Věk, zranění a opakovaný pohyb mohou poškodit vaše kolena a vést k osteoartróze, jednomu z nejčastějších typů artritidy kolenních kloubů. Při osteoartróze se chrupavka – hladký, kluzký povrch, který pomáhá koncům kostí klouzat po sobě – pomalu opotřebovává. Kost se tak tře o kost. Typické příznaky, jako je bolest, otok, ztuhlost a ztráta pohyblivosti, se často časem zhoršují. Normální opotřebení je velkou částí příčiny vzniku osteoartrózy, zejména po padesátce, ale zranění nebo neustálé zvedání, otřesy či ohýbání mohou tento stav také způsobit nebo zhoršit.

Zdroj: Youtube

Existuje několik věcí, které mohou pomoci kolena ochránit nebo alespoň omezit jejich poškození na minimum.

Trochu zhubněte

Snižte váhu a kolena vám poděkují. Budou méně namáhané a tím pádem se tak rychle neopotřebí. A nejde jen o váhu. Tukové buňky v těle uvolňují chemické látky, které mohou vést k zánětu, jenž je pro klouby těžký a souvisí s osteoartrózou. Méně tuku by mohlo znamenat méně zánětů. Každé kilo pomůže a pokud si váhu udržíte, je mnohem méně pravděpodobné, že později v životě onemocníte artritidou.

Jak ale upozorňuje web MD, o hubnutí neměl pokoušet každý. Jedním z pravidel je snaha o udržení BMI (indexu tělesné hmotnosti) v rozmezí 18,5 až 24,9. Můžete si ho vypočítat zde.

Plavte, jezděte na kole. Na běhání pozor

Cvičení zdaleka neškodí vašim kloubům, ale pomáhá je udržovat zdravé, pokud neprovádíte stejný pohyb příliš často nebo příliš nezatěžujete kloub (například koleno), který je již zraněný. Pokud máte bolesti kolene a nechcete to zhoršovat, poraďte se se svým lékařem. Možná bude lepší vyhnout se cvičení, které zahrnuje klečení, hluboké předklony nebo běhání z kopce, které by mohlo být pro kolena obzvlášť náročné.

Ale zatímco příliš mnoho opakovaného pohybu zvyšuje riziko bolesti kolen, příliš málo aktivity může být také špatné. Například lidé, kteří se nemohou hýbat kvůli operaci, zranění nebo nemoci, skutečně začnou z nedostatku pohybu ztrácet chrupavky v kolenou i jinde. Zdá se tedy, že potřebujete alespoň nějakou aktivitu už jen proto, abyste udrželi kolena v dobré kondici. Ideální je například plavání nebo jízda na kole.

A co běhání? Běhání je zdravé v mnoha ohledech, ale na druhou stranu je i rizikem z důvodu možného přetížení pohybového aparátu a vzniku různých zranění, a to především vazů, úponů a kloubů. „Nejvíce se zranění objevují na jaře, kdy si většina běžců se ztuhlým pohybovým systémem jde po dlouhé zimě opět zaběhat. Namáhány jsou nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle a kolena. Při nadměrné či nerovnoměrné zátěži dochází k poškození kloubů, které někdy vede až ke vzniku úponových bolestí a artrózy,“ vysvětluje lékařka Michaela Tomanová z Infinity Clinic pro Novinky. Pokud tedy chcete běhat, vyberte si obuv, která je speciálně určená pro běh a dobře tlumí nárazy. Pokud je to možné, snažte se běhat spíše na měkčím povrchu, např. na atletických drahách či v lese než po asfaltových silnicích

Opakovaným pohybovým zraněním kolen předejdete, pokud budete své činnosti střídat, místo abyste dělali jen jednu. Například v pondělí můžete běhat, v úterý zvedat činky, ve středu zahradničit a o víkendu si hrát s dětmi. Nebo můžete zkusit něco, co není zrovna obvyklé: Jóga kombinuje trénink síly, flexibility a rovnováhy a přidává meditaci, která je dobrá pro duševní zdraví. Zdá se také, že je stejně dobrá pro vaše kolena jako jiné druhy aerobních a silových cvičení.

Zdroj: MD, Novinky