. s., 2009.) Stačí, když si nakrájíte čerstvě utržený nebo usušený kořen a zalijete ho studenou vodou. Tu pak postupně přiveďte k varu a přibližně 5 minut povařte. Nejlepšího výsledku docílíte popíjením takto připraveného čaje 2krát denně, vždy před jídlem.
Zeměžluč okolíkatá
Zeměžluč už ve svém názvu napovídá, že by mohla mít příznivé účinky na funkci žluče. A je tomu opravdu tak. Pozitivně působí na funkci jater a žlučníku. Podporuje tvorbu slin a pomáhá léčit i samotný zánět. Jedná se opravdu o účinnou bylinu, která nejen stimuluje tvorbu žluči v játrech, ale je známá svými analgetickými účinky. Při užívání zeměžluče buďte ale opatrní, její denní dávka by totiž neměla překročit 5 g. Tuto hořkou bylinu můžete užívat v podobě čaje, ale využít můžete i tinkturu nebo sirup. Na zeměžluč nezapomínejte, protože se obecně považuje za takový životabudič, že se opravdu vyplatí její hořkou chuť překonat a čas od času si ji dopřát.
Bylinky při žlučníkových bolestech jsou většinou velmi účinné, proto je dobré je mít vždy po ruce. Pokud ale míváte potíže se žlučníkem častěji, je na místě zrevidovat svůj jídelníček a celkově životní styl, protože právě správnou stravou a pohybem se těchto potíží můžete vyvarovat.
Zdroje:
- https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/241-zemezluc-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
- https://www.prozdravi.cz/bylinky-pro-zlucnik/
- HOUZAROVÁ, Hana. Byliny pro zdraví a krásu. 2006. PhD Thesis. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta.
- HOFÍREK, Pavel. Pěstování ostropestřece mariánského (Silybum marianum L. Gaertn.). Obsah biologicky aktivních látek a jejich využití. 2015.
- STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky. Grada Publishing, a. s., 2009.