Nebezpečné polypy na střevech

Jak uvádí Národní zdravotnický portál, rakovina tlustého střeva a konečníku, která se odborně nazývá kolorektální karcinom, může vzniknout, když se buňky střevní sliznice začnou nekontrolovaně dělit. Zpočátku se tvoří nezhoubné střevní polypy, které pomalu rostou, až se časem mohou stát zhoubnými – právě polypy na střevech jsou předstupněm kolorektálního karcinomu až z 90 % případů. Změna střevního polypu v karcinom přitom trvá pomalu, přibližně 10 až 15 let.

Pozor na rizikové faktory

Když se v obchodech během nakupování zaměříte na to, co si Češi dávají do svých nákupních košíků, možná se nebudete divit, že nás rakovina konečníku tak často postihuje. Párky, salámy, paštiky, bílé rohlíky, pivo a krabička cigaret – to je přímo ukázkový příklad rizikových potravin. Vznik zhoubných nádorů přitom strava prokazatelně ovlivňuje. Prevenci tohoto typu onemocnění bychom proto mohli shrnout jednoduše do tří slov: zdravý životní styl. Nic složitého v tom skutečně není třeba hledat. Samozřejmě, některé rizikové faktory neovlivníme. Patří sem věk nad 50 let, chronická onemocnění střev jako Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, vliv dědičnosti a také mužské pohlaví, které bývá k rakovině tlustého střeva a konečníku náchylnější.

To, co ovlivnit můžeme, jsou špatné stravovací návyky. O zhoubný nádor si koledujete, pokud jste obézní, kouříte, nehýbete se, pijete hodně alkoholu a trpíte na zácpu vlivem nedostatku vlákniny ve stravě. Potvrzuje to i Ústav gastrointestinální onkologie ČR. Podle něj patří mezi významné rizikové faktory kolorektálního karcinomu nevhodné složení potravy a nesprávná životospráva. Jedná se zejména o pravidelnou konzumaci uzených, konzervovaných a smažených jídel s vysokým podílem živočišných tuků a červeného masa (fastfoody, klobásy, salámy), kouření, obezita, diabetes mellitus (cukrovka) a pravidelná konzumace alkoholu. Všechny tyto aspekty totiž zvyšují tvorbu rakovinotvorných látek, tzv. karcinogenů.

Jídelníčkem proti karcinomu

V roce 2007 Světový fond pro výzkum rakoviny a Americký ústav pro výzkum rakoviny společně uskutečnily první komplexní hodnocení všech tehdy existujících výsledků studií z celého světa, které se zabývaly vzájemnou souvislostí mezi výživou a vznikem zhoubných nádorů. Na základě tohoto hodnocení pak vznikla výživová doporučení k prevenci vzniku zhoubných nádorů.

Nadváha a obezita rakovině nahrává

Protože nadváha je jedním z rizikových faktorů pro vznik zhoubných nádorů, doporučuje se omezovat v první řadě jídlo bohaté na kalorie, zvláště pak slazené nápoje. Strava složená převážně ze zpracovaných potravin a obsahující velké množství tuku, cukru a soli by měla být na vašem stole výjimkou. Každé jídlo by naopak mělo obsahovat obiloviny nebo luštěniny a syrovou zeleninu či ovoce. V souvislosti s onkologickou prevencí se doporučuje omezit příjem červeného masa a vyhýbat se konzumaci zpracovaného masa a masných výrobků (spotřeba červeného masa by neměla přesáhnout 500 g týdně). Pokud je strava chudá na vlákninu, zbytky potravy přetrvávají v tlustém střevě déle, karcinogeny v ní obsažené působí déle na střevní sliznici, a tím ji i více poškozují. Proto byste denně měli sníst alespoň 30 gramů vlákniny.

Alkohol ani v malém množství

Alkohol zvyšuje riziko vzniku zhoubných nádorů dutiny ústní, hltanu, hrtanu, jícnu, ale i tlustého střeva, konečníku, prsu a jater. Odborníci proto doporučují nepít alkohol vůbec, protože i v malém množství se jedná o toxickou látku. Riziko vzniku rakoviny se podstatně zvyšuje, čím více se konzumuje alkohol. „Nezáleží na tom, kolik vypijete – riziko pro zdraví pijáka začíná již od první kapky jakéhokoli alkoholického nápoje. Jediné, co můžeme s jistotou říct, je, že čím více pijete, tím je to škodlivější – nebo jinými slovy, čím méně pijete, tím je to bezpečnější,“ vysvětluje doktorka Carina Ferreira-Borges, zastupující vedoucí oddělení pro Management nepřenosných nemocí v Regionální kanceláři WHO pro Evropu.

Hýbejte se

Oblíbená aktivita mnoha Čechů, takzvaný odpolední „gaučink“ u televize je dalším problémem. Nedostatek pohybu je jednou z příčin vzniku zhoubných nádorů, proto by tělesná aktivita měla být každodenní a samozřejmou součástí našich životů. Co takhle nejít z práce rovnou domů, ale opřít se do bot a dopřát tělu pořádnou procházku? Nebo si jít zaplavat, zaběhat, zahrát volejbal, zatančit si s přáteli, nebo si zahrát šipky či bowling? Jakýkoli sport se počítá, důležitá je pravidelnost!

Všímejte si vyprazdňování


Kolorektální karcinom se ve svém časném stádiu projevuje často nenápadně. Mezi jeho příznaky patří krev nebo hlen ve stolici, střídání průjmu a zácpy, pocit nedokonalého vyprazdňování či stužkovitá stolice. Známky pokročilého onemocnění jsou pak nápadný váhový úbytek a bolesti břicha. V případě výskytu těchto symptomů neváhejte a navštivte praktického lékaře, který doporučí další vyšetření. To se provádí buď zavedením prstu do konečníku nebo pomocí rektoskopu, kterým lékař prohlíží stěnu konečníku a současně, jako při kolonoskopii, může odebrat i vzorek tkáně. Kromě diagnostiky umožňuje i drobný zákrok a odstranění polypu či odběr vzorku tkáně. Kolonoskopie se většinou provádí až po podání léků proti bolesti a léků způsobujících útlum vědomí (analgosedace).

Včasná diagnóza

Od roku 2014 probíhá v Česku populační screening formou adresného zvaní k preventivnímu vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku. Lidem ve věku 50-54 let je praktickými lékaři a gynekology jednou ročně nabízen zdarma test na zjištění mikroskopického (skrytého, tzv. okultního) krvácení do stolice. Test je jednoduchý, dá se provést doma a spočívá v odběru vzorku stolice do speciální nádoby. Při pozitivitě testu následuje vyšetření tlustého střeva a konečníku pomocí ohebného endoskopu (kolonoskopie). Pokud tedy patříte do této věkové skupiny, určitě je na místě odhodit stud a test si doma udělat. Právě včasná diagnóza může leckdy zachránit život.


Zdroje:

https://www.uvn.cz/cs/odborne-clanky-ik/4815-vasna-diagnoza-a-prevence-rakoviny-tlusteho-steva-a-koneniku

https://www.who.int/europe/news/item/04-01-2023-no-level-of-alcohol-consumption-is-safe-for-our-health

https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/zhoubne-nadory-tlusteho-streva-a-konecniku/rizikove-faktory.html

https://www.kolorektum.cz/cs/lekari/epidemiologie-a-vysledky-screeningu/

https://www.nzip.cz/clanek/1308-rakovina-tlusteho-streva-a-konecniku-rizikove-faktory-a-priznaky