Premium obsah

5 tipů, jak dobře spát

5 tipů, jak dobře spát
Jednou, dvakrát nebo i vícekrát za život se všichni potýkáme s těžkou situací. Máme trápení s dětmi, s podnikáním, se zdravím nebo s bydlením. U někoho se takové vnitřní napětí projevuje zhoršeným spánkem. S odborníky na spánek z Národního ústavu pro duševní zdraví (NÚDZ) jsme pro vás připravili několik bodů spánkové hygieny, které vám pomohou překonat toto období alespoň odpočatí. Pomůže vám správné stravování, pitný režim, pohyb venku i odpočinek.

1. Vytvořte si nejen denní, ale také večerní režim

O významu denního režimu v době izolace už bylo napsáno mnoho textů. Pokud ale pociťujete problémy s usínáním nebo naopak nedospáváním, je potřeba dodržovat řád i před spaním a při vstávání. „Uléhejte do postele vždy ve stejnou dobu i o víkendu v rozpětí maximálně plus minus 15 minut a ráno také ve stejný čas vstávejte,“ radí psycholožka Karolína Janků z NÚDZ a doporučuje si ráno dokonce nařídit budík. Posílíte tím své vnitřní hodiny neboli cirkadiální rytmus, který zodpovídá za střídání spánku a bdění. I když jste se zrovna na dnešek nevyspali, zkuste přes den vynechat šlofíka. Ačkoli k tomu nynější pomalé životní tempo přímo vybízí, takový spánek během dne způsobí, že v noci nebudete dost unaveni a projeví se to na vašem spánku. Když už ale únavou nebudete vědět co by, můžete si na chvilku zdřímnout, ovšem nikdy ne po 15. hodině a maximálně na 30 minut.

2. Vystavte se světlu, ale pozor na to modré

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.