1. Geranium, Dánsko

Jednoznačně nejlepší restaurací na světě se stala restaurace Geranium v Kodani. Nachází se v osmém patře nad fotbalovým stadionem, výhled má na nádherný kodaňský park, a jídlo, které ochutnáte, vám naprosto vytře zrak. Specializují se na tradiční skandinávskou kuchyni. Počítejte s tím, že v restauraci strávíte minimálně 3 hodiny, a základní menu na osobu stojí v přepočtu něco okolo 12 000 Kč. Také se připravte na poměrně dlouhou čekací dobu, první volné rezervace jsou momentálně v prosinci.

Zdroj: Youtube

2. Central, Peru

Pokud se chystáte na výlet do Jižní Ameriky, rozhodně to vemte přes Peru. Tam se totiž nachází legendární restaurace Central. Otevřeli si ji šéfkuchaři Virgilio Martínez a Pía León, kteří se krátce po otevření vzali. Dnes mají otevřené další restaurace a fantasticky se jim daří. Restaurace Central oslavuje kulturu země, vaří z lokálních surovin a menu vás vyjde v přepočtu na necelých 9 000 korun.

3. Disfutar, Španělsko

Pokud máte volno příští rok v září, můžete si zarezervovat nejdřívější volný termín do další z 50 nejlepších restaurací na světě. Za menu zaplatíte cca 6 000 Kč a těšit se můžete na opravdu luxusní španělské speciality. V restauraci se nebojí žádných odvážných receptů a budete překvapeni vynalézavostí každého pokrmu.

4. El Celler de Can Roca, Španělsko

Ve Španělsku zůstaneme a tentokrát se vydáme na katalánské speciality. Restaurace se pyšní dokonce třemi michelinskými hvězdami. Několikrát byla vyhodnocena jako nejlepší restaurace na světě.

5. Osteria Francescana, Itálie

V srdci Modeny naleznete tento skvostný podnik, který kombinuje tradiční italskou kuchyni a moderní gastronomii. Rezervace je také možná nejdříve na příští rok. Pochutnáte si zde průměrně za asi 6 000 korun.

6. The Fat Duck, Velká Británie

Pokud chcete vyzkoušet něco opravdu nového a neotřelého, vyražte do Velké Británie. V restauraci Fat Duck zažijete opravdové gastro experimenty a litovat určitě nebudete. Podnik se pyšní třema michelinskími hvězdami. Překvapit vás může například sorbet z ančoviček, poháry z vodky, nebo kaši ze šneků.

Zdroje:

  • https://www.theworlds50best.com/list/1-50
  • https://www.timeout.com/news/its-official-these-are-the-50-best-restaurants-in-the-world-right-now-062123
  • https://www.eater.com/worlds-50-best-restaurants-awards/23767356/the-worlds-50-best-restaurants-2023-the-list-so-far