TRÁPÍ-LI NEMOCNÉHO HOREČKA A SVĚDĚNÍ, NASAĎTE ANTIHISTAMINIKA A LÉKY NA TEPLOTU

Plané neštovice neboli varicela jsou velmi nakažlivým virovým onemocněním, pro přenos stačí být s nakaženým v jedné místnosti, a to dokonce i v době, než se u něj objeví první pupínky. Od nakažení po objevení prvních neštoviček, svědivých puchýřků, to trvá zhruba dva týdny. Už o dva dny dříve se však může dostavit bolest hlavy a horečka.

Zdroj: Youtube

VYZKOUŠEJTE:

Vysoké teploty snižujte běžně dostupnými léky, proti svědění lékaři předepíší antihistaminika. Zatímco dříve se předepisoval tekutý pudr k pomazání puchýřků, dnes se doporučuje nechat neštovičky samovolně vysychat, případně použít přípravek ve spreji.

JAKMILE SE PUPÍNKY OBJEVÍ, SNAŽTE SE VYHNOUT ŠKRÁBÁNÍ

Infekční je pacient od okamžiku prvních symptomů (bolest hlavy), v praxi je dobré si pamatovat interval 10 dnů od výsevu prvních puchýřků. Puchýřky jsou velké zhruba dva až tři milimetry a postupně se naplňují průhlednou a poté bílou tekutinou. Obvykle se začínají vysévat na hlavě a rozšiřují se dále po těle. Neštovice se bohužel nedají léčit jinak než snahou zmírnit projevy onemocnění. Nepomůže ani jejich včasné odhalení.

VYZKOUŠEJTE:

Nejdůležitější je zabránit, aby si nemocní neštovičky rozškrábali. „Pak totiž hrozí riziko sekundární bakteriální infekce,“ říká pediatrička Hana Cabrnochová, která radí na neštovičky ideálně vůbec nesahat.

JE-LI PRŮBĚH VÁŽNÝ, MOŽNÁ BUDE NUTNÝ POBYT V NEMOCNICI

Některé děti prodělají neštovice s jedním puchýřkem, jiné jich mají desítky i stovky. Zároveň se může dostavit schvácenost a vysoké horečky. V takovém případě lékaři nasazují antivirotika. Někdy předepisují i antibiotika, to když se do rozškrábaných puchýřků dostane sekundární bakteriální infekce. Při závažném průběhu a dalších komplikacích je nutná léčba v nemocnici, obvykle na infekčním oddělení.

VYZKOUŠEJTE:

Neštovičky velmi svědí a mohou se objevit i na očních víčkách, v ústech či pochvě. I když se může zdát, že mohou pomoci chladivé mastičky či obklady, lékaři radí vůbec se puchýřků nedotýkat. Nekoupejte se, místo toho se sprchujte a používejte dezinfekční sprchový gel.

POKUD DÍTĚ NEŠTOVICE NEPRODĚLALO, ZVAŽTE OČKOVÁNÍ

Nedá se odhadnout, kdy a u koho bude mít nemoc závažnější průběh. Obecně bývá horší průběh u starších dětí či dospělých, což může však být i tím, že byly obvykle nákaze vystaveni déle – v podobě nakaženého malého člena rodiny. Závažnější průběh také mohou mít děti, které mají sníženou imunitu nebo trpí ekzémy. Pokud neštovicemi onemocní těhotná žena, může nákaza ohrozit plod.

VYZKOUŠEJTE:

Proti nemoci existuje dvoudávkové očkování. To se doporučuje jak u dětí, které nastupují do dětských kolektivů, tak potom u starších (10 let a více), které se s nemocí nesetkaly. Očkovat se mohou nechat i dospělí.

Zdroje:

Kondice 10/2022

https://www.wikiskripta.eu/w/Plan%C3%A9_ne%C5%A1tovice

https://www.nzip.cz/clanek/43-plane-nestovice