1. Žvýkejte déle

Ať už jíte cokoliv, možná tedy až na ústřice, snažte se jídlo co nejvíckrát rozžvýkat. Tím, že sousto budete dlouho žvýkat, rozmělníte jídlo natolik, že s ním žaludek už nebude mít tolik práce. Nejen že se nebudete po jídle cítit přecpaní, zároveň si i mnohem dříve uvědomíte, že jste již zasyceni.

2. Dostatek vody během dne

Během dne byste neměli být bez vody déle než hodinu. Dostatečná hydratace je totiž absolutně zásadní ke správnému trávení. Lékaři ovšem nedoporučují pít během jídla, těsně před jídlem nebo těsně po něm. Napít byste se měli minimálně hodinu před jídlem a po jídle alespoň 20 minut počkat, než si dáte vodu.

3. Pozor na obří porce

Čekání na zlaté prasátko a hladovka přes celý Štědrý den je s prominutím úplná hloupost. Když si budete nabírat jídlo a budete mít velký hlad, naberete si toho zbytečně moc. Dobré je během dne jíst několik zdravých svačinek, aby vás nepřekvapil hlad a neměli jste zbytečně velké oči.

4. Zkuste zázvor

Zázvor je pro své vlastnosti a chuť ideálním trávicím pomocníkem. Pokud jste se příliš najedli, zkuste si dát zázvorový bonbon nebo čaj - díky pikantní chuti a svým zdravotním benefitům pomáhá proti nafouklému břichu a podporuje metabolismus.

5. Procházka po jídle

Místo toho, abyste si po přejedení šli dát dvacet do postele, zkuste vyrazit na dvacet ven. Krátká procházka vám pomůže od pocitu těžkosti a čerstvý vzduch vám udělá dobře.

6. Lehněte si na bok

Pokud jste se přejedli tak, že se nemůžete ani hnout, položte se na levý bok. Gravitace napomůže vašemu trávení a žaludek se rychleji vyprázdní. Je to mnohem lepší, než si lehnout na záda - jídlo by se vám pak mohlo nepříjemně vrátit.

7. Pozor na perlivé pití

Karbonizace vody může způsobit, že po její konzumaci cítíte nadýmání. Zároveň také po perlivých nápojích máme větší chuť k jídlu a sníme toho víc, než ve skutečnosti potřebujeme.

Zdroje:

https://www.eatthis.com/reduce-bloating-after-overeating/

https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/410292

https://www.eatthis.com/how-to-get-rid-of-bloating/