TRPÍ-LI HLAVNĚ PŘEDNÍ ZUBY, MOŽNÁ JSOU NA VINĚ OVOCNÉ ŠŤÁVY

Voda s citronem každé ráno na lačný žaludek nebo oblíbené freshe a smoothies místo běžného jídla často vyřeší problém s nedostatkem ovoce a zeleniny v jídelníčku, ale našim zubům příliš nesvědčí. Ovocné šťávy naleptávají zubní sklovinu a mění pH v ústech. Pokud často popíjíte zdravé nápoje a problémy máte zejména na předních zubech, nejspíš už znáte viníka.

Zdroj: Youtube

VYZKOUŠEJTE:

Nepřehánějte to s pravidelnými dávkami kyselin a nechte ústa také někdy prázdná. Velkým problémem je ‚ucucávání‘ koktejlů v průběhu celého dne, kdy zuby čelí novým a novým dávkám kyselin. Berte i ovocné šťávy jako jídlo a vypijte je raději najednou.

KAZÍ-LI SE VÁM ZUBY NAVZDORY ČIŠTĚNÍ, PŘEHODNOŤTE SVÉ NÁVYKY

Chrup se při každém jídle demineralizuje a pro škodlivé bakterie je pak snadnější pokořit zubní sklovinu. Pokud zuby v tuhle chvíli ještě vydrhnete kartáčkem, oslabíte sklovinu ještě víc. Čištění zubů po každém jídle je spíš mýtus z reklamy. Podle zubních lékařů úplně stačí, pokud si ‚kusadla‘ vyčistíte ráno a večer. Před spaním si dejte skutečně záležet.

VYZKOUŠEJTE:

Po každém jídle si dejte jen sklenici vody, abyste odplavili zbytky jídla a pH v ústech se mohlo přirozeně dostat do normálu. O zbytek se už postarají sliny, které zuby chrání a remineralizují. Vyšší obsah prospěšných látek ve slinách je také to jediné, co skutečně můžete mít zakódované v genech.

POUŽÍVÁTE-LI PŘÍRODNÍ ZUBNÍ PASTU, ZAMĚŘTE SE NA OBSAH FLUORU

Za citlivé nebo kazivé zuby rozhodně nemůže používání přírodních produktů. Výrobci ‚zdravých‘ zubních past ale často proklamují, že jejich prostředek je bez fluoru, a tudíž zdravější. Fluor přitom zubům skutečně prospívá, posiluje sklovinu a chrup je pak odolnější proti kazům. Tvrzení, že fluoru máme dost v běžné stravě, není tak úplně správné. K již vyrostlým zubům se z potravy už nedostane a musí se skutečně aplikovat lokálně, ideálně právě pastou.

VYZKOUŠEJTE:

Na trhu lze najít bylinné zubní pasty s fluorem. Zbytečnou chemii hledejte ve složení jako barviva, polyeethylenglykoly (tzv. PEGy) či parabeny, které mohou dráždit sliznice a mají prokázaný karcinogenní účinek. Obecně platí, že čím barevnější, pěnivější, krásnější a chutnější pasta je, tím spíš se jí vyhněte.

MÁTE-LI CITLIVÉ ZUBNÍ KRČKY, ODLOŽTE ELEKTRICKÝ KARTÁČEK

I když reklamy slibují důkladněji vyčištěný chrup, účinek elektrického kartáčku nemusí být jen pozitivní. Dentální elektronika může být pro vás příliš silná a při pravidelném používání může například odhalovat zubní krčky. Ty jsou pak hodně citlivé. Pozor také na bělicí pasty – při dlouhodobém používání můžete mít dokonce pocit trnutí dásní. Ale nebojte, kurděje to nejsou, stačí jen vyměnit pastu za šetrnější.

VYZKOUŠEJTE:

Pokud chcete zuby vyčistit skutečně důkladně, přidejte ke kartáčku kontrastní roztok, který obarví plak, takže snadno uvidíte, kde jste ještě nečistili. Lépe vám to půjde s jednosvazkovým kartáčkem. Jednou za rok si zajděte i na dentální hygienu. Mimo jiné vám tam poradí i se správnou technikou čištění.

Zdroje:

Kondice 10/2019

https://www.news-medical.net/health/Are-Genes-Involved-in-Tooth-Decay-and-Gum-Disease.aspx

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9192175/