Pocit neustále suché sliznice, která pálí nebo svědí. Tak se sanorinismus projevuje. Po rýmě už sice není ani památky, jenže bez dalšího stříknutí do nosu se zkrátka nedá volně nadechnout! V ojedinělých případech se mohou přidat bolesti hlavy, závratě, nervozita, poruchy spánku, zvýšení krevního tlaku nebo zastřené vidění. Že to zní celkem děsivě? Lékárníci přitom potvrzují, že tato závislost může vzniknout už během několika málo dnů užívání nosních kapek.

Za závislost může účinná látka

Podle magazínu o zdraví Vitalia je právě látka, která v kapkách způsobuje závislost, onou účinnou látkou, která způsobuje také žádoucí splasknutí rýmou oteklé sliznice. Většinou se jedná o takzvaná lokální sympatomimetika. Jak uvádí web Celostní medicína, pokud se sympatomimetika používají delší dobu, dochází postupně k otoku nosní sliznice, která se i přes aplikace nosních kapek nebo sprejů se sympatomimetiky stále zhoršuje. To vše si vyžaduje jejich stále častější a silnější aplikaci, aby nemocný mohl dobře dýchat. A pacient se tak ocitá v začarovaném bludišti, ze kterého není úniku.

Kvůli kapkám můžete skončit na operačním sále

Primář ORL ve Fakultní nemocnici Brno Bohunice Miloš Šteffl se prý setkává s lidmi, kteří si nosní kapky kapou třeba i každý den po dobu několika měsíců. Takové návyky ale opravdu nejsou normální a už vůbec ne bezpečné. „Dojde k tomu, že sliznice přestane na kapky reagovat a zůstane trvale zduřelá. To je efekt, který je nevratný a je třeba zahájit jinou léčbu,“ uvedl primář pro Českou televizi. Jak z takové závislosti ven? Nezbytná je návštěva lékaře, který pacientovi může vyměnit běžné kapky třeba za kortikoidní spreje. Ty jsou podle primáře méně škodlivé. V krajních případech je nutné provést operaci, při které se zmenší objem poškozené sliznice.

Jaro přeje alergiím

Právě na jaře, kdy se řada lidí potýká s alergiemi, prodeje léků na rýmu rostou až o 36 %. „Lidé se s alergiemi neumějí vypořádat a jako první pomoc často vyhledávají kapky do očí a spreje do nosu – právě ty ale mohou způsobovat závislosti, z nichž se pak jen tak snadno nedostanou. Pomůže jim už jen lékař a léky na předpis,“ říká lékárnice Mgr. Pavla Horáková, šéfka online poradny Lékárna.cz. Dlouhodobé užívání přípravků na chemické bázi navíc může způsobovat i krvácení z nosu. To může podle lékárníků vzniknout už za pouhé tři dny užívání.

Jak dlouho kapky bezpečně užívat?

Pokyny na příbalových letácích nedoporučují používat kapky a spreje do nosu na bázi chemických látek déle než týden (děti maximálně 5 dnů a kojenci 3 dny). „Závislost může vzniknout již po jednom až dvou týdnech pravidelného používání. Tím se velmi rychle dostanete do začarovaného kruhu, kdy bez kapek či spreje nemůžete fungovat. Postupně ale může docházet až k odumření nosní sliznice,“ upozorňuje lékárnice. Nosní kapky a spreje proto nejsou vhodné pro alergiky, kteří je potřebují používat dlouhodobě. V takovém případě je lepší sáhnout po léčivech s obsahem přírodních silic. Ty dokážou z oteklých sliznic vytáhnout tekutinu a snížit tak otok a tím zprůchodnit nos. Právě oteklé sliznice jsou to, co alergici musí řešit. Pro regeneraci nosní sliznice doporučuje lékárnice Horáková roztok mořské vody, ideální s obsahem pantenolu nebo nosní oleje s rostlinnými silicemi – skvělý je třeba eukalyptus nebo máta. Sehnat můžete i spreje s mořskou solí, které obsahují i minerální prvky jako mangan nebo měď. Mořské vody s mědí působí příznivě na infekční rýmu, na alergickou rýmu zase přípravky obohacené o mangan. Ty pomáhají regenerovat poškozenou, suchou a svědící nosní sliznici. Každopádně platí, že pokud si nejste jisti s výběrem, vždycky se raději poraďte s lékárníkem nebo lékařem a mějte na paměti, že kapky na klasickou i alergickou rýmu se nesmějí používat déle než týden.

Zdroje:

https://www.vitalia.cz/clanky/zavislost-na-nosnich-kapkach/

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1657165-prilisnym-uzivanim-nosnich-kapek-vznika-zavislost-a-nenavratne-se-nici-sliznice


https://www.celostnimedicina.cz/morska-voda-v-peci-o-nosni-sliznici.htm


www.lekarna.cz