1. Bylinkové čaje

Mnoho bylinek má protizánětlivé a uklidňující účinky na trávicí systém. Na podrážděný žaludek perfektně funguje například máta peprná, fenykl nebo heřmánek. Můžete samozřejmě sáhnout i po prefabrikovaných směsích v obchodů nebo lékáren, vždy ale pečlivě čtěte složení.

Zdroj: Youtube

2. Dostatečná hydratace

Pokud jste snědli něco, co vám neudělalo dobře, pijte hodně vody. Hydratace může pomoci vyplavit toxiny z těla a zároveň podpoří trávicí proces. Snažte se ale nepít sladké nápoje, colu si místo pití dejte spíš po lžičkách.

3. Vyhýbejte se dalším dráždivým potravinám

Pokud vás bolí žaludek, vyhýbejte se kofeinu, alkoholu, kořeněným jídlům a mléčným výrobkům, dokud se nebudete cítit lépe. Pokud vám obecně některá jídla rozhazují trávení, v tomto případě je nejezte už vůbec.

4. Zůstaňte v klidu

Pokud můžete, vezměte si v práci volno a zkuste si lehnout a relaxovat. Stres může problémy s žaludkem ještě zhoršit, proto je dobré si najít klidné místo a odpočívat.

5. Zázvor

Zázvor je známý svými protizánětlivými a antiemetickými (proti nevolnosti) vlastnostmi, což může pomoci ulevit od nevolnosti a podráždění žaludku.

6. Omezení jídla

Pokud máte bolest žaludku, zkuste jíst menší porce, a pokud to půjde tak častěji. Vyvarujte se těžkých a mastných jídel, které mohou žaludek ještě více podráždit. Pokud se vám nedaří udržet v žaludku nic, sáhněte po klasickém kousku pečiva. Vyhněte se ale tomu, abyste rychle spolykali rohlík - snažte se sousta co nejvíce rozžvýkat, ať ulehčíte žaludku s trávením.

7. Zahřejte břicho

Teplý obklad nebo lahev s teplou vodou na břiše může pomoci uvolnit svaly a zmírnit křeče. Můžete si také nahřát ručník a zabalit si bříško do několika vrstev deky.

8. Banány

Jsou bohaté na draslík, což může pomoci regulovat hladinu žaludečních kyselin a zmírnit bolest žaludku. Stejně jako u pečiva myslete na vědomé žvýkání.

9. Zvažte návštěvu lékaře

Pokud bolest přetrvává několik dní nebo je extrémně silná, může to být známka vážnějšího zdravotního problému a měli byste konzultovat problémy s lékařem.

Bolest žaludku může být nepříjemná, ale často je možné si s ní poradit doma. Poslouchejte své tělo, vyvarujte se potravin, které vám nesedí, a hledejte přirozené způsoby, jak se cítit lépe. Pokud máte ale obavy o své zdraví, neváhejte a obraťte se na odborníka.

Zdroje: