Co jsou autoimunitní choroby a jakou mají souvislost s AIP dietou

AIP dieta se využívá u autoimunitních chorob. Ty se u pacienta rozvíjejí v okamžiku, kdy imunitní systém útočí proti vlastním tkáním a orgánům. Tyto choroby mohou postihnout v těle jakýkoli orgán nebo tkáň, někdy jich bývá zasaženo dokonce několik souběžně.

Zdroj: Youtube

Autoimunitní onemocnění je tedy stav, kdy tělo reaguje neadekvátně vůči podnětům, které by pro něj měly být zcela běžné. K nejčastějším typům těchto chorob především patří:

  • roztroušená skleróza
  • revmatoidní artritida
  • Sjögrenův syndrom
  • celiakie
  • lupénka
  • alergie

Celkem se v současné době uvádí kolem 80 chorob tohoto typu. Co se týče příčin rozvoje těchto onemocnění, hovoří se mimo jiné o mutacích v genomu či špatné funkci hormonů. Nicméně v plné míře zůstávají příčiny dosud moderní medicínou neobjasněny.

Na jakém principu je založena AIP dieta

AIP dieta pracuje s teorií, že je možno vynechat některé potraviny, a tím poskytnout trávicímu systému prostor k tomu, aby se samovolně vyléčil.

Za dietou stojí doktorka Sarah Ballantyne, která je autorkou tzv. autoimunitního protokolu. Což je vlastně nástroj, který určitým způsobem rozděluje potraviny podle toho, jaký vliv mají na lidský organismus.

Tento typ diety je založen na předpokladu, že za autoimunitní onemocnění jsou zodpovědné vlivy, k nimž především patří kromě genetiky i stres, poškozená střeva a trávení (především tzv. leaky gut syndrome), nedostatek živin (hlavně minerálů a vitaminů) a nedostatek odpočinku.

Takzvané remise tak pacient může dosáhnout prostřednictvím vybalancování imunitního systému, regulací hormonů a vyvarování se prozánětlivých faktorů. Dieta nemusí být řešením výše uvedených chorob pro všechny pacienty, nicméně u některých údajně ke zmírnění obtíží došlo.

Co jíst a nejíst v AIP dietě

Obecně se tato dieta snaží vynechat potraviny, které jsou častější příčinou alergických nebo autoimunitních reakcí. Většinou sem bývá zařazován lepek, mléčné výrobky, vejce, sója, ořechy, semena, luštěniny, obiloviny, umělá sladidla, rafinované cukry, alkohol a potraviny obsahující chemické látky.

Představit si tak prakticky lze dodržování této diety jako mnohem striktnější verzi stravování tzv. paleo, ze které ostatně AIP vychází. Stravování je tak primárně založeno na kvalitním mase a dostatku zeleniny (kromě lilkovité zeleniny) a menším množství ovoce, medu či javorového sirupu. Přípustné jsou i kvalitní tuky, kam lze vřadit kokosový tuk, avokádo nebo olivový olej.

Dietu však pacient nemá držet trvale. Účelem je postupné opětovné zařazování vynechaných potravin a sledování reakcí organismu. Trvat má dieta alespoň měsíc, ale lze ji prodloužit až na několik měsíců.

Součástí by měla být i komplexní změna životosprávy. To obnáší snahy o omezení stresové zátěže, dostatek spánku a zařazení přiměřených pohybových aktivit. Někteří zastánci této diety navíc prosazují celkovou úpravu prostředí kolem sebe a snahu žít v maximální míře netoxicky. Znamená to pro ně především vyhýbat se obecně chemii, plísním a chemickým čisticím prostředkům.

Funguje tato dieta?

Dieta je zatím novinkou a v této chvíli máme k dispozici jen strohá data, která by ověřila její účinnost.

Například tým výzkumníků složený z odborníků z Resilient Roots Functional and Evolutionary Medicine v americkém Charlottesville a Helfgott Research Institute – National University of Natural Medicine v Portlandu v USA vypracoval v roce 2019 na toto téma studii.

Zkoumané subjekty vstoupily do průzkumu s diagnózou Hashimotovy tyreoiditidy (chronický autoimunitní zánět štítné žlázy). V rámci programu, který trval 10 týdnů, neukázalo testování žádné změny, nicméně testované ženy hlásily ústup nepříjemných symptomů.

V tuzemsku se k této dietě vyjádřil i odborník na výživu Petr Havlíček. Na základě odborného zhodnocení této diety i osobních zkušeností tak konkrétně uvádí, že AIP dieta skutečně může být pro některé pacienty funkčním řešením, které jim pomůže eliminovat jejich obtíže.

Mohu AIP dietu držet? Pomůže mi zhubnout?

Tato dieta není primárně určena k hubnutí. Představuje poměrně značný zásah do standardních stravovacích zvyklostí. Proto vůbec není doporučeno, aby ji drželi laici. Vždy by to měl být pacient pod odborným lékařským dohledem.

Z diety lze maximálně doporučit běžně aplikovatelné snahy o navýšení přísunu zeleniny. Obecně již také víme, že k nevýhodám paleodiety, která je AIP podobná, patří riziko nedostatečného přísunu vápníku, jelikož se vynechávají mléčné výrobky. Ty se, jak už bylo uvedeno, vynechávají i při AIP.

Lze říct, že podobně jako jakékoli jiné razantní diety ani AIP k trvalému zhubnutí nevede. Nicméně inspirovat nás může především myšlenka na komplexní změnu životního stylu. Ta jediná skutečně přináší trvalé výsledky v oblasti hubnutí.

Zdroje:

  • https://www.margit.cz/autoimunitni-protokol/
  • https://www.rehabilitace.info/dieta-a-hubnuti/aip-dieta-co-to-je-a-co-se-ji-funguje/
  • https://www.lifee.cz/styl-a-zdravi/aip-dieta-leciva-verze-paleodiety-jak-a-kdy-muze-pomoci_187327.html
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6592837/