Bolest v krku většinou nepřichází sama, bývá příznakem jiného onemocnění. Nejčastěji se jedná o angínu, zánět dýchacích cest, nachlazení nebo alergickou reakci. Ačkoliv je důležitější řešit spíše původ nemoci než její příznaky, bolest krku se dá výrazně zmírnit. A nepotřebujete kvůli tomu ani do lékárny! Bohatě postačí to, co máte doma.

Zdroj: Youtube

1. Slaná voda

Výplachy slanou vodou dezinfikují dutinu ústní a proplachy vodou se solí jsou dobré na záněty dásní, afty i oteklé mandle. Kloktání slané vody je ideálním pomocníkem i v boji proti bolesti v krku. Stačí, když dvě čajové lžičky soli zalijete dvěma deci teplé vody. Když se sůl rozpustí, máte hotovo. Slanou vodu kloktejte klidně třikrát denně a bolesti v krku by měly brzy odeznít.

2. Priessnitzův zábal

Lékař Vinzenz Priessnitz se věnoval vodoléčebným procedurám a vymyslel tuto jednoduchou ale překvapivě účinnou léčbu. Používá se při řadě nemocí a úspěšně pomáhá zredukovat bolesti v krku. Funguje úplně triviálně.

Na kůži na krku se přiloží látka, která je namočená ve studené vodě. Přitiskne se tak, aby dokonale přiléhala. Studený obklad způsobí, že se nám zúží cévy.

Jako druhá vrstva obkladu se dá nepromokavá neprodyšná látka, která zařídí zapaření místa - používá se silné plátno nebo igelit. Místo pod obkladem se oteplí a cévy se postupně rozšiřují a prokrvují bolavé místo.

Třetí vrstvou obkladu je suchá látka, utěrka nebo tenký ručník. Postižené místo se tím stále zahřívá po dobu 2-3 hodin. Pak zábal sundáte a znovu aplikujte minimálně za 3 hodiny. Uleví se vám téměř okamžitě.

3. Domácí šalvějové bonbóny

Šalvěj lékařská má antibakteriální a antiseptické účinky a skvěle pomáhá při zánětech a bolestech v krku. Šalvěj je obsažena v mnoha pastilkách proti bolesti, vytvořit si je můžete ale snadno i doma!

Na šalvějové pastilky budete potřebovat:

  • 2 polévkové lžíce sušených listů šalvěje
  • 100 g cukru krupice
  • 125 ml medu
  • Šťáva z 1 citronu

Všechny ingredience pozvolna zahřívejte na mírném ohni. Jakmile bude mít tekutina požadovanou karamelovou texturu. Stáhněte směs z ohně a pracovní plochu posypte moučkovým cukrem. Pomocí lžičky pak vytvarujte bonbony, které na cukr položte a nechte zchladnout a ztuhnout. Domácí pastilky vás zbaví kašle i bolesti krku coby dup!

Zdroje:

https://ndnr.com/nature-cure/priessnitzs-cures-of-mercury/

https://is.ucp.cz/th/jznpg/?lang=en

https://theses.cz/id/m19dh1/Koprnov_Hana_-_BC_prce_2019.pdf