Premium obsah

Alzheimer. Tahle nemoc není (jen) pro starý

Alzheimer. Tahle nemoc není (jen) pro starý
Alzheimerova choroba je nejčastějším typem stařecké demence. Vysoký věk je také nejvýznamnějším rizikovým faktorem. Aktuální výzkum ale ukazuje, že si na nemoc zaděláváme od mládí. Genetická predispozice je sice silný hráč, ale životní styl ji dokáže přebít. Alzheimera bychom proto měli řešit klidně už po třicítce. Než se totiž nemoc projeví, uběhnou i desítky let.

Alzheimerova nemoc je jedním z takzvaných neurodegenerativních onemocnění, v jehož důsledku ubývá mozková hmota a člověk postupně přichází o paměť, jemnou motoriku, samostatnost a nakonec i o schopnost pohybu. Pacienti se do péče lékařů dostávají často až v pokročilých stadiích demence, kdy už jim léky mohou pomoci maximálně zbrzdit průběh nemoci. „Jsme překvapení, v jak pozdní fázi k nám pacienti přicházejí!“ divil se na tiskové konferenci k představení Národního akčního plánu pro Alzheimerovu nemoc Robert Rusina, přednosta Neurologické kliniky 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Pacienti prý lékaře většinou navštíví až ve chvíli, kdy kvůli výpadkům paměti začnou mít problémy. Jenže to už je nemoc příliš daleko.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.