Bylinky proti průjmu

Byliny jsou již od pradávna využívány k léčbě všech možných neduhů, bolestí či problémů. Pro své výrazné léčivé vlastnosti jsou bylinky dodnes přidávány do různých léků, odvarů a tinktur. Pokud jde o průjem, existuje několik bylinek, které silně potlačují příznaky a pomohou vám se nepříjemných střevních problémů rychle zbavit. Patří mezi ně například tyto:

1. Heřmánek

Heřmánek je často využíván k léčbě trávicích a zažívacích potíží, u průjmu tomu není jinak. Má protizánětlivé vlastnosti a dokáže výborně vydezinfikovat střeva. Ideální je pít vlažný neslazený heřmánkový čaj, který zmírní křeče v břiše, nadýmání a bolesti.

Zdroj: Youtube

2. Ostružinový list

Ostružinové listy jsou vynikajícím lékem na průjem. Silný odvar z ostružinových listů je dobré pít v průběhu dne vždy po řídké stolici. Má protizánětlivé a zklidňující účinky a zabraňuje infekcím.

3. Máta peprná

Mátový čaj je nejen lahodný, funguje skvěle i proti průjmu. Zmírňuje pocity nevolnosti i špatného trávení.

4. Zázvor

S příchodem chladných dní by zázvor ve vašich zásobách neměl nikdy chybět! Nejenže podpoří imunitu a působí jako přírodní antibiotikum, dobře poslouží i při trávicích problémech, včetně průjmu. Zázvorový čaj doplňte o citron a chcete-li, oslaďte medem.

5. Mochna nátržník

Pokud vás zastihne nepříjemný křečovitý průjem, uvařte si silný odvar z mochny. Mochna tlumí neinfekční průjmy a zbavuje nás jejich bolestivých příznaků.

Jak poznat infekční průjem?

Průjem může být v některých případech infekční neboli akutní. Pokud průjem doprovází kterékoliv z příznaků, jako je zvracení, krev ve stolici, bolestivé křeče v břiše, horečka nebo zimnice, je velmi důležité neprodleně kontaktovat lékaře. Pokud průjem trvá déle než několik dní, může se také jednat o akutní průjem, který je nutný léčit odborníkem. Infekční průjem totiž může v některých případech způsobovat infekce střeva nebo trávicího traktu.

Jak zastavit vodnatý průjem?

Vodnatý průjem je také častým příznakem akutního infekčního průjmu, trvá déle než 3 dny a způsobuje těžkou dehydrataci. Absolutně nezbytné je kromě návštěvy lékaře také intenzivní příjem tekutin. Pijte dostatek vody a rehydratačních tekutin a jezte potraviny s vysokým obsahem vody. Doporučuje se jíst rýži, jablka, banány a kysané zelí. Zařaďte do jídelníčku kvalitní vývary a vyvarujte se alkoholu, kávě a mléčným produktům.

Dbejte na to, že průjem by neměl být nijak extrémně bolestivý, krvavý a rozhodně by neměl trvat déle než 4-5 dní. Pokud tomu tak je, může se jedna o závažnější problém a je velice důležité neprodleně navštívit vašeho praktického lékaře.

Zdroje: