Bolest beder patří k nejčastějším příčinám bolesti zad, se kterou se setká minimálně párkrát za život každý, proto je dobré vědět, jak si můžete pomoci i sami v domácích podmínkách a kdy už vyhledat odbornou pomoc lékaře nebo fyzioterapeuta.

Jaké jsou příčiny bolesti v kříži

K nejčastějším příčinám bolesti v oblasti bederní páteře patří:

  • výrazná nadváha, obezita,
  • genetické predispozice,
  • věk, s přibývajícími léty dochází k opotřebení obratlů,
  • nedostatek pohybu,
  • nevhodná pohybová aktivita (sport),
  • těžká manuální práce,
  • těhotenství, menstruace.

Bolest beder patří k nejčastějším příčinám bolesti zad, se kterou se setká minimálně párkrát za život každý, proto je dobré vědět, jak si můžete pomoci i sami v domácích podmínkách a kdy už vyhledat odbornou pomoc lékaře nebo fyzioterapeuta.

Cviky pro úlevu v oblasti beder

Pokud se nejedná o akutní ústřel, kdy byste měli zajít k lékaři nebo k fyzioterapeutovi, ale bolesti jsou jen mírné nebo chcete primárně problémům se zády předcházet, doporučuje se cvičení.

Pokud chceme ovlivnit bolesti v dolní části zad, musíme si uvědomit, že s bedry velmi zásadně souvisí i postavení v oblasti pánve, aktivita pánevního dna, aktivita bránice, ale stejně důležité je i postavení a svalová hra v oblasti kyčelního kloubu. Proto se také samotné cvičení neodehrává pouze v bedrech a břišním svalstvu, ale je nutné upravit celkové postavení zad a kyčelních kloubů. Je důležité brát v úvahu, že čím déle jsme záda ignorovali a přecházeli jejich varovné signály, tak tím déle bude trvat regenerace. Buďte proto, prosím, trpěliví se cvičením a uvidíte, že výsledek bude velmi uspokojivý. Zkuste zdravotní jógu podle videa.

Zdroj: Youtube

Dech je základ

Při intenzivních bolestech zádových svalů většinou není možné cvičení. Píchání nebo naopak tupá bolest v bedrech o sobě dává vědět při každém pohybu. Lehněte si na rovnou pevnou podložku. Podložte si hlavu knihou tak, aby krční páteř byla v rovině se zbytkem zad a nohy si podložte stoličkou pod bérci, abyste měli kolena v pravém úhlu. Položte si ruce na podbřišek. Ano, až pod pupík, a snažte se směřovat dech pod vaše ruce. Pohyb bránice a pomocných dýchacích svalů jemně masíruje stažené zádové svaly zevnitř a dává jim šanci se uvolnit. Po zvládnutí břišního dýchání posuňte ruce na oblast spodních žeber. S nádechem se snažte roztáhnout žebra do stran a s výdechem je nechte volně klesat. Mějte zavřené oči a vnímejte, co všechno dokáže tělo bez velkého úsilí. Poslední směr, kam se pokusíte dech poslat, bude vysoko pod hrudní kost. Zkuste “prodýchnout” až oblast pod klíčky avšak ramena zůstávají po celou dobu v klidu. Díky zavřeným očím zapomenete na starosti všedního dne i na bolest a můžete se plně soustředit na svůj dech.

Jak si lehnout a spát

Proti bolestem bederní páteře, které nás sužují ve dne, pomáhá noční spánek na břiše, při kterém dochází k vyrovnání tlaků v meziobratlových ploténkách páteře.

„Je-li bolest v bedrech natolik silná, že člověka budí i v noci, může si ulevit bederním pásem, snadno ho simuluje i stočená mikina nebo deka uvázaná kolem beder, která zachovává napřímení páteře v bedrech i při lehu na boku nebo na zádech,“ radí fyzioterapeutka Iva Bílková.

„Obzvlášť pozice na zádech bez podložení je pro bolestivou bederní páteř nevhodná, protože při ní dochází k otevírání prostoru mezi obratli na zadní straně zad, zatímco na břišní straně se obratle přibližují. Tím spíš, máme-li měkkou matraci,“ upozorňuje.


„Nedoporučuji leh na břiše a navíc s vysokým polštářem tehdy, kdy se přidávají i bolesti krční páteře. V takovém případě je mnohem vhodnější vložit polštář místo pod hlavu pod polovinu hrudníku a rameno strany, k níž máte otočený obličej. Tím budete mít odlehčenou jak bederní, tak i krční páteř. Dobrou variantou je i skrčení nohy na straně obličeje,” dodává Iva Bílková. Nejméně vhodnou polohou pro spánek při bolestech kterékoliv části páteře je pozice v klubíčku.

Zdroj: iDnes, Eureko, Fyzioklinika, Unizdrav