Co se týče zdravé stravy obecně, vždy je nutné, aby byl jídelníček vyvážený, pestrý, sezónní a nejlépe lokální. Naše republika naštěstí nabízí nespočet surovin, které se k podzimu dokonale hodí. Nemusíte tedy teď investovat do předraženého exotického ovoce a mořských plodů. Naše příroda nám toho může nabídnout víc než dost!

Zdroj: Youtube

Houby

Pokud patříte k vášnivým houbařům, pravděpodobně už máte ve skříních sklenice nasušených hub, které se teď ideálně hodí! Vhodné jsou na podzim například hřiby. Mají velmi málo kalorií, za to ale obsahují velké množství antioxidantů a vitaminů. Ať už si rádi pochutnáte na smaženici nebo třeba na polévce, houby do podzimního jídelníčku neodmyslitelně patří!

Dýně

Dýně k podzimu patří úplně stejně, jako meloun k létu! Jaký by to byl Halloween, kdyby nebyl plný dýní! Dýně si neschovávejte jen na výzdobu, rozhodně je užijete i při vaření. Taková dýňová polévka je prostě podzimní klasika, kterou si musíte alespoň jednou za sezónu připravit! Dýně jsou bohaté na vitaminy a zejména na beta karoten, který je s chladnějším počasím pro tělo velmi důležitý.

Červená řepa

Červená řepa je podzimní zázrak obsahující mnoho vitaminů a železa. Hodí se do polévek, salátů nebo klidně k masu. Pokud rádi vaříte, zkuste si uvařit tradiční boršč, jedná se o vitaminovou bombu plnou chutí.

Jablka

Naše země je jablkové království a my bychom toho měli využít - hlavně na podzim! Můžete si je dát jen tak na chuť, nebo z nich připravit salát, štrůdl či je přihodit k pečenému masu. Skvěle chutnají jablka také se zelím!

Zelí

Když už jsme u zelí, to by v podzimním jídelníčku také nemělo chybět. Je skvělým zdrojem vitaminu C, a pokud si rádi dopřejete kysané zelí, jeho účinky se ještě zvyšují! Je málo kalorické, velmi chutné a hlavně moc zdravé!

Ořechy

Ořechy jsou takový zdravý evergreen, který je dobré si dopřávat obzvláště v chladnějším počasí. Oříšky jsou plné zdravých tuků a bílkovin, rychle vás zasytí a navíc jsou teď úplně všude. Ideální jsou ty vlašské.

Zdroje:

https://humboldt.global/foods-eating-autumn-winter/

https://shawellness.com/shamagazine/en/the-seasonal-foods-you-should-be-eating-this-autumn/

https://www.everydayhealth.com/pictures/healthy-fall-foods/