Opravdu záda tolik trpí stresem?

Čas od času bolí každého díky naprosto nevhodnému životnímu stylu s nedostatkem aktivity, která by vyrovnala povětšinou sedavý styl života. K tomu se přidají stresové situace, které nás obklopují v každodenním životě. Ať už rodinném, nebo pracovním. V důsledku stresu jsou určité svalové skupiny zvýšeného napětí a jiné naopak oslabené. Představit si držení těla člověka ve stresu není určitě těžké. V této fázi jsme stále ještě ve fázi takzvaného postižení funkce. Pokud taková situace trvá příliš dlouho, dochází v důsledku uvedené svalové nerovnováhy a nevhodného držení těla k vyššímu opotřebení kloubních struktur a přetěžování vazů, šlach i svalové tkáně. Později dokonce i v důsledku zátěže menší, než bychom si chtěli připustit. Pak už ale hovoříme o postižení struktury. Přidáme k tomu i skupiny pacientů se skutečným onemocněním, které se bolestmi zad také může projevovat. Řadíme sem zánětlivá onemocění jako je skupina spondylartritid, stavy po úrazech, degenerativní postižení meziobratlových kloubů i plotének. Ani u těchto skupin nelze opomenou funkční podíl potíží.

Lidé trpící bolestmi zad obvykle důvěrně znají pestrou škálu analgetik, vyzkoušeli mnohá cvičení. Jak jim mohou pomoci lázně?

Lázně v tomto ohledu mohou působit na všech výše zmíněných úrovních. Ze své podstaty využitím přírodních léčivých zdrojů pomáhají k relaxaci přetíženého svalstva, zlepšení prokrvení ve tkáních, mají protizánětlivý efekt, jako např. radonové vody v Jáchymově. Cílená fyzioterapie napomáhá obnovit či korigovat nevhodné pohybové návyky, uvolní stažené svaly a posílí ty oslabené. Skupinová cvičení navíc zesilují motivaci k vlastní aktivitě. Terapeuti také naučí pacienty vhodné cviky pro domácí cvičení. K uvedeným účelům slouží také prostředky fyzikální terapie, které předepisuje lázeňský lékař s ohledem na terapeutický cíl. Doplňkové procedury vodoléčby přispívají k celkové regeneraci organismu.

Pomáhá i prostý fakt, že je člověk pobytem mimo domov vytržený ze zajetých kolejí?

Tím je zajištěna minimálně polovina úspěchu. Oddálení od denních příčin stresové zátěže. Změna každodenního režimu. V lázních má prostě člověk mnohem více času sám na sebe. Může si vyhovět. Odpočinout. Částečně lze uvedené postupy praktikovat i v domácím prostředí. Ale jen v lázních lze dosáhnout plnohodnotného účinku bez nutnosti dojíždění. Pod vedením zdravotnického personálu od lékařů, přes fyzioterapeuty, zdravotní sestry, masery po lázeňské se každému dostane individuální péče, která může mít charakter léčebného pobytu, ale také jen krátkodobé regenerace či relaxace.

Zdroj: časopis Květy, MUDr. Jindřich Maršík