Kardiovaskulárním onemocněním lze ale efektivně předcházet zdravým životním stylem a jeho funkci lze podpořit přírodní cestou. Velmi účinné jsou například rostliny, o kterých možná ani nevíte. My vám nyní některé představíme a poradíme, jak je jednoduše zařadit do každodenního života. Po jakých rostlinách sáhnout?

Zdroj: Youtube

Byliny na posílení srdce

Bříza bělokorá

Bříza je známá většinou pro své močopudné účinky. Hojně se využívá při léčbě močových cest a zánětů ledvin. Málo už se ale ví, že bříza má i tzv. potopudné účinky. Napomáhá detoxikaci organismu. Zbavuje organismus chloridů a jiných solí. A právě to vede ke snižování krevního cholesterolu, což podporuje správnou funkci srdce. Nálev z břízy se může podávat až 3krát denně a je v obchodech běžně k dostání. Málokdo ale ví, že se dá využívat i míza z břízy. Ta se získává navrtáním kmene stromu během jarního období. Stačí otvory 1–2 cm hluboké, do kterých se strčí hadička a míza začne vytékat. Březovou mízu pak lze uchovávat i tak, že z ní vyrobíte domácí sirup. (MIČANOVÁ, Pavlína. Bylinná terapie a další alternativní léčby jednotlivých onemocnění. 2016.)

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec je bylina, která se na první pohled velmi podobá bodláku. Poznáte ji podle výrazných modrofialových květů. Ostropestřec je známý pro svůj pozitivní vliv na regeneraci jaterní tkáně. Podporuje také správnou funkci trávicí soustavy. Obsahuje řadu příznivých látek, a to například flavonoidy, histamin, vitamin C a K, vlákninu, bílkoviny a minerální soli. Mimo jiné pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi a podporuje přirozenou obranyschopnost a činnost srdce. Sáhnout po něm můžete i v případě, že se potýkáte se silnou únavou a vyčerpáním. Tato rostlina je opravdu nabitá vitaminy a minerály. Konzumovat ho můžete v podobě kapslí jako doplňku stravy. Nejúčinnější formou je ale rozdrcený plod na zrnka velikosti písku. Díky rozdrcené slupce se uvolní veškeré účinné látky a dostanou se tak do vašeho organismu. (CHUDOBA, Adam. LÁTKY ROSTLINNÉHO PŮVODU JAKO PREVENCE SRDEČNÍCH ONEMOCNĚNÍ.)

Srdečník obecný

Už sám název napovídá, že by tato bylina mohla mít co dočinění se srdcem. A opravdu je to tak. Jedná se o trvalku, kterou si můžete vysadit i na zahradě a využijete její květ. Tato léčivá rostlina pomáhá především s onemocněními spojenými s vysokým krevním tlakem. Z kvetoucí natě si můžete připravit čaj nebo tinkturu, která je vůbec nejúčinnější. Snižuje tepovou frekvenci srdce. Vašemu srdci tak ulevuje a dokáže pomoct i s takovým onemocněním, jako je například angina pectoris. (MASTEIKOVA, Ruta, et al. Antioxidační aktivita tinktur připravených z hlohových plodů a nati srdečníku. Česká a slovenská farmacie, 2008, 57.1: 35-38.)

Jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním?

Srdeční onemocnění bohužel v dnešní době nejsou úplnou výjimkou. I mladí lidé, kteří si myslí, že se jich to netýká, se už s diagnózou spojenou s onemocněním srdce a cév setkali. Zlehčovat situaci tedy rozhodně není na místě. Velkou měrou se na srdečních onemocněních podílí životní styl. Hlavními viníky totiž jsou nasycené tuky, sodík a cholesterol. Tomu se vyhnete celkem snadno – změnou stravy. Do jídelníčku je potřeba zařadit dostatek ovoce a zeleniny, a především tučné maso vyměnit za kuřecí nebo krůtí. Dostatek bílkovin zajistíte konzumací luštěnin, ořechů nebo semínek. To, co srdci rozhodně prospívá, je pohyb. Pravidelné cvičení snižuje hromadění tuku a zlepšuje kondici srdce.

Pokud vás trápí vysoký krevní tlak nebo cholesterol v krvi, neváhejte a obraťte se k přírodě. Nabízí tolik bohatství, na které jsme poslední desetiletí zcela zapomněli. Nebojte se sáhnout po bylinkách a buďte zase fit.

Zdroje:

  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/21-briza-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
  • MIČANOVÁ, Pavlína. Bylinná terapie a další alternativní léčby jednotlivých onemocnění. 2016.
  • MASTEIKOVA, Ruta, et al. Antioxidační aktivita tinktur připravených z hlohových plodů a nati srdečníku. Česká a slovenská farmacie, 2008, 57.1: 35-38.
  • CHUDOBA, Adam. LÁTKY ROSTLINNÉHO PŮVODU JAKO PREVENCE SRDEČNÍCH ONEMOCNĚNÍ.