Máta peprná – sázka na jistotu

Mátu jako pomocníka v kuchyni známe velmi dobře. Pro svou výraznou chuť a aroma se stala oblíbeným dochucovadlem pokrmů i nápojů. Možná ale nevíte o účincích, které přináší našemu organismu. Dokáže zmírňovat bolesti hlavy, zmírnit nevolnosti a bojovat proti nachlazení. Vývar z máty peprné je první pomocí při bolestech žaludku, plynatosti a střevních potížích. Uvolňuje svaly, žaludek i střevní trakt. Právě máta by neměla chybět ve spíži během vánočních svátků, kdy snadno dojde k přejedení a následným bolestem žaludku. Z čerstvých i sušených lístků máty si připravte nálev, který vypijete. Velmi oblíbený je i mátový olej, který můžete využít i povrchově, protože ulevuje od křečí a bolesti pod kůží.

Zklidňující meduňka

Meduňka je známá jako lék na duši. Pokud máte potíže s usínáním, meduňkový čaj určitě zabere lépe než počítání oveček. Meduňce se v našich zahrádkách velmi dobře daří, její lístky ale sbírejte ještě před tím, než vykvete. Po vykvetení tato bylinka ztrácí své léčivé účinky. Pro její lahodnou chuť využíváme meduňku i do letních drinků a pokrmů. Její nejsilnější schopností je zklidňování lidského organismu. Nejenže působí blahodárně na lidskou psychiku, ale prospívá kompletně všem orgánům v těle. Uvolňuje tedy i žaludek, zbavuje ho křečí a pomáhá při plynatosti.

Sáhněte po fenyklu

Fenykl byste si mohli podle vzhledu splést s koprem. V minulosti byl dokonce fenykl označován jako římský nebo italský kopr. Už během středověku si lidé cenili pozitivních účinků této aromatické byliny. Už nám jako malým dětem maminky vařily fenyklový čaj, který nám měl ulevit od bolavého bříška. Proč toho tedy nevyužít i v dospělosti? Fenykl je známý pro své zklidňující účinky na trávení. Přispívá ke zmírnění nechutenství a má protizánětlivé účinky, což může prospět nejen našemu žaludku, ale i dutině ústní. Využijte ho tedy nejen jako čaj pro uvolnění křečí a nadýmání, ale připravit si můžete i fenyklové kloktadlo, které dokáže dezinfikovat dutinu ústní a náš chrup tak zbavuje škodlivých bakterií. Napomáhá tak i k odstranění nepříjemného zápachu z úst. (PTÁČEK, Mgr. Petr. Farmakologické účinky vybraných léčivých rostlin.)

Poznejte zázračné účinky zázvoru

Kořen zázvoru máme všichni spojený spíše s chvílemi, kdy bojujeme s nachlazením. Málokdo však ví, že pomáhá při trávicích potížích. Hlavní bioaktivní složkou zázvoru je látka zvaná gingerol, která má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Zázvor také urychluje vyprazdňování žaludku a tím bojuje proti bolestivé dyspepsii – bolesti v horní části žaludku. (BAČOVÁ, Barbora. Analýza zázvorového extraktu. I. 2010.)

Zdroje:

  • https://www.naturway.cz/rady-postupy/medunka-bylinka-prinasejici-klid-na-dusi
  • https://www.prozdravi.cz/bylinky-pro-zaludek/
  • https://www.culinabotanica.cz/byliny-herbadent/fenykl
  • https://www.zdravoslav.cz/blog/zazvor-a-jeho-vlastnosti/
  • BAČOVÁ, Barbora. Analýza zázvorového extraktu. I. 2010.
  • PTÁČEK, Mgr. Petr. Farmakologické účinky vybraných léčivých rostlin.