Léky obecně by se nikdy neměly míchat s alkoholem a tuto informaci najdete na téměř každém příbalovém letáku. Když vás ale přepadne akutní migréna zrovna na nějaké společenské události, není to rozhodně nic příjemného. Je doopravdy tak nebezpečné dát si Ibalgin po dvou skleničkách vína?

Zdroj: Youtube

Kolik jste vypili?

Pokud požíváte alkohol a přepadne vás zrovna silná bolest, v první řadě si spočítejte, kolik jste toho vypili. Denní dávka alkoholu, která by teoreticky neměla ublížit na zdraví, je cca 2-4 jednotky alkoholu. Jednotkou se míní například sklenka vína, půllitr piva nebo jeden panák. Samozřejmě to neplatí pro člověka, který bude řídit, pro těhotné ženy nebo pro pacienty, jejichž léky se s alkoholem nesnášejí. Jestli jste ale vypila například dvě piva a najednou vás popadne šílená menstruační křeč, po prášku proti bolesti sáhnout můžete. Ale pozor! Ne po každých!

Léky a alkohol

Léky, které si můžete koupit volně bez lékařského předpisu, jako je paracetamol nebo ibuprofen, bývají s mírným množstvím alkoholu obvykle bezpečné. Určitě se ale na alkohol nedoporučuje užívat léky proti bolesti na předpis s obsahem kodeinu nebo tramadolu. Alkohol by totiž v kombinaci s léky mohl silně zvýšit jejich nežádoucí účinky, například ospalost a pocit na omdlení.

Každý člověk metabolizuje alkohol a léky trochu jinak. Zatímco někteří mohou bez problémů kombinovat malé množství alkoholu s léky proti bolesti, jiným může taková kombinace způsobit problémy. Alkohol může totiž zpomalit metabolismus léku v těle, což vede k tomu, že tam lék zůstane déle, než by měl. To může zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Alkohol sám o sobě je silnou zátěží pro naše játra, v kombinaci s léky na bolest je to ale o mnoho horší. To by mělo být hlavním důvodem, proč se této kombinaci vyhnout. Pokud se to stane jednou, mělo by to být v pořádku, pokud se to děje opakovaně, ženete se do velkých problémů.

Jak to tedy je?

Sečteno a podtrženo, pokud se jednou za čas stane, že si ulevíte od bolesti po pár skleničkách, nebo dokonce zapijete léky proti bolesti pivem, svět ani vaše zdraví se nezbortí. Pečlivě ovšem vybírejte, které léky si vezmete, a pokud jste těhotná nebo máte jakékoliv zdravotní potíže, poraďte se s lékařem.

Pokud jste v situaci, kdy potřebujete lék na bolest a jste pod vlivem alkoholu, zvažte alternativní metody léčby bolesti, jako je ledový obklad, teplý obklad, relaxace, nebo jednoduše odpočinek.

Zdroje: