Alergie na slunce se může objevit kdykoliv a u kohokoliv. Nejčastěji však trápí mladé ženy a slečny, které mají porcelánově bílou pokožku. Jak se taková alergie projevuje, co ji způsobuje a jak proti ní bojovat?

Zdroj: Youtube

Alergie se objevuje nejčastěji na jaře, když se oteplí. Po dlouhé zimě se začneme vystavovat slunci tak náhle, že na to naše pokožka není zvyklá a sluneční záření poškodí naši buněčnou ochranu. Důsledkem dlouhodobého UV záření je pak i vznik volných radikálů, které vytváří vysoce reaktivní chemické sloučeniny, a které mohou za oxidační stres.

Alergie na slunce se nemusí projevit jen na jaře, ale kdykoliv, kdy se vystavíme nezvyklé dávce slunečního záření. Takže třeba tehdy, když odjedeme na dovolenou do teplých krajin. Není ale výjimkou, že se alergie na slunce může objevit i v našem mírném podnebí. A co hůř, může nastat kdykoliv, v jakémkoliv věku. Pokud se u vás tedy v předchozích letech alergie netrápila, může se objevit letos.

Jak se bránit?

Zatímco příznaky některých jedinců jsou mírné a způsobují „pouze“ začervenání pokožky, problém může dojít až k mokvajícím puchýřkům, které připomínají rozšířené akné. Naštěstí existuje množství volně prodejných léků, které alergické příznaky zmírňují a ulevují od bolesti. V případě slunečních alergií sáhněte po antihistaminikách.

Pokud nechcete rovnou sahat po pilulkách, můžete vyzkoušet postupné zvykání na slunce. Jeden den vyzkoušejte na slunci zůstat pouze 10 minut, další dny přidávejte po pěti minutách. V každém případě ale NIKDY nezapomínejte na opalovací krémy s vysoce ochranným faktorem, tedy SPF 50. Ten byste měli používat denně, nejen při vystavení slunci.

· Pokud vás trápí citlivá pokožka, sáhněte po hypoalergenních opalovacích krémech.

· Po koupání ve slané vodě se vždy opláchněte vodou sladkou a znovu se namažte.

· Jako prevence funguje užívání beta-karotenu, vitaminů C a E a lykopenu.

· Používejte ochranu hlavy a noste oblečení, které vám dobře zakryje postižitelná místa (dekolt, lýtka, ramena, obličej…)

Jak si ulevit?

Pokud vám po vystavení slunci vznikají pupínky, které pálí a dokonce mokvají, rozhodně navštivte lékaře. Pokud jsou ale příznaky mírné, můžete vyzkoušet tyto tipy:

· Používejte studené obklady na postižená místa

· Na ekzém používejte dětský neparfemovaný pudr

· Chraňte postižená místa oblečením, které není příliš lehké – potřebujete oblečení, které vás co nejvíce ochrání od slunce

· Koupejte se v bavlněném tričku s dlouhým rukávem – voda vás totiž před sluncem neochrání.

Vždy myslete na to, že zdravá a silná pokožka je mnohem důležitější než tmavě opálená pleť. Chraňte ji proto co nejlíp dokážete – odmění se vám.

Zdroje: