Artritida je souhrnný pojem pro více onemocnění postihujících klouby. Všechny mají za následek bolest a často vážně omezují činnosti, které člověk může vykonávat. Existuje mnoho různých typů artritidy, z nichž každý má jinou příčinu. Artritida je podle statistiky hlavní příčinou invalidity i na celém světě.

Většina lidí si myslí, že artritida je nemocí starších lidí. I když se s ní setkáváme nejčastěji u seniorů, není to moment, kde začíná. Nikdo se s artritidou neprobudí v 65 letech. Většina jejích forem začíná mnohem dříve v životě s mírnými příznaky, které často zůstanou nepovšimnuty. Symptomy se obvykle projeví až v okamžiku, kdy se stav časem zhorší, a to obvykle ve vyšším věku. Dva z nejčastějších typů artritidy jsou osteoartritida a dna.

Zdroj: Youtube

Osteoartróza je u mladších lidí způsobena stylem života

O osteoartróze však panují mylné představy – především mýtus, že postihuje pouze starší lidi. Není tomu tak: přestože osteoartrózou častěji onemocní staří lidé, ve skutečnosti se nejčastěji vyskytuje u dospělých po čtyřicítce a starších.

Osteoartróza je degenerativní onemocnění, které vzniká, když se chrupavka v kloubech časem opotřebovává. Když se chrupavka opotřebuje a kosti se o sebe třou, vede to k bolesti, ztuhlosti a ztrátě pohybu. Osteoartróza může postihnout jakýkoli kloub, ale nejčastěji postihuje ruce, kolena, kyčle a páteř. Vzniká postupně a časem se zhorší.

Mezi příčiny osteoartrózy u mladých lidí patří například:

  • nadváha nebo obezita,
  • sedavý způsob života
  • pravidelné zvedání těžkých předmětů
  • pravidelné provozování nárazových sportů, jako je fotbal nebo hokej
  • osteoartróza v rodinné anamnéze
  • narození s dysplazií kyčelních kloubů
  • cukrovka nebo porucha související s růstovými hormony

Osteoartróza u starších lidí a starších osob je obvykle způsobena opotřebením kloubů, ke kterému přirozeně dochází s věkem.

Časný nástup osteoartrózy může ovlivnit schopnost mladého člověka vykonávat svou práci nebo provádět oblíbená cvičení. Starší lidé budou postiženi stejným způsobem, ale možná jsou již v důchodu a nemají takovou chuť do intenzivního cvičení nebo sportu na profesionální úrovni.

Přestože poškození kloubů nelze zvrátit, příznaky osteoartrózy lze zvládnout a umožnit tak pacientům žít co nejnormálnější život. Léčba osteoartrózy zahrnuje rady týkající se životního stylu, léky a chirurgické zákroky.

Změny životního stylu zahrnují opatření ke snížení hmotnosti, pokud je to nutné, a cvičení s malým dopadem, jako je jóga, které pomáhá posílit svaly kolem kloubu a stabilizovat jej. Lékař vás může doporučit k fyzioterapeutovi, může také doporučit lokální léčbu nebo používání horkých či studených obkladů.

Dna, pozor na pití piva a sladidla

Dna je velmi odlišný typ artritidy. Vzniká v důsledku nahromadění kyseliny močové v těle. Kyselina močová se v těle normálně vytváří, ale někteří lidé kyselinu močovou nezpracovávají účinně, takže se hromadí. Za určitých okolností, jako jsou změny ve stravování, léky, například diuretika, nebo nadměrný příjem alkoholu, se tato nahromaděná látka může ukládat v kloubech. To způsobuje artritidu, která se projevuje jako velmi bolestivý a oteklý kloub, vysvětluje web The Converstaion.

Dna se častěji vyskytuje u mužů než u žen, i když ženy to po menopauze dohánějí. Stejně jako u osteoartrózy má dna tendenci se vyskytovat v rodinných anamnézách.

Pro prevenci dny je důležitá strava. Alkohol je třeba užívat s mírou, zejména pivo. Existují některé druhy potravin, jako jsou vnitřnosti (játra, ledviny), které mohou vést ke zvýšené tvorbě kyseliny močové v těle. Jedním z nových rizikových faktorů dny je vysoký příjem fruktózy, sladidla běžně používaného v mnoha nealkoholických nápojích. Obezita může dnu také zhoršovat, proto je třeba jí v rámci léčby dny předcházet.

Zdroj:Studie, The Conversation, Kingedwardvii, Statistika