Co zabere na podrážděný žaludek?

Podrážděný žaludek nás dokáže potrápit z mnoha důvodů. V letních měsících bolest může zapříčinit cestování, nepřiměřená konzumace jídla i alkoholu nebo bakterie, které se v horkém počasí vyskytují velmi hojně. Nejúčinnější bylinkou na zklidnění žaludku je pelyněk, známý pro svou výrazně hořkou chuť. Právě látky způsobující hořkou chuť podporují produkci žaludečních šťáv. Vypít kapky nebo vývar z pelyňku ale není nic příjemného. Můžete zkusit sáhnout i po jemnější variantě v podobě fenyklu, který působí většinou velmi účinně.

Zdroj: Youtube

Léčba žaludečních vředů přírodní cestou? I to jde!

Bolest žaludku může mít někdy i závažnější příčinu. Náš nezdravý životní styl, uspěchaná doba, stres a nevědomé stravování může způsobit vznik vředů. Mezi další příčiny vzniku vředů patří ale i infekce bakterií Helicobacter pylori. K odstranění infekce je potřeba nasadit antibiotika. Bylinky ale velmi účinně pomáhají při regeneraci a prokrvení žaludku. Při léčbě žaludečních vředů sáhněte po jitroceli nebo měsíčku. V obou případech se popíjí čaj z listů nebo květů. Ani při takto vážnějším onemocnění nepodceňte sílu přírody a zklidňující účinky bylinek. (PAVELEK, Tomáš. Oblíbené koření může podpořit zažívání i prevenci civilizačních chorob.)

Bylinky pro lepší trávení

Pokud pociťujete plynatost a váš žaludek je jako na vodě, doporučuje se sáhnout po univerzálních bylinkách, které většina z nás najde doma, jako je máta peprná nebo bazalka. Obě dvě byliny podporují peristaltiku střev a pomáhají při nadýmání. Skvěle poslouží i vývar z kmínu. (MICHALÍK, Petr. Bylinná alternativní léčba jednotlivých onemocnění. 2017.) V případě, že nejste fanoušci pití bylinkových čajů, mějte po ruce i bylinné tinktury, jako je například ta z puškvorce. Právě puškvorec obecný podporuje trávení, uvolňuje křeče a užívá se při nechutenství a poruchách zažívacího ústrojí.

Udržujte si zdravá střeva

Už naše babičky znaly sílu bylinek, a proto je využívaly na maximum. Nenechte bolest žaludku dojít tak daleko, aby vás obtěžovala v běžném fungování a zanechala následky na vašem zdraví. Pracujte s bylinkami preventivně. Při vaření používejte majoránku zahradní nebo tymián obecný. Tyto dvě bylinky podporují trávení a uvolňují křeče způsobené konzumací tučného jídla. Jako podpůrná bylina pro zdravá střeva je i rakytník, který pomáhá při zánětech střev. Trávicímu traktu ulevíte i vývarem z listů ostružiníku a heřmánku. Zklidňující účinek na naše trávení má i levandule.

Bylinky pomáhají a při bolestech žaludku to platí dvojnásob. V případech žaludečních potíží neváhejte a sáhněte po nich. Jejich zklidňující účinky jsou to, co v danou chvíli přesně potřebujete.

Zdroje:

  • https://www.leros.cz/puskvorec-obecny?gclid=Cj0KCQjwldKmBhCCARIsAP-0rfzoTrmfivQo2U7Vv4y2KAN4pBJt1SiaZdDUbhpxoYz97dFgVLzrv7saAtMQEALw_wcB
  • MICHALÍK, Petr. Bylinná alternativní léčba jednotlivých onemocnění. 2017
  • PAVELEK, Tomáš. Oblíbené koření může podpořit zažívání i prevenci civilizačních chorob