Pokud patříte mezi atopiky, nejspíš už víte, že ekzém má svoje mírnější i agresivnější fáze. A že když se rozjede naplno, dokáže se negativně odrazit na naší psychice. Svědění nutí škrábat se do krve, což postižená ložiska kůže jen oslabuje a zhoršuje stav ekzému. Kvůli suché, popraskané kůži se necítíme ve svém těle dobře, a to vede i k dlouhodobému stresu.

Zdroj: Youtube

Ve vývoji atopického ekzému přitom hraje roli mnoho faktorů, jako je oslabení imunitního systému, genetická predispozice k atopiím, stres, ale také hormonální změny nebo alergeny. Někdy může ekzém úplně zmizet, aby se po pár letech bez předchozího varování zase objevil a udeřil v plné síle. Chronický průběh ekzému se pak mírně liší od toho akutního. Při něm bývají ložiska červená, hrubá a rozpraskaná hlavně na prstech, ploskách nohou a dlaních. Tady je pět rad, jak proti atopii účinně bojovat.

Ovesné koupele

Atopikům nesvědčí koupele v horké vodě, proto se jim doporučuje jen krátké sprchování, a na mytí použít místo mýdla hydratační oleje, které pokožku zvláční a nevysuší. Osvědčenou bylinou k vnějšímu použití je oves setý, z něhož se připravují ulevující koupele. Ovesné vločky se nasypou do kousku látky, například do ponožky, zalijí se horkou vodou a tento vývar se poté přelije třeba do lavoru, v němž si nemocní koupou postižená místa, a to alespoň 10 minut několikrát denně. Pomáhá i namáčení postižených míst do vody s mořskou solí.

Dieta

Atopici by měli upravit i jídelníček. Mezi nejčastější „provokatéry“, které spouští či zhoršují atopický ekzém, patří totiž některé potraviny. Kterým je lepší se úplně vyhnout? Je to čokoláda a kakao, kravské mléko, citrusy, rajčata, kiwi, arašídy, ryby, sója, ořechy, všechno přezrálé ovoce i zkvašené ovocné šťávy. Doporučuje se také omezit příjem cukrů, kávy a alkoholu a naopak zařadit pročišťující čaje.

Promazávání

Každý, kdo se už s atopickým ekzémem setkal, by měl dát jednou provždy sbohem levným parfémovaným krémům z drogerie, které v sobě mají i agresivní chemické složky. Citlivá kůže si žádá šetrnou dermokosmetiku, která snižuje zánět i svědění a seženete ji buď v lékárně, nebo vám ji předepíše dermatolog. Často obsahuje přírodní oleje, heřmánek, levanduli nebo měsíček lékařský, některým pacientům vyhovují produkty s konopím nebo kozím mlékem – pokožka každého člověka reaguje na různé přípravky jinak, takže je třeba zkoušet. Nic ale nezkazíte obyčejnou lékařskou vazelínou. Promazávání suchých ložisek několikrát za den patří k základní péči o ekzematickou pokožku. Pro případy, kdy je ekzém obzvlášť silný a bolavý, je dobré mít doma speciální mast s kortikoidy, kterou vám předepíše dermatolog a působí jako rychlá úleva. Ulevit pomohou i antihistaminika.

Biologická léčba

Od roku 2019 mohou pacienti při léčbě nejvážnějších forem atopického ekzému využít i moderní biologickou léčbu, a to buď ve formě injekce, nebo tobolek. Léčbu mohou předepsat specialisté z více než čtyřiceti Center biologické a cílené léčby. Jedná se o takzvanou cílenou léčbu pomocí malých molekul, jak uvedl Deník.cz. I když tuto metodu využívá jen zlomek lidí, je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Pacienti ovšem procházejí složitým schvalovacím procesem, aby do ní byli zařazeni.

Léčba světlem

Fototerapie, nazývaná také světelná terapie, znamená léčbu zvláštním druhem světla. Předepisuje se na lupénku, atopické dermatitidy i jiné kožní choroby. Fototerapii obvykle pacientům nasazují v lázních, speciální UVB lampy si ale můžete pořídit i domů, stojí několik tisíc korun. Fototerapii mohou pacienti využívat i v některých nemocnicích a klinikách, kde ji indikuje lékař, který určí léčebný režim, to znamená metodu a frekvenci ozařování, a doporučí buď lokální, nebo celkovou terapii.

Zdroje:

https://www.denik.cz/zdravi/atopicky-ekzem-lecba-leky.html

https://prirozenekezdravi.cz/blog/atopicky-ekzem-z-pohledu-prirodni-mediciny-i-aneb-misto-kortikoidu-vyzkousejte-lecive-byliny-2/

https://www.fnkv.cz/fototerapie.php