Na bolest v dolní části břicha si stěžují převážně ženy. Bolest nás může překvapit zničehonic, ale může být i chronická, která trvá týdny či měsíce. V případě, že se vám bolest vrací opakovaně, je určitě na místě vyhledat lékaře. K němu ženy nejčastěji přivádí akutní tlak a řezání v podbřišku, které se šíří i do beder, přidat se mohou i potíže při vyprazdňování a močení. O oblasti podbřišku mluvíme jako o místě v části břicha mezi pupkem a stydkou kostí, kde se kromě orgánů močového ústrojí a části tlustého střeva nacházejí i ženské pohlavní orgány. Co všechno může způsobit bolesti v podbřišku?
MENSTRUAČNÍ BOLESTI
Nejčastějším důvodem bolesti v levé či pravé části podbřišku, která navíc často vystřeluje až do beder, bývá dysmenorea, tedy právě bolestivá menstruace. U některých žen se ale může objevit už v průběhu ovulace. Bolesti při menstruaci způsobují kontrakce dělohy, která se snaží vypudit odlupující se děložní výstelku. Bolest v podbřišku může způsobit také premenstruační syndrom (PMS), kterým údajně trpí až 65 % žen. V období před menstruací mohou být bolestivé křeče silnější než při samotném krvácení a někdy vystřelují do oblasti kříže nebo dokonce do nohou. Kvůli křečím by ale ženy trpět neměly – není normální stav, aby ženy při menstruaci měly nesnesitelné křeče ani úporné bolesti zad nebo hlavy. Pokud vás tedy trápí velmi bolestivá menstruace, konzultujte svůj stav s gynekologem.
INFEKCE MOČOVÝCH CEST
Tohle nepříjemné onemocnění postihuje častěji ženy, a to kvůli kratší močové trubici, která se nachází blízko konečníku, a tak se do ní snadno dostanou bakterie či kvasinky. Cystitidu čili zánět močového měchýře poznáte poměrně spolehlivě – kromě bolesti v podbřišku ho provází pálení a řezání při močení a taky častá potřeba chodit na toaletu, kde většinou vyteče jenom pár kapek moči. Výjimkou pak není ani krev v moči a tady už je potřeba jednat rychle. Pokud se totiž zánět močového měchýře neléčí včas, může vyústit v záněty ledvin a ty zase mohou vést k jejich selhání. Proto záněty močového ústrojí nepodceňujte, a pokud vám nezabere léčba pomocí přípravků z lékárny a dostatečný pitný režim, jděte za svým lékařem, který udělá vyšetření moči a nasadí vhodná antibiotika.
GYNEKOLOGICKÉ PROBLÉMY
Zánět vaječníků, nezhoubné nádory z děložní svaloviny (myomy), ale také infekce pochvy, pohlavně přenosné nemoci či mimoděložní těhotenství – to všechno může signalizovat náhlá bolest v podbřišku. Zvláštní skupinu bolestí představují například ty vyvolané endometriózou, jak uvádí web Vitalia.cz. Je to stav, kdy se sliznice z dutiny děložní dostane i do jiných ženských orgánů či jejich částí, například do vaječníků, děložních vazů nebo pobřišnice. Vinu za ostré bolesti lze přičítat i cystám na vaječníku, zvláště pak když prasknou. Náhlá bolest po prasknutí cyst ale obvykle do dvaceti až třiceti minut ustoupí. U mužů pak může bolest v podbřišku znamenat zánět prostaty nebo problémy s varlaty či nadvarlaty. Tady je na místě konzultovat stav s urologem.
GASTROENTEROLOGICKÉ POTÍŽE
Zánět slinivky břišní, ale i žlučníkové kameny nebo zánět slepého střeva. Podle webu Fyziosvět zánětem slepého střeva onemocní nejčastěji lidé ve věku 18 až 30 let. Bolesti často začínají na pravé straně podbřišku, v některých případech kolem pupku, pak se přesouvají do pravé části dolního břicha. Tento stav často vyžaduje chirurgický zákrok, proto při podezření na zánět střeva neotálejte a vyhledejte lékaře. Pozor si dejte také na onemocnění tlustého střeva, které kromě bolesti podbřišku provázejí ještě průjmy, opakované nutkání především na ranní stolici, nadýmání. Také zácpa se může projevovat bolestí v podbřišku.
Co dělat, když vás bolí v podbřišku?
Pokud začnete pociťovat bolest v podbřišku, je důležité naslouchat svému tělu a sledovat, jak se bolest vyvíjí. Zaznamenejte si, kdy bolest začala, jak se mění (je ostrá, tupá, křečovitá?) a zda se dostavují i další příznaky.
Uklidněte se: Když se vystresujete, váš stav to pravděpodobně jenom zhorší. Snažte se myslet pozitivně, uklidněte se s tím, že bolest jistě brzy odezní, a uvolněte se, pokud je to možné. Můžete se zkusit nějak rozptýlit, pusťte si třeba film nebo zavolejte kamarádce.
Odpočívejte: Pokud je bolest intenzivní, dejte si v práci pauzu, omezte fyzickou aktivitu, sedněte si nebo lehněte a odpočívejte.
Teplá lázeň nebo obklad: Některým typům bolestí v břiše může pomoct teplá vana nebo teplý obklad na břiše. Skvělé jsou k tomu třeba nahřívací polštářky či termolahve. Zkuste se zahřát i zevnitř pomocí čaje, křeče mírní třeba kontryhel, řebříček, pupalka, kopřiva a meduňka, která zároveň zklidňuje.
Léky proti bolesti: Pokud je bolest nepříjemná, můžete zvážit použití volně prodejných léků proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, měly by ulevit do dvaceti minut.
Konzultace s lékařem: Pokud bolest přetrvává nebo máte i další příznaky (například horečku, zvracení, změna v moči, krev ve stolici), měli byste se co nejdříve poradit s lékařem. Ten vám po vyšetření diagnostikuje příčiny bolesti a navrhne vhodnou léčbu.
Zdroje:
https://zdravi.euro.cz/clanky/bolest-v-podbrisku-priciny-lecba/
https://www.fyziosvet.cz/clanky/bolest-v-podbrisku-a-jeji-lecba/
https://www.vitalia.cz/clanky/gynekolog-bolest-v-podbrisku-neznaci-jen-menstruaci/