Náhlá bolest prsou není důvod k panice. Každou ženu možná napadne, jestli se nejedná o zákeřnou rakovinu, kterou v česku onemocní ročně asi 6000 žen. Nicméně, tento typ nádorového onemocnění s sebou přináší i další příznaky, jako je bulka v podpaží či uvnitř prsu, zčervenání či otok či výtok z bradavek. Podle lékářů byste měly zpozornit ve chvíli, kdy se bolesti vyskytují nezávisle na menstruačním cyklu, nebo pokud si zároveň s bolestí v jednom ňadru nahmatáte “uzlíky” v období mimo menstruaci. Pak je na místě nechat se pro jistotu vyšetřit gynekologem. Nejčastěji se ale s bolestí prsou můžete setkat v následujících případech.

Zdroj: Youtube

Co na bolest prsou před mestruací?

Některé ženy prožívají svoji menstruaci (a PMS) skutečně bouřlivě. Kromě bolestí v podbřišku je trápí i bolavá prsa, za což můžou hormonální výkyvy. Bolest prsou nastupuje obvykle tři až pět dní před začátkem menstruace a ustává po jejím začátku. „Zdaleka nejčastější příčinou bolestivých prsou jsou hormonálně podmíněné změny v prsní žláze, a to převážně u žen v plodném věku. Tyto bolesti, závislé na menstruačním cyklu, nejčastěji postihují všechny části prsu, a to častěji oboustranně, nejsilněji v horním zevním kvadrantu,“ vysvětlil v článku zde MUDr. Borek Frydrych, vedoucí lékař AGEL Diagnostického centra. Tyto bolesti prý trápí nejčastěji ženy mezi 20. a 40. rokem věku, a celkově tvoří více než polovinu případů bolestivých prsů. Obtíže zpravidla ustupují s nástupem menopauzy. Jak si od nich ulevit? Podle lidové medicíny pozitivně ovlivňuje hormonální systém měsíček lékařský. Pijte ho jako nálev zvenku pomazávejte ňadra vazelínou nebo mastí s touto bylinkou. Na úpravu celého menstruačního cyklu a zmírnění bolestivého napětí se také doporučuje kontryhel nebo kapsle z pupalky dvouleté.

Těhotenství

Citlivost prsou je pro mnoho žen jedním z prvních příznaků těhotenství a může je provázet po celý první trimestr. Pokud vás tedy zničehonic rozbolela prsa a neužíváte hormonální antikoncepci, udělejte si těhotenský test. Za bolest prsou v těhotenství mohou zvýšené hladiny estrogenu a progesteronu. Ňadra bolí také ve chvíli, kdy zvětšují svůj objem, což je dalším znakem těhotenství, anebo po porodu, kdy jsou napnutá a nalitá mlékem. Kroky, které můžete podniknout, abyste minimalizovaly bolest v prsou spojenou s těhotenstvím a kojením, zahrnují podle webu Hopkinsmedicine.org odstranění kofeinu, upřednostnění pestré a vyvážené stravy před tučnou, snížení příjmu soli, absenci kouření nebo zvolení vhodného volně prodejného léku na bolest. Při kojení můžou být zdrojem bolesti také popraskané bradavky (na ty pomůžou mastičky z lékárny a chladivé obklady), i ucpaný mlékovod nebo zánět prsní žlázy. Od něj uleví jemné masáže s fenyklovým či kmínovým olejem, který podporuje prokrvení tkáně a prohřátí a změknutí prsu. Masáže teplým olejem pomáhají i při bolestivých zatvrdlinách v prsu při kojení.


Nevhodné spodní prádlo


Možná ujíždíte na vlně trendu „chodím zásadně bez podprsenky“, pak se ale nedivte, pokud vás ňadra, zvlášť na konci dne, pobolívají. Bez správné podpory mohou být vazy, které spojují prsa s hrudní stěnou, na konci dne přetažené a bolestivé. Pokud jste navíc štědřeji obdařená, podpůrná a pevná podprsenka, které udrží prsa na správném místě a zabrání prudkým a bolestivým nárazům, je základem. A to hlavně při sportování! Zvláště ženy s větším poprsím by měly dbát na správný výběr kvalitní sportovní podprsenky, ze které nic nekouká ven - zabrání tak houpání prsou a nadměrnému vytahávání prsní tkáně. Bavlněnou podprsenku bez vyztužení můžete používat také na spaní.


Bolesti od páteře

Další častou příčinou bolesti prsou jsou potíže vycházející z páteře, které postihují především ženy středního a vyššího věku. Bolest prsů vycházející z obratlů krční či hrudní páteře anebo kostí a svalů hrudního koše tvoří více než 40 procent všech bolestí a souvisí s vadným držením těla, ochablostí svalů v rámci nedostatečného pohybu či vadných pohybových stereotypů. „Je přirozeně častější u žen s nadváhou nebo u žen s velkou fyzickou zátěží, včetně žen s malými dětmi. Velmi často sledujeme bolest přenesenou z hrudní či krční páteře, kdy zvýšené napětí svalů v okolí páteře vyvolává kaskádovitě i poruchy ve vzdálenějších oblastech. Subjektivně ženy nejčastěji udávají vystřelující či bodavou bolest hrudní stěny, která se často objevuje při hlubokém nádechu či při náhlé změně pohybu, bolest bývá výrazná a ženu může budit i ze spánku,“ popisuje MUDr. Frydrych z jičínského Agel Diagnostického centra zde s tím, že v takových případech je nutná péče fyzioterapeuta.

Cysty


Cysty v prsou jsou dutinky vyplněné tekutinou, která způsobuje pocit tlaku a tupou bolest. Když je cysta větší, může utlačovat okolní tkáň, čímž samozřejmě dochází k většímu napětí. Vznik cysty nejspíš objevíte, když si nahmatáte bulku, která je pružná a kůže se nad ní volně pohybuje. V takovém případě se objednejte ke gynekologovi. Pokud vám sdělí, že trpíte fibrocystickou mastopatií (chronické nezánětlivé onemocnění prsu, které není zhoubné), počítejte s tím, že se občas budete potýkat s tlakem a bolestí prsou během menstruačního cyklu.

Bolest jako vedlejší účinek léků

Některé léky mohou způsobovat, že vás občas bolí prsa. Poraďte se proto se svým lékařem o lécích, které užíváte, pokud by to mohl být váš případ. Některé medikamenty s tímto známým vedlejším účinkem zahrnují třeba léky na anémii (chudokrevnost), léčbu psychických onemocnění, diuretika, léky, které zvyšují močení a používají se k léčbě onemocnění ledvin a srdce a vysokého krevního tlaku, ale také antikoncepční pilulky a hormonální substituci k léčbě neplodnosti.


Zdroje:

  • https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/breast-pain-10-reasons-your-breasts-may-hurt
  • https://diagnostickecentrum.agel.cz/o-nas/novinky/220913-bolest-prsou.html