Hliníkovou fólii používáme snad všichni. Skvěle se hodí na uchování potravin, využijete ji při pečení, udrží jídlo teplé, nepropustí tekutiny ani omastek a potraviny v alobalu si zachovají šťavnatost a vlhkost. Když se ovšem pořádně podíváte, zjistíte, že alobal má dvě strany - jednu matnou a druhou lesklou. A každá z těchto stran hliníkové fólie má jiné vlastnosti. Jak tedy alobal používat?

Zdroj: Youtube

Matná strana propouští teplo

Alobal vzniká válcováním roztaveného hliníku. Strana, která se dotýká válec, je právě za lesklejší. Její schopnost vězí v odrážení tepla, zatímco matná strana alobalu teplo propouští. Pokud tedy chcete například rychleji upéct maso zabalené v alobalu, matná strana by měla být na povrchu.

Matná strana alobalu se může také hodit, pokud chcete urychlit rozmražení potravin. Položte zmraženou potravinu na matnou stranu alobalu, která pomůže rozšířit okolní teplo. Super trik je také drátěnka z hliníkové fólie - alobal zmačkejte tak, aby byla matná strana nahoře. Takováto hliníková koule skvěle poslouží třeba na špinavý zanesený gril.

Matnější část alobalu dobře poslouží k udržení tepla. Pokud například chcete, aby vám jídlo v krabičce vydrželo dlouho teplé, zabalte ho do alobalu matnou stranou dovnitř.

Lesklá teplo odráží

Lesklá strana má zase opačnou funkci a světlo naopak odráží. Jak takovou věc využít?

Když pečete maso, zeleninu nebo zkrátka něco, co by se mohlo připálit, můžete vše zabalit do alobalu tak, aby lesklá strana byla vidět. Teplo se bude odrážet a zabrání přílišnému spálení na povrchu.

Lesklá strana alobalu se také hodí, pokud chcete udržet potraviny dlouho teplé. V takovém případě hotové jídlo zabalte lesklou stranou dovnitř. Při pečení celých kuřat nebo jiných velkých kusů masa můžete použít lesklou stranu alobalu k ochraně citlivějších částí, jako jsou křidélka nebo stehna, před přílišným opékáním.

Věděli jste že...

Výraz ,alobal' hezky ukazuje, jak je čeština krásná. Chemická značka hliníku je Al, a obal je něco, na co je hliníková fólie primárně určena.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6804775/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412023002738