NEMÍT PŘÍLIŠ VELKÝ HLAD

Třebaže chutě samozřejmě většinou nejsou důsledkem hladu, ale roli zde sehraje především psychika, když se pokušení spojí s prázdným žaludkem, nemáte moc šancí. S hladem souvisí i nízká hladina cukru, a to už jste jen krůček od snahy dostat do sebe co nejrychleji něco hodně energetického. Stabilní hladina krevního cukru a pocit sytosti jsou chutím silnými protivníky.

Zdroj: Youtube

KONZUMOVAT DOSTATEK KALORIÍ

To s předchozím bodem úzce souvisí. Snažte se příjem kalorií rozprostřít v průběhu celého dne. I díky tomu udržíte večerní chutě na uzdě, protože tělu (alespoň po té fyzické stránce) nebudou živiny chybět. Ani pokud chcete hubnout, není dobré kalorie příliš snižovat. Řada studií jasně ukazuje, že i krátkodobé výrazné omezení kalorického příjmu zvyšuje riziko nekontrolovaných chutí. Jestli máte kalorie omezovat, pak raději mírně a dlouhodobě.

VYHÝBAT SE DRASTICKÝM DIETÁM

Mohou sice přinést výrazné výsledky během krátké doby, ale stejně tak je s nimi spjato opravdu vysoké riziko, že vás chutě dostanou do svých spárů. Zvláště večer, kdy už jste unavení (během diety o to víc) a snáze podléháte. Lidé na dietě mají s prohranými bitvami, ze kterých jejich chutě vycházely ověnčené trofejemi, až příliš mnoho zkušeností, z nich řada je zdokumentována i vědeckými studiemi.

Právě večerní chutě jsou jednou z hlavních příčin obávaného jojo efektu.

Diety vám tedy teoreticky mohou pomoct k rychlým výsledkům, ale ty jsou bohužel až příliš často ohroženy nekontrolovaným přejídáním ve večerních hodinách.

ZBAVIT SE POSEDLOSTI POČÍTÁNÍM KALORIÍ

Určitě je dobré mít o svém kalorickém příjmu přehled, ale nemusíte mapovat každou kalorii. Takové chování vede u mnoha lidí k celé řadě psychických poruch ve vazbě na příjem potravy. Po dni, kdy kromě běžných povinností navíc neustále sledujete, co jíte a jakou to má energetickou hodnotu, padnete večer na gauč naprosto vyčerpaní, a tím pádem obrovsky ohrožení, až se o slovo začnou hlásit chutě.

Držte se zlaté střední cesty, monitorujte svůj jídelníček, ale nestaňte se otrokem počítání kalorií. Snaha vymanit se z okovů by se vám zejména večer nemusela vyplatit.

DOPŘÁT SI OBLÍBENÉ JÍDLO

Když si k večeři dáte něco, co máte opravdu rádi, na čem si pochutnáte, a současně je to pokrm zcela v souladu se zdravým stravováním, hned jste chutím vzali vítr z plachet. Budete totiž po jídle spokojení, bezpochyby i nasycení, a to jsou stavy, díky nimž budujete pevné, neochvějné opevnění, které útokům chutí bezesporu odolá.

Dobrým zdravým jídlem můžete chutě na prázdné kalorie poměrně úspěšně porazit.

MÍT STRES POD KONTROLOU

Stres a přejídání jsou přátelé od nepaměti. Život není vždycky pohodový, větší či menší problémy nastávají a je na vás, abyste se s nimi uměli poprat, aniž by to znamenalo nutnost koupit si o dvě čísla větší oblečení. Místo, abyste se po stresuplném dni schoulili na gauči a riskovali, že v boji vy vs. čokoláda zvítězí ta časovaná kalorická bomba, jděte se projít, přemluvte se ke krátkému cvičení nebo třeba zavolejte kamarádce a o svých potížích mluvte, místo abyste je zajídali.

Zvládat stres znamená vzít chutím jednu z nejsilnějších zbraní.

DOSTATEČNĚ ODPOČÍVAT A SPÁT

Pokud máte vyhrát jakoukoli bitvu, musíte mít dostatek sil. A to bez adekvátního množství spánku a odpočinku není možné. V boji s chutěmi to platí dvojnásob. Nedostatek spánku totiž ovlivňuje určité části mozku, a to následně vede ke zvýšeným chutím na kalorická jídla. Věta: „Hlavně se na to dobře vyspi!“ určitě není klišé našich babiček, skrývá se v ní více pravdy, než si myslíte.

Spánek vám dodá síly ke zvládnutí náročného dne i večerních chutí.

Nepočítejte s tím, že útok chutí jednou odrazíte a ony už se nikdy nevrátí. Takhle to bohužel nefunguje. Možná se stáhnou do zálohy a budou číhat, vyčkávat na nějaké vaše slabiny. A záleží jen na vás, jestli jim – vyzbrojeni dobrými radami – dáte ještě šanci.

Zdroje: