Astma je jedním z alergických onemocnění, které se vyznačuje nepřiměřenou reakcí na běžně se vyskytující látky. Nejčastěji postihuje děti, ale i dospělé s dědičnou predispozicí. Projevy alergie přitom mohou být různé, záleží na postiženém orgánu. „Alergická reakce ve sliznici nosu se projeví rýmou, v oční spojivce zánětem spojivky, postižení kůže ekzémem či kopřivkou. Pokud jsou postiženy průdušky, vzniká alergické astma,“ vysvětluje MUDr. Sáva Pešák z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně na webu Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Zdroj: Youtube

Dušení, kašel, hvízdání

Astmatem nejčastěji trpí alergici, u kterých se projevuje po kontaktu s určitým alergenem dušností, zhoršeným a hvízdavým dýcháním nebo kašlem. Akutní projev může vyvolat i psychickou úzkost. „I když není stále jasné, proč počty astmatiků už několik let narůstají, máme jako lékaři naprosté jasno v tom, jak nemoc dostat pod kontrolu,“ vysvětluje MUDr. Jana Štěchová z Polikliniky IPP. „Inhalační preparáty na bázi inhalačních glukokortikoidů úspěšně tlumí zánět dýchacích cest a pomocí dalších léků dochází k rozšíření průdušek. Navíc neustále pokračuje vývoj desítek nových léčiv.“

Astma se zcela vyléčit nedá. Moderní medicína ale dnes umí úspěšně zánětlivou alergickou reakci v průduškách tlumit, a to do té míry, že často zcela vymizí. K tomu je ovšem nutná dlouhodobá, obvykle několikaletá, někdy ale i celoživotní léčba. Jen dobře léčený astmatik může vykonávat prakticky jakoukoli tělesnou zátěž včetně sportu. Astmatiky můžeme najít i mezi slavnými olympijskými vítězi.

Celé noci probděla s astmatickým záchvatem

Život s astmatem není žádný med. Kvůli problémům s dýcháním mají pacienti problémy ve škole, v práci, jsou omezeni při cestování. Svůj boj s touto alergickou chorobou vylíčila pro Českou televizi i jedna z pacientek, která neprozradila jméno.

„Podle maminky mi lékaři astma diagnostikovali v necelých dvou letech. Bydleli jsme v Praze. Nemohla jsem spát vleže, protože jsem se dusila, tak mě maminka musela celé noci nosit v náručí. Od narození mne často vozili ve velmi špatném stavu do nemocnice do Motola,“ vzpomíná dnes už dospělá pacientka. Ta se s rodinou musela přestěhovat do jižních Čech, kde je lepší vzduch. Problémy ale trvaly i tam. „Vysvětlit mi ve třech letech, že když děti válejí sudy na louce, já nesmím, bylo nemožné. I přes všechny zákazy a vysvětlování jsem chtěla dělat a také dělala to, co ostatní. Následky byly hrozné, astmatické záchvaty, alergická rýma, oteklé oči tak, že jsem neviděla na krok,“ popsala pacientka své problémy. Kvůli nemoci často chyběla ve škole, učitelé pro to prý moc pochopení neměli. Po vystudování střední školy nemohla najít zaměstnání, jelikož práce v kanceláři je pro ni kvůli alergenům nemyslitelná.

Vyšetření u alergologa

Astma postihuje nejčastěji děti s alergiemi, nicméně se může objevit v jakémkoli věku. Stejně tak se alergie mohou vyvíjet po celý život. Z potravin patří mezi nejsilnější alergeny ořechy, ryby, mléko, lepek a sója. Z okolních faktorů pak pyl, prach, plísně, srst zvířat, nebo přítomnost roztočů.

Spouštěcím faktorem pro astmatické obtíže může být právě vystavení alergenům. Existuje ale i astma, které s alergií žádným způsobem nesouvisí. „V každém případě jde o otok sliznice a zhuštění jejich stěn, takže je průchodnost průdušek omezená. U mladších pacientů nastupují projevy astmatu, typicky dušnost a kašel, hlavně v noci,“ podotýká lékařka Štěchová. Pro správnou léčbu je potřeba podstoupit vyšetření u pneumologa nebo alergologa, kde probíhají speciální vyšetření, jako je například spirometrie k vyšetření plic nebo bronchomotorický test. Konkrétní léky nasadí lékař podle výsledků vyšetření, jelikož astma může mít několik typů, od lehkého po těžké.

Alergické astma rovná se čistý domov

Aby nedocházelo ke spouštění astmatu u alergiků, nezbývá než vyhýbat se kontaktu s alergenem, což znamená dbát o čistotu a udržovat domov bez prachu. Jelikož za problémy často stojí roztoči, neměli by astmatici spát v péřových přikrývkách s běžným povlečením. Momentálně se spíše než antialergické pokrývky doporučuje používat speciální protiroztočové povlaky a povlečení na běžnou přikrývku a polštář, přes které roztočové alergeny neproniknou. Naprostým tabu by mělo být pro astmatiky kouření a lepší je vyhnout se i nechtěnému vdechování kouře z okolí. Pro pylové alergiky také není vhodné v pylové sezoně sušit prádlo venku, případně může pro zlepšení ovzduší v domácnosti pomoct čistička vzduchu. Potřeba je také se vyhnout agresivním čisticím prostředkům v domácnosti, při vysávání používat vysavač s kvalitními filtry a důkladně z nábytku otírat prach.

Přibývá pacientů, ale i nových léčiv

Podle odhadů přibývá každý rok v Česku asi 13 tisíc pacientů s diagnózou astmatu a celkově s touto diagnózou žije u nás kolem půl milionu lidí. Mezi zbytkem populace se ale podle lékařů stále pohybuje asi 250 tisíc lidí, kteří o své nemoci nevědí. Chronické projevy lehčího astmatu, jako je kašel, pravděpodobně přijali za normální věc, a dokud se nedostaví silnější projevy nemoci, k lékaři ani nejdou. „Astma s sebou stále nese řadu otazníků, například proč se nejčastěji objevuje u dětí, jaký vliv na to má třeba nákaza respiračním virem v prvním roce života, kdy ještě kojenec nemá vyvinutý imunitní systém, nebo proč počty pacientů rostou. Pozitivní zprávou ale pro všechny je, že se vývoj nových léčiv nezastavil a léčba astmatu se zaručeně posune dál. Což je koneckonců pro pacienty a jejich kvalitu života do budoucna to nejdůležitější,“ uzavírá MUDr. Jana Štěchová.

Pokud u sebe pozorujete některý z uvedených příznaků, jakým je dušnost, pískot na hrudníku nebo jiné projevy alergií, určitě se poraďte se svým praktickým lékařem o dalším postupu a nasměrování na odborné plicní nebo alergologické pracoviště.

Zdroje: