Možná je také znáte. Léky jako xanax, neurol, diazepam, rivotril nebo neurol. Jsou to benzodiazepiny, které by se měly používat k léčbě závažných úzkostných stavů.

„Benzáče“ jak jim hovorově říkáme jsou v medicíně nenahraditelné, kromě výše zmíněných úzkostných a panických poruch se používají ke zmírnění různých typů záchvatů včetně těch epileptických. Ale…je tu velké ALE. V naší republice, ale nejenom tady, týká se to celé západní civilizace, jsou léky vysoce nadužívané.

Bolestivá menstruace, rozchod s partnerem stres dítětem, není nic snazšího než do spolknout prášek a problémy se rozmažou v milosrdné mlze. A jak poukazuje MUDr. Radkin Honzák, lékaři je celkem ochotně předepisují. A nejsou to jenom legální recepty, odkud medikamenty lidé berou.

Psycholog Radek Ptáček se v praxi stále častěji setkává s lidmi, kteří jsou přetížení v práci a únavu řeší psychofarmaky. „Velmi často se za to stydí, tak si o ty léky neřeknou ani svému lékaři, ale kupují si je přes internet, přes známé. Jenže jejich konzumace bez konzultace lékaře je velkou pastí,“ varuje.

Benzodiazepiny nejsou antidepresiva

Benzodiazepiny nejsou antidepresiva, i když hodně lidí si to myslí. Jedná se o skupinu léků (tablety různých barev) s různými účinnými látkami.

Autorka článku by chtěla tento bod zvýraznit, protože řada lidí s psychickými problémy odmítá brát antidepresiva s tím, že by jim to „zblblo mozek.“ Což "benzoše" při delším užívání skutečně dělají, sníží se kognitivní funkce a člověk začne více zapomínat. Ale antidepresiva jsou léky, které fungují na úplném principu (například zpětné vychytávání serotoninu v mozku) a na strukturu osobnost ani kognitivní funkce nemají vliv. Je to jako kdybyste si mysleli, že jablko a cihla jsou totéž. A antidepresivy se nemůžete tak snadno předávkovat a nevzniká na nich závislost. Nyní zpět k benzodiazepinům.

Co nechceme zažít s benzodiazepiny

Prvními nežádoucími účinky benzodiazepinů, kterých si všimneme, budou problémy s krátkodobou pamětí a denní únava (často spojená s noční nespavostí). U pravidelných uživatelů se objevuje apatie, dezorientovanost, porucha koordinace pohybů, nechuť k řešení problémů (někdy se mluví dokonce o amotivačním syndromu). Náhlé vysazení benzodiazepinů vede k velmi nepříjemným a život ohrožujícím stavům.

Benzodiazepiny asi můžou odstranit nějaké zábrany při sexu, ale většinou je člověk příliš unavený, aby se obtěžoval sexuální aktivitou. Erekce na benzodiazepinech nebývá snadná. Výpadky paměti dělají z některých benzodiazepinů (Rivotril) znásilňovací drogu. Může se nám pak stát, že kvůli výpadkům paměti nevíme, co se s námi dělo, ani kdo to s námi dělal.

Zdroj: Youtube

Statisíce Čechů na prášcích

Mezi Čechy je nejoblíbenější Stilnox a Neurol a celkem sedativa a hypnotika zneužívá v Česku odhadem 885 tisíc lidí. Psychofarmaky se loni předávkovalo 49 lidí. To je víc úmrtí než u tvrdých drog.

Ve statistikách závislosti na prášcích vedou ženy. Závislost na benzodiazepinech vzniká snadno a je obtížně léčitelná, má jak fyzickou, tak psychickou složku. Benzodiazepiny by se měly vysadit po odeznění akutních potíží, užívání delší, než 4 až 6 týdnů, vede k rozvoji tolerance. odvykání u léků těžké jako u heroinu. Některé předepsané medikamenty totiž působí jako droga, kdy chemická látka ovlivňuje psychiku.

Problém se týká i mladých lidí. Podle posledního průzkumu léky na bolest občas užívají až dvě třetiny studentů středních škol a bezmála devadesát procent vysokoškoláků, nejčastěji kvůli potížím s hlavou nebo zády. A třináct procent studentů užilo analgetika na zmírnění kocoviny. Psychofarmaka aktuálně bere také až deset tisíc dětí, a to jen u jedné z diagnóz – ADHD.

Odvykací stav je životu nebezpečný. Bývá závažnější u benzodiazepinů s kratším eliminačním poločasem (jako Neurol nebo Xanax) a nastupuje dříve (24 hodin od posledního užití). U benzodiazepinů s delším eliminačním poločasem (Rivotril) se abstinenční příznaky objevují týden od posledního užití. Abstinenční příznaky jsou velmi nepříjemné. Zahrnují třes, pocení, křeče, nevolnosti, bolesti hlavy, bušení srdce. V těžší (život ohrožující) formě dochází k epileptickým stavům, deliriu, psychotickým stavům.

Zdroj:HIV komunita, CT24, Prevcentrum