Premium obsah

Bojíte se sacharidů? Naučíme vás vybírat ty správné

Bojíte se sacharidů? Naučíme vás vybírat ty správné
Sacharidy by ve vašem jídelníčku měly mít své místo. Jsou totiž zásadní živinou a energií pro naše pracující buňky, mozek, nervovou tkáň nebo svaly. Nejčastěji mají podobu příloh nebo sladkostí. Víme, jak je správně zařadit do jídelníčku a podpořit tak aktivní životní styl.

ANO:

POLYSACHARIDY jsou ‚kamarádi‘. Jsou to sacharidy, které nejsou sladké a zpravidla je označujeme jako škroby. Najdete je v potravinách, jako je hnědá rýže, brambory, kvalitní celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, celozrnný kuskus, ovesné vločky, quinoa či amarant. Hledejte sacharidy s obsahem vlákniny, která je zásadní pro pocit nasycení, ale také kvalitu trávení a zdraví střev. Kromě výše zmíněných vhodných sacharidů jde například o zeleninu. Vysoký obsah vlákniny v kombinaci s polysacharidy v potravině také způsobuje relativně pomalý přestup do krevního řečiště, a tak nám tyto potraviny poskytnou energii, která se bude uvolňovat pozvolna. Právě o tomto referuje hodnota takzvaného glykemického indexu, která nám může pomoci ve výběru vhodného zdroje sacharidů. Informaci o glykemickém indexu najdete v kalorických tabulkách. Čím nižší bude, tím lépe. V jednom jídle vždy kombinujte sacharidy i s ostatními živinami, tedy bílkovinami a tuky. Například: kvalitní netučné maso s vařeným bramborem ve slupce a zeleninovým salátem zakápnutým olivovým olejem je vhodným pomalu stravitelným obědem či večeří s maximem nutriční výhodnosti.

NE:

Vyhýbejte se jednoduchým cukrům a omezte jejich spotřebu na 5 až 10 procent z celkově za den přijaté energie. Nějaká ta laskomina občas neuškodí, ale neměla by tvořit základ jídelníčku. Navíc jsou tyto potraviny často velmi bohaté na tuky a celkovou energii a naopak chudé na mikroživiny (vitaminy a minerální látky).

Vyzkoušejte recept na muffiny s broskvemi a vločkovou posypkou

INGREDIENCE

  • 140 g hladká špaldová mouka
  • 30 g vločky
  • 2 čl pdp
  • 50 g med
  • 40 g kokosový olej
  • 1 ks nektarinka / jiné ovoce
  • 110 ml rostlinné mléko

POSYPKA

  • 40 g celé vločky
  • 1 čl kokosový olej
  • 2 čl med

 

POSTUP

V míse smícháme mouku, vločky, pdp, med, kokosový olej a mléko.

Těsto nalijeme do formiček na muffiny.

Ma každou muffinu dáme najemno nakrájené ovoce a posypeme směsí z vloček, oleje a medu.

Muffiny dáme péct na 180°C / 30 - 40 min.

Dobrou chuť!

Zdroj:

magazín Kondice 4/2022

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.