Začněme příkladem ze života. Třicetiletá Anna nikdy neměla žádné vážnější zdravotní problémy. Celý život cvičila a její tělo fungovalo tak, jak mělo. Po komplikovaném porodu ale najednou začalo být všechno jinak.

„Trápila mě inkontinence, bolesti spodních zad, přestala jsem mít potěšení ze sexu a cítila jsem, že tam dole zkrátka není něco v pořádku,“ říká mladá maminka (redakce její identitu zná). Anna se s potížemi svěřila svému gynekologovi, který jí řekl, že jde o běžný jev přisuzovaný porodu. Doma má prý cvičit cviky na posílení pánevního dna a zavádět si do pochvy Venušiny kuličky. Anna ale žádné zlepšení nepozorovala, navíc si nebyla jistá, zda cviky dělá správně. „Až když mi kamarádka poradila, ať se obrátím na fyzioterapeutku, zaznamenala jsem konečně úlevu. Odbornice mě vyšetřila – a to jak přes konečník, tak i vaginálně –, prohmatala všechny moje svaly, zjistila, kde je napětí a to mi jemnou manuální masáží uvolnila. Ukázala mi, co přesně mám doma dělat, jak u toho dýchat, jak vtahovat pochvu a tak dále,“ popisuje žena.

Případů, kdy si člověk v případě bolestí a jiných potíží snaží pomoct sám, než vyhledá odbornou pomoc, je mnoho. Ať už se jedná o třeba o brnění v rukou, vrzání v koleni, bolest zad, bolestivou menstruaci, napětí ve svalech apod. Jenže polykání prášků proti bolesti nebo cvičení podle videí na internetu může v lepším případě pomoci jen velmi dočasně, v tom horším vám může dokonce ublížit. Pokud přecházíme bolest dlouhodobě, tak si naše tělo vytváří náhradní mechanismy, které je pak daleko těžší odstraňovat než řešit akutní problém. Kdy proto vyhledat pomoc fyzioterapeuta?

„S určitou nadsázkou by se dalo říci, že fyzioterapeuta můžete vyhledat vždy, když se potýkáte s problémem pohybového aparátu. Protože je však tělo složitý nástroj, před návštěvou fyzioterapeuta je bezpečnější navštívit lékaře. Ten provede vyšetření a rozhodne, jaký postup je právě pro pacientův stav nejlepší. Někdy ho místo k fyzioterapeutovi pošle do postele, předepíše léky nebo naordinuje razantnější lékařský zákrok,“ popisuje pro společnost Stobklub fyzioterapeutka Kristýna Rissová.

Kdo je fyzioterapeut

Lidé si často pletou fyzioterapii s masážemi. Fyzioterapeut je odborník na pohybový aparát, jeho práce je součástí zdravotní rehabilitace. Zdaleka tak neřeší jenom bolesti zad. V praxi to znamená, že zná nejen anatomii kloubů, šlach a svalů, ale i to, jak vypadá ideální souhra všech svalů při pohybu. Zjednodušeně lze říci, že fyzioterapeut léčí prostřednictvím pohybové terapie (cviky), manuální terapie (masáž, dotyk) nebo fyzikální terapie (působení přístroje – například vířivka).

Bolest nepřehlížejte

S návštěvou fyzioterapeuta byste neměli otálet, jestliže jsou vaše potíže dlouhodobé, chronické. Tím, že budete uzobávat pilulky, se sice možná na pár hodin zbavíte bolesti, ale nevyřešíte skutečnou podstatu svého problému. Lidské tělo je spletitý aparát, kde všechno souvisí se vším. Často se stává, že příčina potíží vychází z úplně jiného místa, než které vás bolí. Tak třeba bolesti hlavy zpravidla vyplývají z blokády krční páteře, bolest zad z blokády hrudní páteře, strnulost a mravenčení dolních končetin můžou být projevem skřípnutého sedacího nervu v pánevní oblasti. Vyhřezlá ploténka se zase nejčastěji hlásí bolestmi ve spodních zádech. Pokud byste tuto bolest dlouho přehlíželi, může se časem rozšířit do jedné nebo obou dolních končetin, a to dokáže pěkně znepříjemnit život. „Například svalové přetížení ústního dna se časem projeví i ve zvýšeném napětí svalů pánevního dna, bránice nebo chodidel. To může způsobit například bolest nohou, změnu dechového stereotypu, reflux nebo poruchu funkce svalů pánevního dna a tak dále,“ popisuje v odborném článku Deset důležitých informací o svalech pánevního dna Mgr. Klaudia Fabičovic.

Když to bolí jinde

Orgány zkrátka ovlivňují pohybový systém a pohybový systém ovlivňuje orgány. Typickým příkladem bolesti, na kterou jsou prášky krátké, jsou ploché nohy. Říkáte si, jak ploché nohy souvisí s tím, že vás bolí za krkem? Víc, než by se mohlo zdát. „Plochonoží přispívá k bolestem jinde v těle – tím, že nedochází ke správnému odpružení nárazů vznikajících při chůzi či jiném pohybu. Když k tomuto dojde, dopad váhy těla se jen s minimálním tlumením přenáší na další struktury pohybového aparátu – na kolena, kyčle, záda, krční páteř, či dokonce i na čelistní kloub,“ vysvětluje v článku Sedm nejčastějších bolestí nohy Mgr. Anna Rysková, která působí jako fyzioterapeut na klinice Fyzio svět.

Jak probíhá první návštěva

Fyzioterapeut s vámi nejdříve probere důvody, kvůli kterým přicházíte. Ptá se na charakter obtíží, typ a intenzitu bolesti, předchozí úrazy či operace. Následuje kineziologický rozbor, který má za úkol odhalit příčinu bolestí. Fyzioterapeut by měl ovládat základní neurologické a ortopedické vyšetření, zhodnocení svalového napětí, postavení kloubů a jejich rozsahy, testy na zjištění svalové síly či jejich zkrácení, vyšetření přítomnosti kloubní blokády, správného zapojování svalů do pohybových stereotypů a mnoho dalšího. Vyšetření probíhá zpravidla ve spodním prádle. Po diagnostice fyzioterapeut zvolí vhodné techniky a cviky, které s klientem cvičí a doporučí i režimová opatření na doma. Za ošetření bez žádanky od lékaře si pacienti platí sami. Ceny fyzioterapeutů se liší především podle velikosti města. V Praze si běžně účtují okolo 1500 až 2500 korun za hodinu, mimo Prahu se ceny pohybují od 700 do 1500 korun za hodinu. I když pacientům většinou přinese úlevu už první návštěva, je třeba počítat s tím, že pro úplné odstranění problémů (a aby se bolest nevracela) bude potřeba několikatýdenní, nebo dokonce několikaměsíční léčba.

Zdroje:

  • www.fitrodinka.cz
  • https://www.stobklub.cz/clanek/fyzioterapie-v-10-otazkach/
  • https://www.fyziosvet.cz/clanky/deset-dulezitych-informaci-o-svalech-panevniho-dna/
  • https://www.fyziosvet.cz/clanky/7-nejcastejsich-pricin-bolesti-nohy/