Premium obsah

Problémy se spánkem? Naučte se přepnout do alfa vlny a vyspěte se lépe už dnes

Problémy se spánkem? Naučte se přepnout do alfa vlny a vyspěte se lépe už dnes
Když se špatně vyspíme, následující den nestojí za nic. Dlouhodobý nedostatek spánku navíc prokazatelně poškozuje naše tělo, které nemá šanci regenerovat. Zhoršuje se nám imunita, trpí nervový systém, zpomaluje se metabolismus. Pokud máte s usínáním problémy, naučte se cíleně dostat do stavu alfa – navodí vám pocit hlubokého uvolnění a relaxace.

Náš mozek funguje na určitých vlnách, které jsou součástí elektromagnetického pole, stejně jako neurony. Každé naší myšlence či mozkové aktivitě odpovídá jinak intenzivní neuronová aktivita ve formě vln o různé frekvenci. Rozeznáváme 5 základních frekvencí – alfa, beta, gama, delta a théta. Alfa vlny jsou ty, které mají frekvenci v rozmezí 8 až 12 Hz a jsou důležité pro regeneraci těla i mysli, duševní pohodu, relaxaci i kvalitní spánek. Když váš mozek produkuje alfa vlny, vaše tělo a mysl jsou v klidném, ale bdělém stavu. Alfa vlny zmírňují stres a úzkost. Zpomalují vaši mozkovou aktivitu, uvolňují hormony dobrého pocitu, jako je serotonin, a při pravidelném cvičení mohou výrazně snížit příznaky úzkosti a deprese.

Běžně náš mozek této hladiny dosahuje těsně před usnutím a hned po probuzení, kdy jen ležíme v posteli a nic nás zatím nerozptyluje. Na tuto úroveň se ale můžeme dostat cíleně kdykoli během dne nebo noci, když máme například problémy znovu usnout.

 

Během dne jsme v napětí a reagujeme na dění kolem

Většinu dne trávíme v hladině beta. Ta se vyznačuje potlačením naší kreativity a uvolnění, a naopak logickoanalytickým myšlením. Vědomě se v ní soustředíme na vnější svět a reagujeme kriticky na různé podněty a úkoly. Beta je důležitá pro náš normální život, avšak bývá spojena s napětím, vybuzením, a dokonce i zlostí, jak uvádí web celostnimedicina.cz.

Oproti tomu hladina alfa je stav hlubokého uvolnění, kdy přestáváme vnímat svoje tělo, předměty a lidi kolem. Dostáváme se v ní nevědomě do meditace. Frčet si na hladině alfa je pro naše tělo osvěžující, protože v mozku dochází k tvorbě přirozených opiátů – neurohormonů – nejznámější z nich jsou endorfiny. „Pravidelným setrváváním v hladině alfa regenerujeme organismus a posilujeme všechny životní funkce,“ tvrdí například Petr Kolman, český vývojář mozkových technologií.

 

Co se s vámi děje ve stavu alfa?

•Posiluje se koncentrace, paměť a schopnost se učit.

•Zlepšuje se imunita, protože vytváříme větší množství protilátek.

• Dochází k relaxaci, regeneraci a snižování úzkosti.

 

Kouč vás může naučit přepnout hlavu do stavu alfa

Do stavu alfa se dá přitom dostat cíleně, jen je potřeba trochu praxe. „Mohu vás naučit vědomě se přeladit do hladiny alfa. Do hladiny, v níž se sami od sebe ocitáte nejčastěji těsně před usnutím, po probuzení, při meditaci nebo ve chvíli, kdy se zdánlivě nečinně zahledíte do prázdna. Tehdy jste uvolnění ve svém těle, ale také v hlavě,“ profesionální koučka Jitka Ševčíková. Co se s vámi během naladění na vlnu alfa děje? „Paměť vykazuje zvýšenou schopnost ukládat a vybavovat si, mysl rychle regeneruje, celý organismus odpočívá a posiluje životní funkce, přirozeně se tvoří endorfiny – hormony dobré nálady a štěstí,“ dodává koučka, která pořádá i kurzy o správných technikách usínání a spánkové hygieny v resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Pokud máte potíže s usínáním nebo se často budíte uprostřed noci, naučte se dostat do stavu hlubokého uvolnění, kdy přestáváte vnímat svoje tělo, předměty a lidi kolem, tedy do hladiny alfa.

Jak sestoupit do hladiny alfa?

 

• Zavřete oči. Tím mozek odpojíte od velké části vnějších podnětů. Můžete si pustit relaxační hudbu nebo jenom šum moře či zpěv ptáků.

• Zaměřte se na svůj dech, který vědomě prohlubujte. Udělejte několik hlubokých nádechů a výdechů a jenom pozorujte, co se s vaším tělem přitom děje. Nadechujte se nosem a vydechujte ústy a výdechy prodlužujte.

• Postupně uvolňujte celé tělo od konečků prstů na nohou až po temeno hlavy. U každé části těla se zastavte, prociťte ji a představujte si, že z nich úplně odchází všechna energie.

• Představte si, že nastupujete do výtahu v padesátém patře. Výtah se rozjíždí dolů a vy pomalu počítáte od 50 do 1. Později, až se naučíte rychleji uvolnit, můžete počet pater snižovat až na 12.

• Představte si sami sebe na klidném, tichém místě. Může to být pláž, vrchol hory, les nebo louka. Zkuste si představit zvuky a vůně tohoto místa. Nechte svou mysl unášet vizualizací.

• V okamžiku, kdy vás vyruší myšlenka a vy ji zaregistrujete, pusťte ji dál a vraťte se ke své kotvě. Nepřikládejte jí pozornost, jen ji nechte odplout.

• V tomto stavu vydržte 10–15 minut.

Tahle technika vyžaduje trénink, ale stojí za to. Díky tomu, že se naučíte dostat do stavu nevědomí, podaří se vám i lépe usínat a zlepší se celková kvalita spánku. Zkuste si proto tohle relaxační cvičení zařadit do své večerní péče a vyspěte se lépe už dnes.

 

 

Zdroje:

https://www.mozaikazdravi.cz/v-hladine-alfa-ovlivnit-zdravi/

https://www.celostnimedicina.cz/mozkove-vlny-ktera-hladina-vedomi-je-pro-zdravi-nejlepsi/

https://www.radkaloja.cz/portfolio/naucte-se-ovladat-alfa-vlny-navod-1-cast/

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.