Kroutíte se při dlouhém sezení v práci jako had a je vám jasné, že postavení těla není zrovna ideální? Páteř je základnou a středovou osou našeho těla, díky které jsme vzpřímení. Je pružná a pohyblivá do všech směrů. Ostatně proto se za počítačem nebo doma gauči můžeme zhroutit do roztodivných pozic. A právě špatné postavení těla, když sedíme a k tomu nedostatek aktivity, vede k celé řadě zdravotních problémů.

Mohlo by vás zajímat: Napravení těla z kaneláře

Jsme stvoření k pohybu, ne k sezení

Životní styl postmoderní společnosti, kdy většinu dne prosedíme, je pro naše tělo i psychiku devastující. Zdravá páteř je odvislá od toho, jak moc je pružná. Sice ztrácí hybnost s věkem, ale nedostatkem pohybu deformuje rychleji. Od přírody jsme zařízení na to, abychom se denně hýbali, chodili větší vzdálenosti a záda natahovali, ohýbali, vzpřimovali či rotovali. Nehybným a vadným sezením vysychají meziobratlové ploténky, páteř ztrácí svou flexibilitu a záda tuhnou.

Stejně jako páteř i svaly jsou určené k pohybu. Když nemají dost zátěže, tak leniví. Týká se to zejména svalů spodní části těla- dolních končetin a hýždí. Spodní část těla je podstavcem, který nese naši váhu, a když je podstavec slabý, horní část se bortí. Slabá a atrofovaná základna je také jednou z příčin bolesti zad.

Ohnutím nad klávesnicí si utlačujeme orgány v těle, ty nedostávají dostatek výživy z krve a nemohou fungovat správně. Nejčastějším problémem je stlačená bránice. Místo do břicha a spodních zad dýcháme jen v horní části hrudníku. A kromě toho, že to v našem těle vypadá jako v nevětrané místnosti, bránice časem zatuhne a špatný dechový stereotyp nás provází nejen v práci, ale i při běžných aktivitách. Čímž se obloukem vracíme k bolestem zad, protože oslabená bránice je spojena s přetížením beder a také nás nutí více používat pomocné svaly v oblasti krku a ramen, které pak bolí.

Dlouhé časové úseky bez pohybu neohrožují jen záda. Slabé prokrvení těla, málo kyslíku pro svaly a nedostatečná látková výměna způsobuje, že se v těle ukládá více toxinů. Tělo bez aktivity je v napětí, což se zobrazuje i v nervové soustavě. Chybí nám endorfiny z pohybu. Celkovým výsledkem je podrážděnost, vyčerpanost, nezřídka i deprese a vyhoření.

Pravidelné protahování přináší úlevu

Naše tělo nezajímá, že musíme platit účty a hypotéky. Zároveň je jasné, že málokdo z nás je rentiér a může se polovinu dne věnovat józe a druhou polovinu strávit na masáži. Asi všichni víme, že časté užívání analgetik proti bolestem nic neřeší. Pro ty, kdo musí pracovat a dlouho sedět, může přinést úlevu střídání posedu na míči s ergonomickou židlí. Nejdůležitější je ale pohyb. Každých 30-60 minut se protáhnout a ujít denně alespoň tři kilometry je základem prevence proti obtížím. Pokud už problémy nastaly, existuje řada cviků z oblasti fyzioterapie i jógy, které uvolní zatuhlé svaly a ty oslabené postupně posílí.

Zdroj:

magazín Kondice 11/2022