Není únava jako únava

V první řadě byste měli určit, jakého charakteru je vaše únava. V praxi bývá kombinací více uvedených faktorů. Každopádně je nutné určit, zda se jedná o:

Fyzické omezení – tedy stav, kdy nemáte energii na to, abyste se zhostili každodenních úkonů, natož podávali výkony ve fitku.

„Nic nepomohlo, že jsem chtěla cvičit, v duchu jsem si plánovala trénink, ale realita pak byla taková, že jsem se i po středně náročném dni sotva držela na nohou,“ popisuje sedmadvacetiletá Monika stavy, které jí dlouhé měsíce bránily v pravidelném cvičení.

Zdroj: Youtube

Nedostatek motivace – s nadsázkou bychom to mohli popsat jako „nohy by mohly, ale hlava to brzdí“.

„Najednou jsem neměla na nic náladu, do ničeho chuť. Byla jsem podrážděná, protivná sama sobě, ale nemohla jsem si pomoct,“ vzpomíná Iveta, rozvedená maminka dvou předškolních dětí. Ačkoli byla dříve hodně aktivní, s nepříjemným rozvodem přišla naprostá ztráta motivace ke sportu.

Poruchy koncentrace – jinými slovy: „tělo by mohlo, vy byste chtěli, ale nejste schopni se na trénink soustředit“, takové stavy bývají velmi rizikové z hlediska případných zranění.

„Asi dvakrát jsem v tom naladění zkusil trénovat,“ říká dvaatřicetiletý Filip, sportovec tělem i duší, ale taky hodně vytížený manažer. „Ovšem po dvou třech sériích jsem zjistil, že ani nevím, jak dýchám, jestli mám zpevněné svaly, myšlenky mi bloudily úplně někde mimo. Došlo mi, že si nemůžu naložit pořádnou váhu, protože v tomhle rozpoložení bych skončil s činkou na hrudníku.“

Ať už je vaše únava jakéhokoli charakteru, bezpochyby jde o velmi obtěžující stav, který byste rádi vyřešili. Je tedy třeba pátrat po příčině. Nejčastěji to bývá:

Deficit důležitých živin

Nedostatek vitaminů a minerálů může mít za důsledek celou řadu zdravotních potíží, mezi nimiž nechybí ani fyzická či psychická únava. Určitě byste se tedy měli zaměřit na:

  • Hladinu železa v krvi. Jeho nedostatek je příčinou anémie – onemocnění, které se projevuje především silnou únavou a vyčerpáním.
  • Příjem vitaminů skupiny B – ty mají na starosti hospodaření s energií a zajištění správné funkce nervového systému.
  • Dostatek hořčíku – je nezbytný pro produkci energie a neuromuskulární systém. Deficit tohoto minerálu se projevuje mimo jiné poklesem chuti k jídlu, celkovým vyčerpáním a letargickými stavy.
  • Příjem zinku – vzhledem k roli, jakou tento minerál sehraje při správné funkci centrální nervové soustavy, svalů a imunitního systému, je jasné, že jeho vážný nedostatek postihující právě uvedené systémy naruší i schopnost podávat odpovídající fyzické výkony.

Když se Monika konečně odhodlala k dlouho odkládané návštěvě lékaře, provedené krevní testy odhalily výrazný nedostatek železa. „Odcházela jsem s receptem a doporučením, abych se v případě potíží neváhala dostavit včas,“ říká s povzdechem. „Už po týdnu užívání léků mi bylo výrazně lépe. A za dalších pár dnů jsem si dovolila lehký trénink. Teď už mám po kontrolních odběrech, hladina je konečně v referenčních hodnotách a já si připadám jako znovuzrozená.“

Stres

Určitý stupeň stresu je pro tělo akceptovatelný a může dokonce působit i stimulačně. Jakmile ale jeho míra přesáhne určitou hranici, má celou řadu negativních účinků. Kromě fyzických symptomů (hypertenze, trávicí obtíže atd.) je to i mnoho projevů psychických, které mohou vyústit dokonce až v únavový syndrom.

Filip si nakonec o svých potížích promluvil s trenérem. Vyšlo najevo, že u Filipa v zaměstnání v posledních měsících gradovaly vážné problémy. „To byla příčina mojí neschopnosti se během tréninku koncentrovat. Přistihl jsem se, že se v myšlenkách neustále vracím k událostem v práci. Nechal jsem se přemluvit k nácviku meditace a nikdy bych nevěřil, jak těžké je vypnout hlavu a oprostit se od nutkavých myšlenek, které mě pronásledovaly tak dlouho. Každopádně mi to pomohlo dosáhnout při cvičení potřebné koncentrace, aby byl trénink bezpečný a efektivní.“

Nedostatek spánku či jeho nízká kvalita

Co se týče vhodné délky spánku, není možné zobecňovat a všem radit, že by měli spát osm hodin denně. Co však platí pro každého, je dosažení určité kvality spánku a toho, aby spánek nebyl přerušovaný. Spánková deprivace (zvláště ta dlouhodobá) se negativně odrazí na zdravotním stavu člověka, a to jak ve fyzické, tak psychické rovině. Výsledkem může být nárůst váhy, výkyvy nálad, bolesti hlavy, pokles hladiny energie a s ním spojený rychlý nástup únavy, poruchy paměti atd.

„Chuť k tréninku se mi vrátila, až když jsem začala zase normálně spát,“ vypráví Iveta, která byla v době kolem rozvodu pod velkým tlakem. Večer nemohla usnout, v noci byla několikrát vzhůru a vstávala unavenější, než když si šla lehnout. „Najednou jsem se odrazila ode dna a řekla si, že všechno negativní musím nechat za sebou. Našla jsem zase svůj vnitřní klid a postupně se mi vrátila chuť do života i cvičení.“


Nenechte se únavou paralyzovat, naopak ji podrobte detailnímu zkoumání a hledejte správné řešení – klidně za pomoci odborníka.

Zdroje: