Základem léčby bolavého krku je tlumení bolesti, zvlhčování podrážděné sliznice a podpora jejího hojení. S bolestí zatočí analgetika – volit můžete buď klasiku (paralen či ibuprofen), nebo přípravky, které se aplikují lokálně (pastilky, kloktadla nebo orální spreje). Paralen a jemu podobné léky se hodí tehdy, když už v krku začal zánět. Lokální přípravky dokážou rychle uklidnit sliznici. „Podstatné je, aby se přípravky navzájem doplňovaly,“ říká praktický lékař z pražské Zbraslavi Pavel Stanka.

HYDRATUJTE

Ke zvlhčování sliznice se zase výborně hodí bylinné pastilky nebo popíjení Vincentky. „Pozor si ale dávejte na horké nápoje. Ty zanícenou sliznici spíše ještě více podráždí. Pitný režim je ale důležité dodržovat jako náhradu tekutin, které se ztrácejí při teplotách nebo větším pocení,“ upozorňuje Stanka. Samotné hojení můžete podpořit ještě hojivými a regeneračními přípravky s obsahem kyseliny pantothenové. V lékárně seženete například pastilky Panthenol nebo Junior-angin.

HLASOVÝ KLID A OBKLADY

Lékárnice Ivana Lánová má pro pacienty ještě několik tipů: „Dodržujte hlasový klid, pijte dostatek tekutin a dělejte si Priessnitzův obklad.“ Jak na něj? Na krk přiložte chladný, dobře vyždímaný kus látky, překryjte neprodyšnou fólií a převažte suchou látkou. Nechte působit 30 minut až hodinu. Chladivý obklad zánět uklidní a uleví od bolesti. Pokud chraptíte, hlasivkám pomohou přípravky s hydrogely. Lékárnice doporučuje vyzkoušet třeba Voice-angin nebo Isla med hydro+, který si poradí i s pocitem suchosti v ústech.

PASTILKY, KLOKTADLA A SPOL.

Některé pastilky jsou vhodné už pro děti od čtyř let. Mají působit v horních cestách dýchacích, ne v žaludku, proto se nepolykají ani nekoušou, ale nechají se volně rozpustit v ústech. Kloktadla se používají ředěná i neředěná, dle konkrétní značky. Kloktá se přibližně jednu minutu, doporučuje se vyslovovat samohlásku ‚á‘, aby nedošlo ke vdechnutí, a nakonec se tekutina vyplivne. Orální spreje se hodí k ošetření bolestivých míst v zadních partiích ústní dutiny. Aplikují se vstříknutím vpravo i vlevo, se zavřenými ústy a zadrženým dechem. „Obecně platí nutnost jejich opakovaného podávání každé dvě až tři hodiny a zákaz jídla a nápojů, čištění zubů a výplachů úst asi 30 až 60 minut po jejich užití,“ upřesňuje Lánová. Upozorňuje, že i u těchto zdánlivě nevinných léků by se vás lékárník měl zeptat na řadu detailů (věk, těhotenství, kojení, délku problémů, jiné nemoci nebo současně brané léky). I obyčejné cucací pastilky můžou vážně ohrozit zdraví – stačí, pokud obsahují cukr a pacient je diabetik.

Zdroj:

Speciál Kondice 11/2018
www.mojezdravi.cz
poliklinika-zbraslav.info
www.rehabilitace.info