Léčivé účinky bobkového listu
Bobkový list neboli vavřín vznešený může podpořit zdraví imunitního váš imunitní systém. Je dobrým zdrojem vitaminu A, vitaminu B6 a vitaminu C.
Podporuje také trávení. Čaj z bobkového listu může pomoci zmírnit žaludeční potíže. Čaj je velmi aromatický, což může pomoci zmírnit tlak v dutinách nebo ucpaný nos.
Snižuje rizikové faktory cukrovky 2. typu. Dvojice malých studií naznačila, že užívání mletých kapslí z bobkového listu nebo pití čaje uvařeného z tureckého bobkového listu může snížit hladinu cukru v krvi. Pozor studie zatím nezkoumaly jeho účinky pro těhotné ženy.
Čaj z vavřínových listů je známý svými protizánětlivými a mírně sedativními účinky, také podporuje imunitu. V lidovém léčitelství se často používá na zmírnění bolestí, na mnohé kožní infekce, otoky a svalovou vyčerpanost.
Jak používat bobkový list
Bobkový list najdete ve většině obchodů s potravinami. Obvykle se dodává ve formě sušených celých listů. V regálech se mohou objevit také sušené prášky a čerstvé listy, takže neváhejte ve svých receptech experimentovat se všemi třemi druhy. Celé sušené bobkové listy můžete také pomocí kuchyňského robotu nebo mlýnku na kávu proměnit v prášek.
Jak radí web MD, Nejčastěji lidé vaří s bobkovými listy tak, že před vařením vloží plné, sušené listy dovnitř pokrmu, aby jídlo absorbovalo jejich chuť. Nejlepším způsobem, jak získat všechny výhody bobkových listů, je však jejich rozdrcení. Do jídla lze použít také rozmixované čerstvé bobkové listy, i když tento způsob je méně častý. Jak sušený, práškový bobkový list, tak čerstvý bobkový list mají obvykle silnější chuť než celý sušený bobkový list, takže pokud jej v receptu nahrazujete, nezapomeňte ho použít o něco méně.
Čaj proti revma i artritidě
Tradiční medicínou je vavřín často doporučován všem s bolestmi kloubů a s křečovými žilami. Výborně působí na zlepšení artritidy a ulevuje při revma, stejně tak mírní křeče, migrény, bolesti hlavy a problémy sedacího nervu. Pokud se cítíte unavení, bobkový list vám dodá energii, působí proti nadýmání, nespavosti a údajně i proti chrápání, píše iReceptar.
Zalijte 2 až 3 listy bobkového listu 250 ml vroucí vody a nechte pod pokličkou 10 minut luhovat. Po mírném vychladnutí můžete čaj popíjet, a to 2 až 3 šálky denně. Čaj si můžete ochutit citronem a případně osladit i medem. Tato procedura by měla trvat 3 týdny.
Vyzkoušejte recept garam masala s bobkovým listem
Garam masala je směs koření typická pro kuchyni Indie, Pákistánu a dalších jihoasijských zemí. Co v garam masale najdeme a můžeme si ji namíchat i doma?
Jako u jiných směsí koření, i tady platí, že co kraj, to jiná chuť. Poměry a do určité míry i použité ingredience se mohou mírně lišit. Neexistuje tedy jeden jediný správný recept. Můžeme si ji upravit podle své chuti, a to oceníme hlavně při regulaci ostrosti. Ve své domovině totiž dle ayurvédy směs slouží k zahřívání těla. Může být tak středně pikantní (a nebo ještě o trošku víc :)).
Klasicky je garam masala sypká, nicméně není těžké natrefit na ni i ve formě pasty. Což je vlastně jen směs koření smíchaná s vodou, octem či dalšími tekutinami
Suroviny
- 2 lžíce koriandrových semen
- 1 lžíce římského kmínu
- 2 lžičky celého černého pepře
- ½ skořicového svitku nebo 2 lžičky mleté skořice
- 8 tobolek zeleného kardamonu
- 1 lžička semen fenyklu
- ½ lžičky hřebíčku
- 4 ks bobkového listu
Všechno za průběžného míchání lehce opražíme na suché pánvi. Necháme ho jen rozvonět a o maličko ztmavnout. Koření umixujeme/umeleme na jemno, případně ho můžeme roztlouct v hmoždíři. Nakonec smícháme se zbylým kořením, pokud jsme měli již mleté. Uchováváme v uzavíratelné nádobce.