Ájurvéda považuje za základní podmínku správného trávení mít v harmonii takzvané agní neboli trávicí oheň. Pokud ho máte vyvážené, trávíte potravu dokonale a těšíte se dobrému zdraví. Jste klidní, žijete v přítomnosti, dokážete se radovat ze života, a když na to přijde, jste schopní strávit i méně vhodnou potravu. Podle ájurdvédy je důležité agní neustále posilovat vhodnými bylinami, stravou, nápoji, kořením a občas i krátkodobým půstem. A samozřejmě jíst v souladu se svou konstitucí a také s aktuálním ročním obdobím – i tím se agní posiluje.

Podzimní strava

Na podzim a v zimě intuitivně upouštíme od syrové stravy, která nás ochlazuje. Zcela přirozeně vyhledáváme teplá jídla a nápoje, jež nás zahřejí a dodají nám energii. Z pohledu ájurvédy se v tomto období doporučuje jíst dušenou podzimní zeleninu, jako je ta kořenová, cibule, různé druhy kapusty, zelí, dýně, brambory a batáty a také typicky české podzimní ovoce – jablka a hrušky. Z příloh jsou to obiloviny, rýže, jáhly, pohanka, kroupy.

Zařaďte luštěniny k odlehčení jídelníčku od masa – mohou tvořit základ polévek nebo zeleninových omáček. Právě teď vsaďte na zeleninové polévky, jako je dýňová, z kořenové zeleniny, bramboračka, zelná, to jsou podzimní polévky v duchu ájurvédy. Můžete je jíst k snídani, obědu i večeři, následujte svoji chuť. Zařadit se dají i mléčné výrobky, jen pozor na studený jogurt a mléko vyndané z lednice! Mléčné výrobky podávejte v rámci hlavních chodů: lžíce jogurtu k čočkovému dálu nebo jako součást salátové zálivky, smetana v omáčkách či polévkách. Můžete si dopřát med, a nepatříte-li mezi vegetariány a vegany, tak i bílé maso a ryby.

Přidejte koření

Západní medicína při zažívacích obtížích předepisuje trávicí enzymy, které do těla dodává pomocí tabletek, ájurvédští kuchaři do jídla přidávají koření. Koření a aromatické byliny v koncentrované míře obsahují esenciální oleje – díky těmto přírodním koncentrátům nejen hezky voní a chutnají, ale zároveň pomáhají s trávením, dokážou posilovat imunitu a mají protizánětlivé a antibakteriální účinky. Navíc odvodňují, tedy napomáhají s hubnutím. Nestačí však jen posypat kořením tučné, nezdravé jídlo, základem je pestrá strava z čerst vých surovin. Při výběru koření vsaďte na kvalitu, vyhněte se kořenicím směsím se solí a glutamany a dejte přednost bio kvalitě.

Koření není to jediné, co pokrm dostává do té správné roviny. Stravitelnost zlepší také přírodní nerafinovaná sůl, sójové omáčky bez chemických přísad (jako shoyu a tamari), miso pasta nebo umeocet. Obsahují spoustu prospěšných látek. A rozhodně není složité je sehnat, většinu z nich prodávají supermarkety.

VYZKOUŠEJTE SI MRKVOVO-MEDOVÉ MUFFINY

Suroviny

  • 170 g hladké špaldové mouky
  • 1 čajová lžička skořice
  • 7 g prášku do pečiva
  • 160 g mrkve nastrouhané na jemném struhadle
  • 100 g medu
  • 20 g pekanových ořechů
  • 1 vejce
  • 60 ml ovesného mléka
  • špetka soli

Postup

V misce smícháme nastrouhanou mrkev, med a vejce.

Poté přimícháme mouku, skořici, nasekané ořechy, prášek do pečiva, mléko a špetku soli.

Těsto nalijeme do 8 formiček na muffiny.

Na každý muffin přidáme jeden oříšek a dáme je péct na 180 °C asi 25–30 minut.

Dobrou chuť!

Zdroj:

magazín Kondice