Zdravotnické organizace používají tabulky zdravé barvy moči, která nám pomáhá určit, zda jsme hydratovaní a zdraví. Obvykle tyto grafy začínají velmi bledou barvou jako číslo jedna a barva postupně tmavne, jak se čísla přibližují k osmičce.

S těmito barevnými tabulkami můžete zjistit, jestli máte zdravou barvu moči porovnáním s jednotlivými odstíny. Pokud je moč tmavší, než jsou zdravé světlejší odstíny, musíte zvýšit příjem tekutin. Pokud je vaše moč příliš tmavá, možná budete muset vyhledat lékařskou pomoc.

Štěpánka Čivrná, nutriční specialistka ze Světa zdraví, doporučuje pít i v případě, že nemáme žízeň, zvláště v létě.

„Nejlepší je u sebe stále nosit lahev s vodou a striktně si stanovit úkol, že za každé dopoledne vypijete zhruba 1,5 litru a odpoledne pak ještě 1 litr obyčejné neperlivé vody. Zpočátku je třeba být na sebe přísný! Po čase si na to vaše tělo zvykne a začne tento nový zvyk vyžadovat samo. Osm sklenic vody (bereme-li, že jedna sklenice = 2 dcl) je množství, které bychom měli vypít v zimě. V létě je situace úplně jiná. V případě velmi horkých dní je dobré vypít alespoň tři litry neperlivé vody. Samozřejmě s ohledem na váhu a věk – po 80tileté babičce vážící padesát kilo nebudeme chtít, aby vypila tři litry vody,“ vysvětluje nutriční specialistka pro iDnes A připomíná, že vodu přijímáme také prostřednictvím jídla.

Jakou barvu by měla mít zdravá moč?

Zdravá moč je zpravidla průhledná nebo světle žlutá, toto jsou i první dvě barvy v naší tabulce. Proč je tomu tak? Žlutá barva pochází hlavně z přírodní sloučeniny zvané urobilin (nebo urochrom). Když tělo rozkládá červené krvinky, které již nepotřebuje, produkuje urobilin, vysvětluje web Zewa. Moč se primárně skládá z vody – 90 až 95 % moči je tvořeno vodou. Pokud jste dobře hydratovaní, obsah vody ve vaší moči bude vyšší, a proto zředí. Odchylky moči od barvy limonády mohou mít řadu příčin, přečtěte si následující změny barvy v moči a jejich možné příčiny podle lékařského webu Ordinace.

Kdy barva moči signalizuje problém?

Červená nebo růžová moč

Červená barva moči nemusí vždy znamenat závažný problém. Příčinou může být:krev v moči – přítomnost krve bývá hlavním důvodem červeného zabarvení moči. Obvykle nejde o silné krvácení a objeví se bez další příznaků. Faktory, které mohou způsobit krev v moči (hematurii), se pohybují od namáhavého cvičení, infekce močových cest, zvětšené prostaty až po kameny v ledvinách nebo močovém měchýři, onemocnění ledvin nebo rakovinu ledvin či močového měchýře. Přítomnost krve v moči může mít souviset i s úrazem, například s pádem či autonehodou.

Potraviny – červená řepa, ostružiny nebo rebarbora ​​mohou změnit barvu moči na červenou nebo růžovou.

Léky – zčervenání moči mohou způsobit např. některá projímadla, antibiotika, antipsychotika nebo anestetika.

Oranžová moč

Oranžové zabarvení bývá nejčastěji projevem nedostatku tekutin až dehydratace. Jedná se o signál, že je třeba zvýšit množství tekutin, neboť podceňování pitného režimu způsobuje únavu a může vést k celé řadě zdravotních problémů, protože z těla neodcházejí škodliviny tak, jak by měly.

Oranžovou barvu mohou dále způsobit:

Potraviny a potravinové doplňky – hlavním viníkem jsou především ty, které obsahují vitamin C a také mrkev a mrkvové šťávy.
Léky – antibiotika, lék na ředění krve warfarin, některá projímadla a léky užívané při chemoterapii.

Modrá nebo zelená moč

Modré nebo zelené zbarvení moči může být důsledkem:konzumace těchto potravin – chřest může dát moči nazelenalý nádech, stejně jako charakteristický zápach.
Léků – řada léků způsobuje modrou barvu moči, např. amitriptylin (antidepresivum), cimetidin (lék na žaludeční vředy).
Onemocnění – familiární hyperkalcémie, vzácná dědičná porucha, která způsobuje vysokou hladinu vápníku, je někdy nazývána jako syndrom modrých plenek, protože děti s touto poruchou vylučují modrou moč.

Tmavě hnědá moč

Tmavě hnědé zbarvení moči mohou způsobit:potraviny – po konzumaci velkého množství fazolí Fava, rebarbory nebo aloe může mít naše moč tmavě hnědou barvu.
Léky – řada léků může zapříčinit ztmavnutí moči, např. léky proti malárii, antibiotika nebo laxativa.
Onemocnění – některé poruchy jater, zejména hepatitida a cirhóza a vzácné dědičné onemocnění tyrosinemie mohou změnit barvu moči na tmavě hnědou. Stejně tak akutní glomerulonefritida, onemocnění ledvin, které omezuje jejich schopnost odstranit přebytečné tekutiny a odpadní látky.

Bezbarvá moč

Je-li tato tekutina čirá a bezbarvá, může to být způsobeno: zvýšeným příjemem tekutin
Léky: diuretika(léky na odvodnění), léky na vysoký krevní tlak
Onemocnění: cukrovka, selhání ledvin

Zakalená moč

Zakalení moči mohou způsobit infekce močových cest nebo ledvinové kameny.


Lékaře bychom měli navštívit, pokud je změna barvy moči doprovázena nepříjemným pálením, štípáním nebo bolestí při močení, stejně jako v případě jiných obtíží při močení. Neméně znepokojivá je přítomnost krve v moči, zvýšená únava nebo bolest břicha. Důvodem k okamžité návštěvě lékaře je tmavá moč v těhotenství, pokud je v ní přítomna krev, apeluje web Ordinace.

Zdroj: iDnes, Ordinace, Zewa, NSW Health