Premium obsah

Od průjmu k zánětu střev. Užívejte těchto 5 bylin a buďte v bezpečí

Od průjmu k zánětu střev. Užívejte těchto 5 bylin a buďte v bezpečí
Nepříjemný průjem pravděpodobně zažil už každý z nás. Ačkoliv bývá průjem jen dočasná záležitost, je velmi důležité vědět, jak proti němu efektivně bojovat a kdy se obrátit na lékaře. Poradíme vám, jak zmírnit příznaky průjmu bylinkami, jak rozpoznat akutní průjem a jak zastavit průjem vodnatý. 

Bylinky proti průjmu

Byliny jsou již od pradávna využívány k léčbě všech možných neduhů, bolestí či problémů. Pro své výrazné léčivé vlastnosti jsou bylinky dodnes přidávány do různých léků, odvarů a tinktur. Pokud jde o průjem, existuje několik bylinek, které silně potlačují příznaky a pomohou vám se nepříjemných střevních problémů rychle zbavit. Patří mezi ně například tyto: 

1. Heřmánek

Heřmánek je často využíván k léčbě trávicích a zažívacích potíží, u průjmu tomu není jinak. Má protizánětlivé vlastnosti a dokáže výborně vydezinfikovat střeva. Ideální je pít vlažný neslazený heřmánkový čaj, který zmírní křeče v břiše, nadýmání a bolesti. 

Zdroj: Youtube

2. Ostružinový list

Ostružinové listy jsou vynikajícím lékem na průjem. Silný odvar z ostružinových listů je dobré pít v průběhu dne vždy po řídké stolici. Má protizánětlivé a zklidňující účinky a zabraňuje infekcím.

3. Máta peprná

Mátový čaj je nejen lahodný, funguje skvěle i proti průjmu. Zmírňuje pocity nevolnosti i špatného trávení. 

5 chyb, které ženy dělají na online seznamkách. Tu druhou děláte na 100 % taky
5 chyb, které ženy dělají na online seznamkách. Tu druhou děláte na 100 % taky

Internetem se šíří termín označovaný jako dating rust out. A pokud využíváte seznamovací online aplikace, měli byste se před tímto stavem mít obzvlášť na pozoru. Co to dating rust out znamená a čemu se v online seznamování vyvarovat?

4. Zázvor

S příchodem chladných dní by zázvor ve vašich zásobách neměl nikdy chybět! Nejenže podpoří imunitu a působí jako přírodní antibiotikum, dobře poslouží i při trávicích problémech, včetně průjmu. Zázvorový čaj doplňte o citron a chcete-li, oslaďte medem.

5. Mochna nátržník

Pokud vás zastihne nepříjemný křečovitý průjem, uvařte si silný odvar z mochny. Mochna tlumí neinfekční průjmy a zbavuje nás jejich bolestivých příznaků.

Jak poznat infekční průjem?

Průjem může být v některých případech infekční neboli akutní. Pokud průjem doprovází kterékoliv z příznaků, jako je zvracení, krev ve stolici, bolestivé křeče v břiše, horečka nebo zimnice, je velmi důležité neprodleně kontaktovat lékaře. Pokud průjem trvá déle než několik dní, může se také jednat o akutní průjem, který je nutný léčit odborníkem. Infekční průjem totiž může v některých případech způsobovat infekce střeva nebo trávicího traktu. 

Jak zastavit vodnatý průjem?

Vodnatý průjem je také častým příznakem akutního infekčního průjmu, trvá déle než 3 dny a způsobuje těžkou dehydrataci. Absolutně nezbytné je kromě návštěvy lékaře také intenzivní příjem tekutin. Pijte dostatek vody a rehydratačních tekutin a jezte potraviny s vysokým obsahem vody. Doporučuje se jíst rýži, jablka, banány a kysané zelí. Zařaďte do jídelníčku kvalitní vývary a vyvarujte se alkoholu, kávě a mléčným produktům.

Dbejte na to, že průjem by neměl být nijak extrémně bolestivý, krvavý a rozhodně by neměl trvat déle než 4-5 dní. Pokud tomu tak je, může se jedna o závažnější problém a je velice důležité neprodleně navštívit vašeho praktického lékaře.

Ověřeno. Přírodní zázrak na imunitu, který používaly už naše babičky
Ověřeno. Přírodní zázrak na imunitu, který používaly už naše babičky

Jdete na podzim od jedné rýmy k druhé anebo jste se ocitli v nekonečném kolotoči předepsaných antibiotik a opakujících se zánětů? Pak by vám mohlo pomoci kozí kolostrum, které je doslova nabité cennými látkami a funguje jako účinný startér imunity. Co to vlastně kolostrum je a jak se užívá?

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.