Premium obsah

Kvašené zelí dokáže skoro zázraky. Naučte se ho správně upravovat

Kvašené zelí dokáže skoro zázraky. Naučte se ho správně upravovat
Zelí je nejen nutričně bohaté, ale přikládá se mu také schopnost tlumit nádorová bujení, poradí si s trávicími obtížemi, zlepšuje stav pokožky a obklady z celých listů odstraňují otoky. Ale to jenom za předpokladu, že se ho naučíte správně upravovat.

Hlávkové zelí obsahuje cennou vlákninu, vitaminy B, C i E a minerály – jmenujme alespoň draslík, fosfor, hořčík nebo jód. Dočíst se můžete i o biotinu (vitamin B7), riboflavinu (vitamin B2). Bez významu není ani obsažená kyselina listová (vitamin B9). Velmi pozitivní vliv na zdraví by měly mít i izotiokyanáty, kterým se přisuzuje schopnost léčby rakoviny především trávicí soustavy.

Čerstvé či kvašené zelí se do jídelníčku doporučuje přidat i při problémech s artrózou, revmatismem, dnou, vysokým tlakem, aterosklerózou, ale předepisuje se také jako detoxikační kúra nebo k posílení obranyschopnosti proti běžným virovým onemocněním. Svou roli zde zřejmě sehrává i vysoký obsah vitaminu C v kvašené podobě této listové zeleniny. (Pozor ale, kysané zelí v sáčku z obchodu už vám zázraky nezaručí.) A protože zelí tvoří z největší části voda, má k tomu všemu ještě nízkou kalorickou hodnotu.

ZKVAŠENO PRO ZDRAVÍ

Kvašení neboli fermentování v zelí zvyšuje obsah zdraví prospěšných látek. A zvládnete ho snadno i doma, receptů je bezpočet. Zelí lze kombinovat s jinými druhy zeleniny a vytvářet směsi, které neomrzí. Během kvašení se ze zelí uvolňuje šťáva, kterou rozhodně nevylévejte, ale naopak ji vypijte. Kromě toho, že i ona obsahuje cenné látky (v léčitelství se doporučuje pít zelnou šťávu při problémech s žaludečními vředy), působí proti kašli, při zánětu hrtanu či průdušek – obsažená kyselina mléčná má totiž antiseptické účinky. Dokonce se uvádí, že zkvašená šťáva umí tlumit alergie.

K vnějšímu užití se používají obklady z čerstvých zelných listů – přiložíte je na postiženém místě, zafixujete třeba šátkem a necháte působit ideálně přes noc. Tak si můžete poradit třeba s nateklým kotníkem, jedenáctidenní kúra ale údajně působí blahodárně i na problémy se štítnou žlázou. Pár listů na čele pod čepicí mírní bolest hlavy a zelné listy jsou i tajnou zbraní kojících žen – při bolestech prsou stačí vložit do podprsenky a pak počkat, než nepříjemné pocity odezní.

Zdroj:

magazín Kondice 11/2022

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.