DIETNÍ NEZNAMENÁ ZDRAVÝ A NAOPAK

To je dobré si hned na začátku ujasnit, protože hodně lidí zaměňuje dietní a zdravou stravu. Zdravá strava je taková, která tělu poskytne dostatek veškerých živin pro jeho optimální fungování. Strava dietní si klade za cíl vytvářet kalorický deficit, s ním jde bohužel ruku v ruce často i deficit nutriční, tzn. ve stravě vám chybí cenné vitaminy a minerály. Zatímco zdravě se můžete stravovat týdny, měsíce i roky, některé diety by z dlouhodobého hlediska představovaly zdravotní riziko.

Ano, pomocí diety můžete zhubnout rychle, ale s největší pravděpodobností nikoli na dlouho. Váhu si zkrátka neudržíte a uvíznete v začarovaném kruhu jojo efektu.

Zdravá strava nemusí (ale může) vést k úpravě tělesné hmotnosti. Záleží jenom na vás, jak si jídelníček nastavíte. Každopádně by to pro vás v případě hubnoucího režimu znamenalo postupné, ale udržitelné snižování váhy bez ohrožení zdravotního stavu.

Tím pádem je volba asi jasná, co říkáte?

Jak tedy začít se zdravou stravou?

1. Pořádek v hlavě

Čistá, jasná hlava je základním předpokladem úspěchu v jakékoli činnosti. Jestli jste se rozhodli skoncovat s jojo efektem, chcete dosáhnout trvalého výsledku, a ne se věčně stresovat pohledem na ručičku váhy, v klidu si sedněte, sepište si svoje cíle – krátkodobé i dlouhodobé, ale výhradně reálné.

2. Úklid ve spíži

Sejde z očí, sejde z mysli – to platí i o nevhodných potravinách. Tak, jak jste si udělali pořádek v hlavě, učiňte ho i ve spíži a ledničce. Odstraňte potraviny, které do zdravého jídelníčku nepatří, nakupte ty vhodné – ideálně vždy velký nákup na týden dopředu – a pak už jen v případě potřeby postačí menší zastávka v pekárně či místním supermarketu. Snažte se mít předem sepsaný seznam a toho se držet. Uličky s nezdravými pochoutkami raději s vozíkem ani neprojíždějte.

3. Naučte se číst etikety

Know-how se vždycky hodí, a tak na etiketách sledujte nejenom množství makroživin (více o nich v článku MAKROŽIVINY – TŘI KAMARÁDI Z VAŠEHO TALÍŘE), ale také přidaných cukrů a nezdravých tuků. Pak snadno odlišíte například oříšky pražené na oleji a ochucené velkým množstvím soli od jejich zdravější formy.

4. Pijte vodu

Dostatečná hydratace zajistí adekvátní a taky rychlejší fungování metabolismu. Když před jídlem vypijete sklenici studené vody, může se rychlost metabolismu navýšit až o 30 %. Navíc si tím zajistíte určitý pocit nasycení, takže toho pak méně sníte.

5. Omezte alkohol

Ačkoli má víno konzumované v rozumném množství nezpochybnitelné zdraví prospěšné účinky, musíte mít stále na paměti, že alkohol je kalorický. Navíc od určité zkonzumované dávky nahlodává vaši pevnou vůli, boří odhodlání a zvyšuje riziko, že se dostanete na šikmou plochu přejídání. Takže pokud si máte dopřát skleničku kvalitního vína, musíte si být jistí, že zůstane u jedné.

6. Pozor na přidané cukry

Slova o „bílém jedu“ jsou příliš zastrašující a používat je nebudeme. Neznamená to ale, že byste se přidaným cukrům neměli vyhýbat. Číhají především v nejrůznějších polotovarech, cukrovinkách, dochucovadlech atd. A odhalit je můžete jedině nahlédnutím do etikety.

7. Vyznejte se v tucích

Tuto problematiku dobře nastudujete v článku o makroživinách. Strach z tuků pramení výhradně z neznalosti. Když do svého jídelníčku zařadíte avokádo, vlašské ořechy či lososa, příjem tuků tím rozhodně naskočí, ovšem obavy nejsou namístě, protože jde o tuky zdravé a tělo z nich může v mnoha ohledech profitovat. I tady samozřejmě platí pravidlo, že konzumované množství musíte mít pod kontrolou.

8. Jezte více ovoce a zeleniny

Poněkud zprofanovaná, ale přesto funkční rada. Ovoce a zelenina jsou zdrojem vlákniny, která navozuje pocit nasycení, takže mizí pocit hladu a s ním riziko, že neodoláte koblize k odpolední kávě. A pak samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že díky těmto produktům získává organismus řadu cenných mikroživin.

9. Zahajte rozvodové řízení s polotovary a fast foodem

Ideální by bylo, kdybyste si většinu jídel vařili sami – vystačíte s jednoduchými způsoby tepelné úpravy a kvalitními čerstvými surovinami v přiměřeném množství. Takže dejte sbohem mraženým či chlazeným polotovarům (většinou obsahují přidané cukry a velké množství soli, navíc velikost porce nemusí odpovídat vašim nárokům a hrozí, že toho sníte příliš) a pokud možno žádné návštěvy fast foodu. Tam člověk často skončí jen proto, že nemá momentálně k dispozici žádné vhodné jídlo a spěchá. Takže si připravujte pokrmy doma předem a uvidíte, že to bez dostaveníček ve fast foodech taky půjde.

10. Dělejte to s chutí a rádi

Jestli máte změnit svůj způsob stravování a v novém režimu vydržet, nesmí to být pro vás ve znamení zdrcujícího odříkání a všudypřítomného stresu z toho, co už NIKDY nebudete jíst. Hlavně eliminujte slovo NIKDY. Vy si totiž klidně můžete tu a tam zajít na hranolky se smaženým sýrem, dát si kousek kvalitní čokolády nebo osvěžující zmrzlinu v létě na pláži. Zdravý jídelníček pamatuje i na drobné hříchy.