Bílé zelí považovali za všelék už staří Římané. Původ má pravděpodobně v Evropě. Vyvinulo se z původních planých druhů, které prý doposud můžeme vidět na pobřeží Středomoří a Atlantského oceánu. Dnes rozlišujeme spousty odrůd třeba podle doby růstu. Pozdní zelí se dá sklízet i v listopadu.
Nejen na hubnutí
Bílé zelí je ideální „hubnoucí“ potravinou. Je totiž bohaté na vlákninu a vodu. 100 g hlávkového zelí obsahuje pouhých 22 kcal. Zelí je bohaté na komplex vitamínů B zejména na kyselinu listovou (B9). Mít dostatek vitaminů skupiny B je důležité zejména pro lidi, kteří jsou často ve stresu. Mezi léčivé účinky zelí patří zvýšená odolnost proti stresu. Uvádí se, že má uklidňující účinky a pomáhá zmírnit napětí.
Bohaté na zinek
Zelí je také bohatým zdrojem zinku. Jeho zvýšenou potřebu tělo zaznamenává například při tělesném a duševním přetížení, ale také v těhotenství, ve stáří, při onemocnění cukrovkou, ledvin a jater. Zinek obsažený v zelí patří k bioaktivní nejlépe vstřebatelné formě. Právě proto může na naše tělo působit jako vzpruha a osvěžení.
Zdroj tryptofanu
V knize Ovoce a zelenina jako lék MUDr. Lentzová uvádí, že zelí zajišťuje našemu tělu přísun aminokyseliny tryptofan, což je stavební prvek bílkovin. Z tryptofanu vyrábějí naše mozkové buňky serotonin, ze kterého v šišince vzniká hormon spánku melatonin.
Co s ním?
Bílé zelí si můžete koupit celoročně i když nejvyšší obsah vitaminů má samozřejmě to čerstvě sklizené. Zimní zelí obsahuje o něco více vitaminů a je i o něco dražší. V chladničce nám vydrží 2–4 týdny. Před uložením do chladničky odstraňte zvadlé případně nahnilé listy, hlávku omyjte a vyřízněte košťál. Ideální je omýt i jednotlivé listy, protože zelí může být kontaminováno pesticidy. Zelí pokrájejte a vařte nebo duste z kraje v odkryté nádobě.
Při tepelné úpravě se totiž uvolňují čpavé látky. Mezi naše nejoblíbenější jídla patří dušené zelí jako příloha k masům, zelné závitky, zelňačka nebo zelí rádi vmícháváme do chlupatých knedlíků nebo brambor. Dobrou variantou je i syrový zelný salát.
Léčivé účinky bílého zelí podle MUDr. Lentzové
- Aktivuje metabolismus sacharidů
- Povzbuzuje nervy a mozek, zlepšuje náladu a posiluje schopnost soustředění
- Uklidňuje a zbavuje napětí
- Podporuje spánek
- Zvyšuje odolnost proti stresu
- Posiluje imunitní systém
- Povzbuzuje krvetvorbu, aktivuje dýchání buněk
- Přispívá k vitalitě a zvyšuje výkonnost
- Povzbuzuje růst buněk
- Pomáhá při nedostatku libida
- Podporuje hubnutí
Zdroje:Ovoce a zelenina jako lék, MUDr. Christiane Lentzová a spol.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34658044/