Svaly ve skutečnosti nevznikají v posilovně, ale u jídelního stolu. Zatímco kvalitní proteiny, sacharidy a tuky podporují růst a udržování svalů, určité živiny, jako jsou nasycené tuky a přidaný cukr, mohou tento proces narušit. Škodlivé živiny mohou vyvolat záněty, které negativně ovlivňují regeneraci svalů a citlivost na inzulin, což je důležité pro vstřebávání živin svalovými buňkami. Pokud se snažíte nabrat či udržet svalstvo, tyto potraviny byste měli konzumovat jen opravdu výjimečně.

Zdroj: Youtube

1. Slazené kávové nápoje

Ačkoli kofein v kávě může posílit vaši energii, slazené varianty jako frappé nebo karamelové latte vás zásobí velkým množstvím přidaného cukru. Proto pijte raději jen kvalitní kávu, nejlépe tu černou a neslazenou. Studeným kávovým nápojům ze supermarketu se vyhněte úplně.

2. Hranolky

Tyto ultra-zpracované pochoutky jsou plné nasycených tuků, které mohou způsobit záněty negativně ovlivňující regeneraci svalů. Pokud máte na hranolky chuť, připravte si je doma sama, nejezte ty mražené. Ideální variantou je, pokud si budete připravovat hranolky z jiné zeleniny, například z mrkve nebo celeru.

3. Tučné uzeniny

Většina z nás má v lednici vždycky po ruce kousek salámu, slaniny nebo šunky. I když jsou rychlou a pohodlnou volbou, jejich vysoký obsah nasycených tuků může narušit regeneraci svalů. Snažte se tedy konzumovat hlavně kvalitní maso z farem, na levné salámy pak nebudete mít ani chuť.

4. Slazené nápoje

Jestli je něco naprostý zabiják hubnutí, jsou to sladké nápoje. Jedná se o hlavní zdroj přidaných cukrů v naší stravě, což může vést k inzulínové rezistenci. Snažte se pít co nejvíce čisté vody, a připravte si například domácí citronádu. Do vody také můžete přidávat oblíbené bylinky.

5. Smažené kuře

Je bohaté na nasycené tuky a kalorie, což není ideální pro růst svalové hmoty. Smažené kuře si můžete čas od času samozřejmě dopřát, rozhodně ale nespadejte k dennímu konzumování fast foodů.

6. Sladké pečivo

Koláče, koblihy, záviny nebo jiné sladké pečivo může negativně ovlivnit růst a regeneraci svalů kvůli vysokému obsahu cukru. Zároveň pečivo obecně není úplně vhodné, snažíte-li se shodit kila navíc.

7. Mražená pizza

Tento rychlý oběd nebo večeře obsahuje téměř devět gramů nasycených tuků na kousek. A ačkoliv občas prostě nemáme chuť ani sílu vařit, a mražená pizza zachrání celou rodinu, rozhodně by z toho nemělo být pravidlo.

8. Cukrovinky

Ať už máte rádi sladké nebo kyselé, cukrovinky jsou jedním z největších zdrojů přidaných cukrů. Pokud máte chuť na sladké, dejte si raději nějaké ovoce nebo kvalitní hořkou čokoládu.

9. Alkohol

I když si možná myslíte, že si po náročném tréninku zasloužíte studené pivečko, alkohol může narušit syntézu bílkovin a snížit hladinu testosteronu. Proto není při drsných trénincích k vybudování svalstva vůbec doporučeno pít alkohol.

Zdroje: