JSTE-LI VE STRESU, ZAMYSLETE SE NAD JEHO PŘÍČINOU

Zpočátku může být stres dobrý a nabuzovat k vyšším výkonům. Máte plány a hodláte je dodržet. Máte tempo, a když ho udržíte… Stres vybudí organismus, ale bez pravidelného odpočinku energie rychle odejde a nastoupí vyčerpání. Jenže rozdělané úkoly tu pořád jsou. Kromě únavy se mohou dostavit i pocity selhání – hora nedokončené práce nás paralyzuje. Co dělat? Zakročit dříve, než bude pozdě. Napište si, co vás stresuje, a přijměte to. Každého z nás stresuje něco jiného.

VYZKOUŠEJTE:

Strašák na papíře už obvykle tak moc neděsí. Teď je třeba nějak se s ním vypořádat. Je to předvánoční úklid? Nechte si pomoct. Vymýšlení dárků? Poraďte se s kamarády nebo se prostě s okolím dohodněte, že místo darů někam vyrazíte. Řešení se vždycky najde.

NELZE-LI POVINNOSTI REDUKOVAT, UVĚDOMTE SI, CO VÁS UKLIDNÍ

Nemůžete či nechcete obávané činnosti delegovat či vypustit? Napište si ještě jeden seznam. Tentokrát s věcmi, které vás těší, při kterých se uvolníte, které máte rádi. Vonná svíčka, dobrá káva v cukrárně za rohem, hudba nebo dlouhá sprcha… Může to být cokoli, hlavní kritérium je, abyste se při pomyšlení na onu věc usmáli. A pak si ji každý den zařaďte do svého programu.

VYZKOUŠEJTE:

Na věci, které vás stresují, se připravte. Neodkládejte je na poslední chvíli, ale počítejte s nimi. Bojíte se jízdy autem? Nechte si na ni více času a naplánujte si přestávku. Nesnášíte davy lidí v obchodech? Vyrazte hned ráno po otevření. Pouštějte si při obávané činnosti oblíbenou hudbu.

POKUD VÁS VÁNOCE POKAŽDÉ SEMELOU, NAUČTE SE UVOLNIT V PŘEDSTIHU

Víte, že ať se snažíte jakkoli, každý rok před Vánoci skončíte vyčerpaní fyzicky a psychicky a svátky si neužijete? Nemůžete či nechcete zvolnit? Pak své tělo s předstihem naučte, jak se uvolnit. Zkuste autogenní trénink. Stačí toto heslo zadat do vyhledávače a vyskočí hned několik odkazů s nahrávkou. Některé mají jen pět minut, jiné dvacet.

VYZKOUŠEJTE:

Autogenní trénink neboli řízená relaxace by neměla být berlička, o kterou se opřete jen v době nejvyššího napětí. Je třeba naučit se ho provádět pravidelně, nejlépe každý den. Proto nečekejte až na krizi, ale vyzkoušejte ho už nyní. Až dorazí stres, tělo už se bude umět rychle uvolnit.

JESTLIŽE SE VÁS STRES STÁLE DRŽÍ, OSVOJTE SI SOS STRATEGIE

Všechno marné, máte pocit, že se vám rozskočí tělo? Uvolněte se. Je jasné, že potřebujete každou minutu, ale přetížený mozek je pomalý mozek. Když si dopřejete hodinu oblíbené činnosti nebo ideálně sportu, vaše výkonnost se zase zvýší a ‚ztrátu‘ doženete. A když hodinu nazbyt nemáte? Zavřete se na pět minut do pokoje, daleko od lidí a jen v tichu dýchejte. I to dělá zázraky. Dechových technik je spousta, stačí si vybrat tu svou.

VYZKOUŠEJTE:

Představte si obdélník. Kratší strana je ta horní a dolní. Začněte v levém spodním rohu a nadechujte se, dokud pomyslně nedorazíte do levého horního rohu. Pak na dvě vteřiny (cesta po horní straně) dech zadržte a vydechujte zase po cestě dolů. A tak stále dokola.

Zdroje:

Kondice 12/2022

https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/wellbeing/ways-to-reduce-stress-by-enjoying-nature-this-winter

https://snoqualmiehospital.org/coping-with-winter-stress/